Ulice Szczecinka z priorytetem odśnieżania

Miasto z Wizją / 09.01.2016 / Komentarze
Akcja "Zima 2016" na blisko 100 km szczecineckich ulic

Sypnęło śniegiem. Na szczecineckie ulice wyruszyły pługi i piaskarki. Okazuje się, że nasze trakty, podobnie jak drogi krajowe, mają priorytety, jeżeli chodzi o ich kolejność odśnieżania.

Takie priorytety określił w swoim rozporządzeniu - w sprawie zimowego i letniego utrzymania ulic w granicach administracyjnych Miasta Szczecinek w 2016 roku, burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. Z zapisów rozporządzenia dowiadujemy się również, że miasto pokryje koszty zimowej operacji. Akcję "Zima" prowadzi Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.

Spójrzmy zatem, jakie szczecineckie ulice są priorytetowe dla ekip PGK, czyli zakwalifikowano je do pierwszej kategorii odśnieżania. Otóż: 1 Maja, 3 Maja, 9 Maja, Armii Krajowej, Bohaterów Stalingradu, Bohaterów Warszawy, Bolesława Limanowskiego, Bukowa, Curie Skłodowskiej, Cieślaka (na odcinku kotłownia - McDonalds), Cisowa, Derdowskiego, Drzymały, Dworcowa, Fabryczna, Emilii Plater, Grudziądzka, Grunwaldzka, Harcerska, Jagiełły, Jasna, Jeziorna, Kamienna, Kamińskiego, Karlińska, Karlińska do Białogardzkiej, Kisielewskiego, Klasztorna, Kopernika, Kopernika przy b. miasteczku ruchu drogowego, Kosińskiego, Krakowska, Kwiatowa, Lwowska, łącznik Kopernika - Reja, Łukasiewicza plus Gruntowa, Mickiewicza, Mierosławskiego, Miła, Myśliwska, Ordona, Parkowa, pętla autobusowa Staszica, Piłsudskiego, plac Wolności, Emilii Plater, Polna, Polna bloki ZGM-TBS, Poniatowskiego, Powstańców Wlkp., Przemysłowa, Reja, Rzemieślnicza, Szafera, Szczecińska, Strefowa, Warszawska, Winniczna, Wiśniowa, Wojska Polskiego oraz Zielona. Łączna długość ulic pierwszej kolejności odśnieżania to 28.7 km.

Z kolei na samym końcu (III kolejność odśnieżania) pługi przyjadą m.in. na ulice: Boczna, Brzozowa, Cicha, M. Dąbrowskiej, Głowackiego, Gotycka, Kaszubska, Kilińskiego, Kochanowskiego, Kolejowa, M. Konopnickiej, Krajobrazowa, Kruczkowskiego, Leśna, Letniskowa, Łowiecka, Malinowa, Młynarska, Młyńska, Podgórna, Poznańska, Prusa, Przytulna, Rzeczna, Słowackiego, Sosnowa, Spacerowa, Szarych Szeregów, Szkolna, Szewska, Tuwima, Waryńskiego Ludwika, Wczasowa, Wierzbowa, Wybickiego, Zana. Zaułek oraz Żeglarska (dojazd do posesji 61 i 69).

W razie wystąpienia opadów śniegu kierowcy pługów śnieżnych roboty mają moc. Wszystkie 228 szczecineckie ulice (zakwalifikowane do I, II i III kolejności odśnieżania) mają łączną długość ponad 95 km.