Top 10 wydarzeń kulturalnych 2018 roku

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 30.12.2018 / Komentarze
Co się działo w tym czasie w Szczecinku?

Mijający 2018 rok obfitował w liczne wydarzenia kulturalne. Za nami wiele koncertów, wystaw i spotkań, które każdorazowo przyciągały każdorazowo prawdziwe rzesze mieszkańców. Przypomnijmy niektóre z tych, które wydarzyły się w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

Szczecinek wzbogacił się o kolejny mural
21 lipca to bez wątpienia kolejna ważna data w historii naszego miasta. Tego dnia miało miejsce symboliczne „odsłonięcie” najnowszego szczecineckiego muralu autorstwa wybitnego malarza Darka Milińskiego. Jego dzieło powstało na ścianie kamienicy zlokalizowanej w sąsiedztwie ratuszowego parkingu i stanowi wyjątkową pamiątkę po tegorocznej, VI edycji Art Pikniku. Dodajmy, że Dariusz Miliński towarzyszy Art Piknikowi od samego początku biorąc czynny udział w każdej edycji tego wydarzenia. Artysta zaproponował także projekt muralu, który bezpośrednio nawiązuje do naszego miasta. Dzieło zostało bowiem opatrzone herbem Szczecinka. Znalazła się na nim także wieża ciśnień w ze swoją (nieistniejącą już) zabytkową kopułą oraz budynek kościoła pw. NNMP.

 

Gra miejska świętowała jubileusz
7 lipca Szczecinek kolejny raz zamienił się w planszę do gry. Tego dnia w samo południe wystartowała jubileuszowa, dziesiąta już edycja Szczecineckiej Gry Miejskiej. Szczecinecka gra miejska jest najstarszą tego typu imprezą na całym Pomorzu Zachodnim. Jednak nie tylko ten fakt wyróżnia to wydarzenie. Jest to także najbardziej konsekwentnie i najdłużej w Polsce organizowana impreza tego typu. Jeszcze żadna inna gra miejska w kraju nie miała dziecięciu dorocznych edycji. One co prawda odbywały się w innych miastach, ale organizowane były z przerwami. Natomiast my możemy pochwalić się tym, że w Szczecinku jest ona organizowana konsekwentnie każdego roku bez żadnych przerw.

 

Balonowe szaleństwo nad Szczecinkiem
6 lipca wystartował IX Festiwal Balonowy o Memoriał Kurta Hummela. W weekend w niebo poszybowało kilkadziesiąt załóg aeronautów z Niemiec, Danii, Węgier, Holandii, Francji, USA i oczywiście z Polski. Polecieli nad Szczecinkiem by rozegrać konkurencję pn. "Pogoń za lisem". W tym roku dopisała rekordowa frekwencja zarówno pod względem ilości załóg biorących udział w imprezie, jak i liczbie mieszkańców oraz przyjezdnych gości, którzy wspólnie z aeronautami bawili się przez trzy dni. Największym zainteresowaniem cieszyła się tradycyjnie Nocna Gala Balonów. Piloci wraz z dyrygentem Marcinem Jaczewskim zaprosili widzów na spektakularne widowisko będące wyjątkową fuzją muzyki z ogniem „tańczącym” w balonowych czaszach.

 

Poznaliśmy kolejnego Gryfitę Szczecineckiego
6 października w szczecineckim kinie odbyła się III Gala Konkursu „Gryfita Szczecinecki”, podczas której poznaliśmy kolejnych laureatów tej wyjątkowej nagrody. Szczecinecka Nagroda Kultury to wyróżnienie, które przyznawane jest lokalnym animatorom kultury oraz artystom związanym z naszym miastem. To nagroda przyznawana przez burmistrza miasta dla osób działających na rzecz szeroko rozumianej kultury i promocji Szczecinka. Tytuł „Gryfity Szczecineckiego” za swoją wieloletnią działalność artystyczną otrzymała Krystyna Mazur, założycielka Klubu Poetyckiego Opal, propagatorka poezji wśród mieszkańców, pomysłodawczyni i organizatorka Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego  im. Mieczysława Czychowskiego (dawniej "Malowanie słowem"), który dzięki jej zaangażowaniu i pracy zyskał międzynarodową sławę.

 

Rekordowy Weekend Biegowy
W pierwszy weekend sierpnia odbyła się kolejna edycja Szczecineckiego Weekendu Biegowego. Była to już czwarta odsłona tego wydarzenia w naszym mieście. Podczas drugiego, finałowego dnia na starcie stanęli biegacze na dwóch "królewskich" dystansach: 15 km i maratonu. Ci pierwsi mieli do pokonania jedno okrążenie wokół jeziora Trzesiecko. Drudzy nasze jezioro musieli okrążyć trzy razy. Na starcie stanęła rekordowa liczba około 370 biegaczy (na obu dystansach) nie tylko ze Szczecinka i regionu, ale niemal z całej Polski.

 

Kolejny Art Piknik z gwiazdami
Z każdą kolejną edycją Szczecinecki Art Piknik stale się rozrasta, skupiając wokół siebie coraz to nowych artystów, jednocześnie ponownie przyciągając nad Trzesiecko tych, którzy odwiedzili nas w latach ubiegłych. Tak było również i tym razem. Także forma tej kilkudniowej imprezy nabiera coraz większych rozmachów. Tegoroczny, VI Art Piknik rozpoczął również trwał cztery dni, w trakcie których na mieszkańców czekała prawdziwa artystyczna uczta. Na scenie wystąpił dla nas m.in. Wojciech Karolach oraz zespół Afromental. Koncertom towarzyszyło także wiele wydarzeń kulturalnych m.in. występy ulicznych teatrów, wernisaże oraz pojawienie się na scenie muzyków zarówno ze Szczecinka, jak i z zagranicy. Festiwal odbył się przy wsparciu firmy Kronospan.

 

Piotr Bałtroczyk wspólnie z publicznością obśmiał starość
Choć nieco bardziej podupadający na zdrowiu z racji wieku (jak sam przyznał), ale wciąż zdecydowanie bardzo żywy, już stał się legendą polskiej sceny kabaretowej. Piotr Bałtroczyk w niedzielne (7.10) popołudnie udowodnił, że w pełni zasługuje na to miano. Potwierdzić to zapewne może również publiczność zasiadająca podczas jego występu w kinowej sali. Przez dwie godziny przez szczecinecką widownię przetaczały się bowiem co chwilę salwy śmiechu i gromkie brawa. Zaczęło się od wejścia artysty na scenę i trwało aż do momentu, kiedy z niej zszedł.

 

Ruszyła letnia dyskoteka
W te wakacje w Szczecinku po raz pierwszy zorganizowano cotygodniową dyskoteka na plaży, która jest czynna przez cały lipiec oraz sierpień. Mieszkańcy mogli odwiedzać teren „Ślusarni” również w pozostałe dni tygodnia. Każdego dnia czekału tu atrakcje na najmłodszych, którzy mogli bawić się wspólnie z rodzicami. Ponadto dwa razy w tygodniu znaleźli tu także coś dla siebie nieco starsi mieszkańcy, którzy mogli spotkać się na dancingach.

 

Metalowe brzmienia pod Bismarckiem
Materiafest jest jedną z największych tego typu imprez w Polsce, a fani każdego roku zjeżdżają nad Trzesiecko dosłownie ze wszystkich stron. Nie inaczej było również i tym razem. 1 września pod sceną oraz na skwerze przy wieży bawi się prawdziwy tłum fanów mocnych brzmień. Przypomnijmy, że impreza ta od samego początku stanowi wyjątkowe podziękowanie, jakie muzycy kierują w stronę wspierających ich od wielu lat fanów. Jej pierwsza edycja miała formę lokalnego koncertu, jednak z każdą kolejną odsłoną wydarzenie to rozrastało się. Od kilku lat skład występujących zespołów jest już międzynarodowy. Materia jest także jedną z nielicznych kapel, które mogą pochwalić się własnym festiwalem.

 

Jarmark Świąteczny, czyli wielkie kolędowanie po szczecinecku
To wydarzenie adresowane do wszystkich mieszkańców, którzy w przedświątecznym zabieganiu chcieli choć na chwilę wyjść z domu i wspólnie z rodziną oraz znajomymi wprawić się w wyjątkowy świąteczny nastrój. Tym razem trwał on aż cztery dni. Przez pierwsze trzy dni Jarmarku na placu Wolności przez cały dzień czekały na nas liczne stoiska, na których lokalni i przyjezdni twórcy zaprezentowali nam efekty swojej pracy. Kulminacja wydarzeń odbywających się w ramach tegorocznego Jarmarku Świątecznego miała miejsce 16 grudnia. Przez całe popołudnie trwały tu liczne występy sceniczne, które przeplatały się z licznymi konkursami. Tego dnia odbyło się także „Wielkie gotowanie na ekranie”.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Marzena Góra, Sławomir Włodarczyk