Jubileuszowa sesja i korowód ulicami miasta

Miasto z Wizją / 19.06.2022 / Komentarze
Taki dzień się zdarza raz na 100 lat

W piątek 18 czerwca 2010 roku miała miejsce uroczysta sesja Rady Miasta. Wszystko to z okazji obchodów 700-lecia Szczecinka. Na kolejne takie obrady miejskich rajców przyjdzie nam poczekać do roku 2110, czyli jeszcze 88 lat.

Niemal dokładnie 12 lat temu radni przebrali się w uszyte z okazji urodzin miasta togi. Na salę obrad wprowadzono sztandar Szczecinka. Asystowali mu uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Zjednoczonej Europy. Chór „Ostinato” odśpiewał Hymn Narodowy i Unii Europejskiej.

Później też było uroczyście. Szef miejskich rajców Jerzy Kania odczytał akt lokacyjny Miasta Szczecinka, a burmistrz Jerzy Hardie-Douglas wygłosił jubileuszowe przemówienie. Uroczyste obrady zwieńczyło wręczenie medali wybitych z okazji 700 urodzin grodu nad Trzesieckiem.

Otrzymali je: Irek Markanicz, Roman Kwiatek, Bogdan Bereszyński, Eugeniusz Leśniak, Zygfryd Raddatz, Jadwiga Kowalczyk-Kontowska, Jarmila Góra, Adam Wyszomirski, Aleksandra Górna, Zbigniew Gawroński, Paweł Szycko, Ryszard Zawada, Longin Graczkowski, Łukasz Chmielewski, Antoni Troiński, Zbigniew Ludwiczak, Bogdan Trojanek, Wiesław Adamski, Jolanta Zakrzewska-Dudek, Janusz Reszke, Jerzy Krotkiewicz, Ryszard Bruderek, Jerzy Bauer, Leszek Pawelski, Andrzej Targosz, Józef Misiakowski, Kazimierz Margol i Corry Elzakkers.

Po zakończeniu uroczystej sesji, burmistrzowie, radni, goście Szczecinka oraz młodzież szczecineckich szkół przeszli pod Zamek Książąt Pomorskich skąd - podobnie jak w 1910 roku - ruszyli ulicami miasta tworząc korowód. Było barwnie, wesoło, kolorowo i co najważniejsze - historycznie.

Młodzi, i nie tylko, szczecinecczanie "odtworzyli" m.in. rycerstwo króla Władysława Jagiełły, rannych żołnierzy napoleońskich uchodzących spod Moskwy, żołnierzy Wehrmachtu i zdobywców Neustettin w lutym 1945 roku. Nie mogło też zabraknąć osadników, którzy nad Trzesieckiem tworzyli polskość Szczecinka.