W oczekiwaniu na UWTS

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 25.07.2017 / Komentarze
Kronospan buduje, mieszkańcy kibicują i wyglądają finału robót

Kilka lat temu dwóch dżentelmenów usiadło do męskich rozmów. Jak na dżentelmenów przystało o pieniądzach nie rozmawiali. Przynajmniej na początku. Radzili za to jakby tu ulżyć mieszkańcom Szczecinka narażonym na wpływ uciążliwości produkcyjnych Kronospanu.

Burmistrz Jerzy Hardie-Douglas (inicjator rozmów) i szef Krono Peter Kaindl uradzili, że bez względu na koszty należy sięgnąć po najnowocześniejsze na świecie rozwiązania technologiczne ograniczające emisje pylenia i zapachów. Te przynajmniej kilka dni w miesiącu szczelnie "otulają" Szczecinek i doprowadzają niemal do szału mieszkańców, głównie południowo - wschodnich dzielnic miasta (np. niedziela 23.07 - okolice basenu, ulice Piłsudskiego, Gdańska, 28 Lutego).

Tak zrodziła się pomysł budowy systemu urządzeń ochrony powietrza UTWS. Jak zapewnił nas w rozmowie kierownik do spraw ochrony środowiska firmy Kronospan inż. Zbigniew Klugiewicz, podobne instalacje z wielkim powodzeniem pracują w zakładach Kronospan, w czeskiej w Jihlavie i rumuńskim Sebes.

- Ich skuteczność to ponad 90 procent. Dlatego z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy określić efektywność działania kończonej właśnie instalacji w Szczecinku - mówi inż. Klugiewicz.

- UTWS to najnowocześniejsze rozwiązanie, pozwalające znacząco zredukować zarówno emisję lotnych związków organicznych, w skład, których wchodzą tzw. związki odorowe (zapachowe) jak i pylenie.

Tak czy owak, mieszkańcy Szczecinka, jak nigdy przedtem, kibicują inżynierom największej w regionie firmy. Wszystko po to by ci jak najszybciej uruchomili filtr. Według naszej wiedzy, którą uzyskaliśmy u źródła, nastąpi to wczesną jesienią br. Miejmy, zatem nadzieję, że legendarny już UTWS się sprawdzi, będzie skuteczny i "wyprowadzi" znad miasta uciążliwy zapach rżniętego i palonego drewna oraz drobiny trocin.

Najnowocześniejsza na świecie instalacja ochrony powietrza kosztuje krocie. Wystarczy rzec, że Kronospan z własnych pieniędzy wyłoży na nią około 150 mln zł, a więc tyle ile wynosi roczny budżet Szczecinka! Warto tez podkreślić, że budowa UTWS, to po realizacji wschodniego obejścia miasta w ciągu drogi ekspresowej S11, największa inwestycja w historii grodu nad Trzesieckiem - przynajmniej w okresie powojennym.

Więcej o budowie filtra UTWS, historii jego powstania i zasadach działania pisaliśmy w artykule:

http://miastozwizja.pl/finiszuje-budowa-super-filtru

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk