Wędrujące książki na ulicach Szczecinka!

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 20.10.2015 / Komentarze
Bookcrossing to społeczna, ogólnoświatowa forma popularyzowania czytelnictwa, która kilka tygodni temu – za sprawą SAPiK-u i Miejskiej Biblioteki Publicznej - zawitała też i do Szczecinka

Przypomnijmy, że Bookcrossing powstał po to, aby dawać radość czytania i uwalniania książek. Idea pojawiła się po raz pierwszy  w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych i szybko zyskała zwolenników na całym świecie, również w Polsce. Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, może to być na przykład ławka w parku, parapet w sklepie, siedzenie w autobusie czy w pociągu. W wielu miastach  działają również specjalne półki bookcrossingowe, gdzie można zostawiać i uwolnić swoje książki.

Tak właśnie dzieje się w Szczecinku. W ośmiu różnych punktach naszego miasta zainstalowane zostały specjalne półki-budki (nazywane już też po prostu „żółtymi budkami”), w których uwalniacze książek mogą je zostawić, po to by znalazca mógł je przeczytać i podać dalej. Bardzo ważny jest społeczny aspekt akcji oparty na zasadzie wzajemności: korzystając z książki zostawionej przez kogoś, w zamian zostawiamy swoją.  Do akcji może włączyć się każdy kto lubi czytać i tą radością chce podzielić się z innymi. 

Książki uwalniać można na dwa sposoby. Nieoficjalnie - wystarczy je tylko zostawić w wyznaczonym miejscu. W Szczecinku np.w żółtej budce na placu Wolności, w parku różanym, czy na dworcu PKP. Można też zrobić to bardziej oficjalnie i śledzić losy uwolnionej przez siebie książki. W tym celu należy się zarejestrować na stronie internetowej stworzonej specjalnie dla zwolenników akcji: 

BookCrossing.pl. Rejestracja zajmuje chwilę, każda książka, którą uwolnimy  jest zarejestrowana i otrzymuje specjalny numer BIP, który należy wpisać do uwalnianej książki (można też nakleić specjalną naklejkę z numerem).  Znalazca powinien również zarejestrować się na stronie i wypełnić formularz.  Dzięki temu będzie można śledzić losy "wędrującej" książki. 

Ideą bookrossingu jest uwolnienie jak największej ilości książek. Zapraszamy wszystkich mieszkańców Szczecinka i osoby odwiedzające nasze miasto do włączenia się w akcję  uwalniania swoich książek. Warto podzielić się swoim księgozbiorem z innymi miłośnikami czytania i samemu skorzystać z zostawionych już przez kogoś książek.

info: Andrzej Górka
SAPiK
(PA)