Tańcem zaprotestują przeciwko przemocy wobec kobiet

• Tv
Miasto z Wizją / 06.02.2019 / Komentarze
Akcja "One Bilion Rising/Nazywam się miliard" w Szczecinku

„One Bilion Rising” to coroczna ogólnoświatowa akcja, której celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem fizycznej i seksualnej przemocy wobec kobiet. Zapoczątkowana sześć lat temu akcja z każdą kolejną edycja zatacza coraz większe kręgi i motywuje do działania miliony kobiet na całym świecie, które wspólnie – poprzez taniec – wyrażają swój protest przeciwko przemocy i nienawiści skierowanej właśnie w kobiety. Od kilku lat również Polska włącza się w tę inicjatywę, która w naszym kraju przebiega pod hasłem „Nazywam się miliard”. W tym roku akcja po raz pierwszy odbędzie się również w Szczecinku. W przyszły czwartek, 14 lutego w godz. 17.30-18.00 panie z naszego miasta wspólnie zatańczą na Placu Wolności, solidaryzując się z kobietami z kilkuset innych krajów.

- „Nazywam się miliard” to największa akcja masowa na świecie, mająca na celu walkę z przemocą wobec kobiet – informują organizatorki szczecineckiej odsłony akcji. - 14 lutego 2013 roku po raz pierwszy kobiety na całym świecie wspólnie protestowały przeciwko przemocy seksualnej i fizycznej. W ciągu czterech lat akcja rozwijała się, przyłączały się do niej kobiety z kolejnych krajów, miast i wsi. Co roku tańczono przeciwko przemocy akcentując między innymi przemoc ekonomiczną, przemoc na tle rasowym, przemoc ze względu na płeć, przemoc spowodowaną przez wojny, korupcję, instytucje, przemoc spowodowaną przez kapitalistyczną chciwość i wiele innych. Według statystyk w trakcie swojego życia 1 na 3 kobiety zostanie pobita, zgwałcona lub doświadczy innej formy przemocy. Ze światowej populacji na poziomie 7 mld euro, daje to ponad miliard kobiet i dziewcząt.

- 14 lutego 2019 roku nagłaśniamy kwestię „zgody” na kontakty intymne. Wiele krajów zmienia prawo, uznając że seks bez wyraźnej zgody jest gwałtem. Dlatego hasło akcji Nazywam się Miliard/ One Billion Rising Poland w tym roku brzmi „Tylko tak oznacza zgodę” podkreślając, że seks bez wyraźnej zgody to gwałt. Chcemy pokazać, że przemoc wobec kobiet dzieje się tu i teraz, obok nas – u naszych sąsiadów, przyjaciół i znajomych, na naszej ulicy, podwórku, domu, że problem przemocy wobec kobiet jest naszym lokalnym problemem. Do akcji dołączają też mężczyźni, którzy popierają walkę z przemocą wobec kobiet.

Mieszkańcy Szczecinka, którzy chcą przyłączyć się do tej inicjatywy, mogą wziąć udział w próbach tańca, które odbędą się w środy (6.02 i 13.02) i czwartek (7.02) o godz. 19.00 w hali sportowej przy byłej „Budowlance” (ul. Artyleryjska 9). Z kolei osoby, które nie mogą pojawić się na próbach, mogą samodzielnie nauczyć się prostego układu z filmiku instruktażowego https://www.youtube.com/watch?v=mRU1xmBwUeA&fbclid=IwAR10E1U2cH-jYksi1qYrgqeVILH6Oz0abdtqnE3lqcQDDwcCzXvdMZreeGg

Tekst: Marzena Góra