Tvilum oficjalnie rusza z produkcją w Szczecinku

Miasto z Wizją / 27.09.2016 / Komentarze
Jerzy Hardie-Douglas: Jest to wydarzenie symboliczne, które otwiera Klaster Meblowy na poważnego gracza

Na początku roku w CK Zamek odbyło się spotkanie pomiędzy władzami naszego miasta, a potentatem meblowym, który postanowił uruchomić w Szczecinku swoją fabrykę. Decyzja ta była niejako kamieniem milowym jeżeli chodzi o rozwój szczecineckiego Klastra Meblowego, a także utworzenie nowych miejsc pracy dla mieszkańców miasta oraz powiatu. Duńska firma Tvilum, bo o niej mowa, wytwarza meble do samodzielnego montażu w trzech zakładach produkcyjnych w środkowej Danii. Jako firma globalna Tvilum posiada oddziały w: USA, Rosji, Dubaju, Ameryce Południowej, Australii oraz w kilku innych lokalizacjach w Europie. W tym roku kolejny jej oddział uruchomiony został właśnie nad Trzesieckiem. Pracę tu już znalazło blisko 70 osób. Wszystko wskazuje na to, że miejsc pracy wciąż będzie przybywało. Produkcja w Szczecinku już się rozpoczęła, jednak uroczyste otwarcie fabryki odbędzie się w najbliższy czwartek, 29 września.

- Oficjalne otwarcie fabryki duńskiej firmy Tvilum, której właścicielem jest amerykańska grupa kapitałowa, jest takim wydarzeniem symbolicznym, które tak naprawdę otwiera ten nasz Klaster Meblowy na poważnego gracza – mówi nam burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. - Tvilum chwilowo zajmuje część 4-hektarowej hali, ale mają plany, że być może do końca przyszłego roku zagospodarują całą halę. Tym samym wzrośnie też zatrudnienie. Dzisiaj Tvilum zatrudnia w Szczecinku ok. 65 osób. Docelowo w najbliższym czasie będzie to ok. 100 osób. Wiem jednak, że późniejsze plany są jeszcze ambitniejsze. Oni w swojej fabryce w Danii, którą powoli przenoszą tutaj, zatrudniają ok. 800 osób.

- Wreszcie rusza fabryka mebli z prawdziwego zdarzenia. Duża fabryka, która prawdopodobnie będzie takim kołem zamachowym dla innych firm. Ludzie patrzą się na to, co się dzieje, ponieważ w tej branży wszyscy się znają. Tvilum jest wielkim graczem. Jest to po IKEA druga w Europie, bardzo znana fabryka produkująca meble składane. Jest ona m.in. głównym dostawcą dla sieci sklepów Jysk.

W czwartkowej uroczystości udział weźmie m.in. dyrektor fabryki Tvilum w Danii, ambasador Danii w Polsce oraz burmistrz Jerzy Hardie-Douglas, który został przez gospodarzy poproszony o wygłoszenie krótkiego przemówienia podczas oficjalnej gali. – Jest to duże wydarzenie, przynoszące mi olbrzymią satysfakcję. Nigdy nie kryłem, że przez te lata, kiedy jestem burmistrzem, postawiłem sobie takie trzy sztandarowe wyzwania, które chciałem zrealizować. Każde z nich wydawało się potwornie trudne. Jednym było wybudowanie obwodnicy Szczecinka, drugim było spowodowanie, żeby Kronospan przestał być uciążliwy dla środowiska i dla mieszkańców, natomiast trzecim było zmniejszenie bezrobocia poprzez stworzenie fabryk mebli. I wydaje się, że na koniec kadencji wszystkie te trzy moje zamierzenia zostaną spełnione, co daje mi olbrzymią satysfakcję – mówi burmistrz.

Dodajmy, że firma Tvilum być może nie będzie jedynym tak dużym przedsiębiorcom, który zdecyduje się przenieść swoją produkcję do Szczecinka. Kronospan podjął już działania, których efektem ma być budowa kolejnej 4-hektarowej hali. Obecnie prowadzone są rozmowy z kolejnymi fabrykami, które być może zdecydują się przenieść nad Trzesiecko. Tym samym niewykluczone, że w kolejnych latach miejsc pracy wciąż będzie przybywać. Więcej na ten temat w naszym programie samorządowym.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Sławomir Włodarczyk