Wojewódzki Sanepid ostrzega przed kolejną falą upałów

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 10.06.2019 / Komentarze
Ostatnie gorące dni przysporzyły mnóstwo pracy ratownikom medycznym

Po nieco chłodniejszym weekendzie ponownie musimy przygotować się na nadciągającą kolejną falę upałów.  Jak ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej, temperatura powietrza w najbliższych dniach może osiągnąć nawet 33 stopnie Celsjusza. Od wtorku, 11 czerwca upały mają objąć już cały kraj. Ponadto m.in. dla województwa zachodniopomorskiego wydane zostało ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z możliwością wystąpienia gradobicia.

Ostatnie gorące dni mocno dały się we znaki zarówno mieszkańcom, jak i pracownikom ośrodków medycznych i ratownikom w całym województwie – również w Szczecinku -  którzy raz po raz udzielali pomocy osobom z objawami udaru lub dotkniętych zawałem wywołanymi wysokimi temperaturami. W związku z lawinowo rosnącą liczbą osób wymagających opieki medycznej z powodu przegrzania lub odwodnienia organizmu, Wojewódzki Główny Inspektor Sanitarny w Szczecinie wydał komunikat skierowany do mieszkańców naszego województwa. Apeluje w nim m.in. o ograniczenie czasu przebywania na słońcu oraz podpowiada, jak radzić sobie z wysokimi temperaturami.

- Wysokie temperatury powietrza  mogą stanowić istotne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Pamiętajmy o regularnym piciu wody - nawet szklanka co godzinę - i przypominajmy o tym osobom starszym. To bardzo ważne, w  ten sposób możemy zapobiec odwodnieniu. Upał stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza dla dzieci i osób w podeszłym wieku oraz osób cierpiących na przewlekłe schorzenia – przestrzega Wojewódzki Główny Inspektor Sanitarny.

- Niebezpieczeństwem w upalne dni może być udar cieplny. Powstaje na skutek przegrzania organizmu. Szczególnym jego rodzajem jest udar słoneczny, czyli przegrzanie wskutek silnego nasłonecznienia. Z udarem cieplnym spotykamy się wtedy, gdy organizm ma utrudnione lub wręcz uniemożliwione oddawanie nadmiaru ciepła. Do sytuacji takiej może dojść w trakcie pracy w gorącym i wilgotnym pomieszczeniu bez przewiewu, podczas długotrwałego przebywania na słońcu, w trakcie dłuższego marszu, gier, zabaw lub plażowania w okresie dużych upałów oraz w czasie gorących kąpieli wodnych i parowych. Najbardziej narażone są małe dzieci, u których nie rozwinęły się dostatecznie mechanizmy termoregulacji oraz osoby starsze z dolegliwościami układu krążenia lub zażywające preparaty antyhistaminowe.

Jak czytamy w komunikacie objawami udaru cieplnego są: wysoka temperatura ciała, ból i zawroty głowy, nudności i wymioty, zmiany nastroju, zaburzenia widzenia, szybkie bicie serca, szybkie oddychanie, utrata przytomności. Jak powinna wyglądać pierwsza pomoc w takim przypadku?

- Postępowanie przedszpitalne w udarze cieplnym polega przede wszystkim na wezwaniu zespołu pogotowia ratunkowego pod nr tel. 999 lub 112, przeniesieniu chorego do chłodnego, ocienionego miejsca i ewentualnym zdjęciu z niego części odzieży. Jak najszybciej należy rozpocząć chłodzenie chorego polegające na skrapianiu ciała chłodną wodą oraz wprawieniu w ruch powietrza wokół chorego np. za pomocą wachlowania lub wentylatora. Należy także utrzymywać drożność jego dróg oddechowych i przygotować się na ewentualną konieczność podjęcia resuscytacji krążeniowo-oddechowej w razie wystąpienia objawów zatrzymania krążenia – dodaje Wojewódzki Główny Inspektor Sanitarny.

Tekst: Marzena Góra