Tu będzie Młodzieżowy Dom Kultury

Miasto z Wizją / 02.12.2019 / Komentarze
Dyr. SAPiK-u Kamil Klimek: Nasze dzieci będą mogły się tam uczyć, spędzać wolny czas i realizować swoje hobby w dużo lepszych warunkach

W sierpniu br. miasto stało się właścicielem okazałego obiektu zlokalizowanego przy ul. Kościuszki 20. To tu wcześniej przez wiele lat swoją siedzibę miało Nadleśnictwo Szczecinek. Wkrótce budynek doczeka się nowych „lokatorów”. W obiekcie zarządzanym obecnie przez Samorządową Agencję Promocji i Kultury swoje miejsce spotkań znajdą różnego rodzaju kluby. Tu również mają odbywać się zajęcia poszczególnych sekcji zajęć, które dotychczas organizowane były w budynku SAPiKu przy ul. Kilińskiego.

- W tej chwili w budynku trwają prace inwentaryzacyjne oraz prace związane z orzeczeniem  o stanie technicznym budynku. Jest to dokument niezbędny do tego, żeby móc przystąpić do prac projektowych – mówi burmistrz Daniel Rak. - Pojawiły się pieniądze w jednym z programów rządowych na współfinansowanie tego typu dokumentacji projektowych. I z początkiem przyszłego roku chcielibyśmy taką dokumentację projektową wykonać. Ona będzie wyznacznikiem i „mapą drogową” do pewnego dalszego cyklu postępowań.

- Jest to na tyle duży obiekt, o powierzchni 1600 m2, że być może trzeba będzie remont podzielić na etapy. Ale o tym będziemy już rozmawiali z projektantem znając stan techniczny obiekty i mając porobione odkrywki. To jest budynek, który jest obiektem przedwojennym i musimy zdiagnozować jego stan. Ale generalnie uważam, że to jest obiekt w dobrym stanie technicznym. Był on użytkowany przez ostatnie lata przez szczecineckie Nadleśnictwo, a jak wiemy nadleśnictwa są dobrymi gospodarzami i dbają o swoje obiekty – dodaje burmistrz.

Przypomnijmy, że pojawiły się już także nieco bardziej konkretne plany co do funkcji, jaką wyremontowany obiekt będzie mógł spełniać w przyszłości. Jeśli warunki lokalowe na to pozwolą, powstanie tu swoisty młodzieżowy dom kultury, skupiając liczne propozycje spędzania wolnego czasu dla dzieci i młodzieży.

- Budynek przy ul. Kościuszki ma się stać takim Młodzieżowym Domem kultury. Czyli przeniesiemy tu siedzibę SAPiKu z ul. Kilińskiego wraz ze wszystkimi sekcjami, które tam funkcjonują, takie jak sekcja malarska, nauka gry na gitarze czy sekcje wokalne – powiedział nam w jednej z wcześniejszych rozmów Kamil Klimek, dyrektor Samorządowej Agencji Promocji i Kultury.  - Nasze dzieci będą mogły się tu uczyć, spędzać wolny czas i realizować swoje hobby w dużo lepszych warunkach. Budynek wcześniej oczywiście zostanie wyremontowany i nowocześnie wyposażony. Powstanie tu więcej sal, będzie więcej przestrzeni, lepsza ergonomia i nowe wyposażenie.

Jeżeli plany te uda się zrealizować, w obiekcie przy ul. Kościuszki SAPiK stworzy kompleksową ofertę dla dzieci, gdzie będą mogły nie tylko spędzać wolny czas, ale także rozwijać swoje pasje i talenty. Wcześniej jednak budynek  czeka remont i prace modernizacyjne.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk