Ulica 28 Lutego nie zmieni swojej nazwy

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 29.05.2017 / Komentarze
W kwietniu wniosek o wprowadzenie zmiany w tej kwestii złożyła do Urzędu Miasta mieszkanka Szczecinka

Na początku kwietnia do szczecineckiego Urzędu Miasta wpłynął wniosek jednej z mieszkanek - pani Kai Majewskiej, w którym wnioskodawczyni wystąpiła z zapytaniem o to „dlaczego Urząd Miasta nie dokonał jeszcze zmiany nazwy ulicy 28 Lutego?".

W odpowiedzi przewodnicząca Rady Miasta Szczecinek poinformowała wnioskodawczynię, że wniosek został skierowany pod obrady Komisji Prawa, Legislacji i Porządku Publicznego Rady Miasta oraz, że na posiedzeniu komisja, po analizie argumentów przez nią przytoczonych, negatywnie zaopiniowała możliwość zmiany nazwy ulicy 28 Lutego. 

Powód? Ponieważ, w ocenie Rady Miejskiej, wśród mieszkańców Szczecinka nazwa ulicy 28 Lutego nie jest kojarzona zasadniczo z dniem zdobycia miasta przez wojska radzieckie, nie wywołuje też negatywnych emocji w takim stopniu, który uzasadniałby konieczność jej zmiany. Należy też mieć na uwadze, że przy tej ulicy ma swoje siedziby duża liczba podmiotów gospodarczych, które byłyby zmuszone ponieść koszty zmiany pieczątek, log, stron internetowych itp.

Podczas dzisiejszej (29 maja) sesji miejscy radni – poprzez głosowanie – również wypowiedzieli się na ten temat. Decyzją 14 radnych (kolejnych trzech wstrzymało się od głosu) ul. 28 Lutego ostatecznie dalej będzie funkcjonowała pod swoją dotychczasową nazwą.

Przypomnijmy. Przynajmniej od kilkunastu lat trwa spór, czy Szczecinek został zdobyty przez czerwonoarmistów 27 czy też 28 lutego 1945 roku. Historycy i miłośnicy historii nie potrafią znaleźć konsensusu. Nie ma się, co dziwić, bo materiały źródłowe, w tym dzienniki bojowe oddziałów Smoleńskiej 32 Dywizji Kawalerii Gwardii Armii Czerwonej (ten związek taktyczny "brał" Neustettin) jednoznacznie daty nie precyzują. Pewne jest za to, że saluty na część żołnierzy rosyjskich zostały oddane w Moskwie 28 lutego 1945 roku, na rozkaz samego Generalissimusa Józefa Stalina. Ten fakt do dziś budzi również polityczne spory, jeżeli chodzi o datę zdobycia Neustettin.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Sławomir Włodarczyk