Turystyczny rok 2020 - moc atrakcyjnych imprez

• Tv
Miasto z Wizją / 08.01.2020 / Komentarze
Rybna Fiesta, Trophy Szczecinek, Wędkarski Poligon i Szczecineckie Kajakowanie

Tegoroczny sezon turystyczny w Szczecinku i okolicach zapowiada się niezwykle atrakcyjnie. Szczecinecka Lokalna Organizacja Turystyczna dopina właśnie kalendarz imprez.

- Turystyczny rok rozpoczniemy zupełnie nową imprezą - Rajdem Rowerowym szlakiem tras oznakowanych w ramach projektu "Wkręć się w historię" - mówi "Miastu z Wizją" szef SzLOT Mariusz Getka.

Przypomnijmy: Projekt obejmuje wyznaczenie, znakowanie oraz uatrakcyjnienie szlaków rowerowych na terenie powiatu szczecineckiego, wiodących śladami II Wojny Światowej i umocnień Wału Pomorskiego. Jego elementami są m.in. tablice przedstawiające umocnienia militarne z okresu przedwojennego i II wojny światowej, które rozsiane są wokół Szczecinka.

- Rajd planujemy pod koniec kwietnia lub na początku maja. Wszystko zależy od pogody - ujawnia M. Getka.

- Jestem przekonany, że szlak stanowić będzie nie lada atrakcję turystyczną, szczególnie dla młodych mieszkańców Szczecinka, pasjonatów militarnej przeszłości miasta nad Trzesieckiem. A i ci najstarsi z pewnością będą mieli, choć odrobinę satysfakcji, gdy podróżując na rowerze i pieszo przypomną sobie swoje młodzieńcze lata, gdy biegali pośród naszych bunkrów i transzei i bawiąc się "w wojnę".

W maju SzLOT zaprosi wędkarzy na II Memoriał im. Karola Zacharczyka. Zawody rozegrane zostaną na jeziorze Wierzchowo. To na tym akwenie legendarny dziennikarz "Wiadomości Wędkarskich" przeżył wiele wspaniałych wędkarskich przygód.

Nie zabraknie też drugiej Rybnej Fiesty. Ubiegłoroczna impreza zakończyła się wielkim sukcesem organizacyjnym i komercyjnym.

SzLOT przygotowuje też drugą edycję Szczecineckiego Kajakowania, czyli wyścigów kajakowych na jeziorze Trzesiecko przy Zamku Książąt Pomorskich.

- Jesteśmy gotowi na organizację dużych zawodów bojerowych. Niestety, prawdopodobnie nic nam z tego nie wyjdzie. No chyba, że nastąpi drastyczny spadek temperatury i nasze jeziora pokryją się bezpieczną warstwą lodu - mówi Mariusz Getka.

W tym roku będą też kolejne duże zawody wędkarskie. Trophy Szczecinek (w październiku na jeziorach Trzesiecko i Wierzchowo) nikomu nie potrzeba już reklamować. SzLOT zorganizuje tez "Wędkarski Poligon" w Bornem Sulinowie. Areną zmagań będą dwa akweny - jezioro Pile i Zalewy Nadarzyckie.

- Przymierzamy się też do organizacji Wędkarskich Mistrzostw Polski Samorządowców. Mam nadzieję, że nasze plany się powiodą i na jeziorze Trzesiecko ryby łowić będą prezydenci, burmistrzowie i wójtowie miast i gmin z całej Polski - ujawnia nasz rozmówca.

- W tym miejscu chciałbym odpowiedzieć wszystkim, którzy zarzucają nam, że w swoich działaniach preferujemy wędkarstwo. Nic bardziej mylnego, gdyż wędkarstwo traktujemy jako naturalne wydłużenie sezonu turystycznego. Dodam, że od kilku lat z powodzeniem - przekonuje M. Getka.

Działania SzLOT-u w sezonie turystycznym 2020 to nie tylko organizacja imprez. To również wiele innych przedsięwzięć, jak choćby przygotowanie Strategii Rozwoju Turystyki Wędkarskiej w Powiecie Szczecineckim.

- To również kontynuacja projektu "Wkręć się w historię" na terenie Nadleśnictw Czarnobór i Borne Sulinowo. Zamierzamy oznakować m.in. obiekty militarne, których w czarnoborskich i borneńskich lasach jest bez liku - mówi szef SzLOT. - To także oznakowanie kolejnych szlaków rowerowych, m.in. dla kolarzy biorących udział w dorocznym Maratonie MTB.

SzLOT przygotowuje też kolejne wydawnictwa turystyczne, wędkarskie i historyczne. - Nasze działania są spójne ze Strategią Rozwoju Turystyki w Polsce - kończy Mariusz Getka.

Tekst i foto (kolaż): Sławomir Włodarczyk

Wideo: SzLOT TV