Ulica Zamkowa na początku XX stulecia

Miasto z Wizją / 18.07.2021 / Komentarze
Mimo upływu ponad wieku to miejsce Szczecinka nadal wygląda magicznie

Czarno-biała pocztówka, którą prezentujemy, jest datowana przez nadawcę w lipcu 1909 roku. Jednak zapewne fotka została wykonana kilka lat wcześniej, o czym donosi jej właściciel (1904 r.), prezentując ja na jednym z portali aukcyjnych.

Od tamtego czasu upłynęło około 115 lat. Co się zmieniło? Niewiele. Na starej fotografii widzimy obecny Hotel Sint Ji, spichlerz nad Niezdobną, domy stojące przy obecnej ul. Zamkowej, a w tle szczyt Wieży św. Mikołaja.

Dziś kilku z tych domostw już nie ma. Co prawda, wieżę widać, ale mocno przysłoniętą przez galerię handlową. Nie ma też kilku ówczesnych zabudowań po obu stronach ulicy, a na pierwszym planie możemy podziwiać pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Warto przenieść się w czasie i zobaczyć jak w tym miejscu wyglądał niemiecki wówczas Neustettin - z widokiem na Schlossstraße.

Tekst i foto współczesne: Sławomir Włodarczyk