Widzisz dziecko zostawione w samochodzie podczas upałów? Reaguj!

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 10.07.2019 / Komentarze
Ruszyła wspólna akcja Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego i sieci sklepów Netto

Niemal każdego roku w kraju dochodzi do tragedii związanej ze śmiercią dziecka pozostawionego przez rodzica w samochodzie w upalny dzień. Sytuacje te, choć coraz rzadsze, wciąż niestety mają miejsce. Za nieuwagę, brak wyobraźni i nieodpowiedzialność dorosłych w takich przypadkach płacą niewinne dzieci, często ponosząc najwyższą cenę, jaką jest życie. Pozostawienie malucha nawet na kilka czy kilkanaście minut w nagrzanym samochodzie może prowadzić do tragedii.

Aby uniknąć tego typu sytuacji Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski rozpoczął właśnie wakacyjną akcję edukacyjno-informacyjną, poprzez którą chce zwrócić uwagę rodziców na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą tak nierozważne zachowanie.

- Mimo wielu apelów niestety nadal jest głośno o pozostawianiu dzieci w zamkniętym samochodzie w upalny dzień. Trwa akcja Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego, która przestrzega przed takim zachowaniem, a także przedstawia zasady postępowania, mogące uratować życie dziecku. Sprawdź czy auto jest zamknięte, oceń stan dziecka, wyciągnij je z samochodu, udziel pomocy i czekaj na przyjazd służb. To podstawowe zasady postępowania w przypadku dostrzeżenia zagrożenia życia lub zdrowia dziecka zamkniętego w upalny dzień w aucie – podpowiada Gabriela Wiatr z Biura Prasowego Urzędu  Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

- W ramach prowadzonej akcji społecznej „Dziecko w samochodzie” Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego przygotował plakaty profilaktyczne, które przedstawiają temperaturę panującą w rozgrzanym aucie oraz 4 krótkie zasady postępowania w przypadku dostrzeżenia zagrożenia życia lub zdrowia dziecka. Będą one umieszczone w dyskontach sieci Netto na terenie województwa zachodniopomorskiego.

- Działania prowadzone przez Samorząd Województwa oraz sieć sklepów Netto Polska mają podnieść świadomość społeczeństwa na temat tragicznych  skutków, jakie może nieść pozostawienie dziecka zamkniętego w samochodzie w upalny dzień - dodaje.

Tekst: Marzena Góra

Foto: 123rf