Wraz z zimą przybyło osób bez pracy

Miasto z Wizją / 02.12.2016 / Komentarze
Grubsze "zasoby" szczecineckiego PUP

To już w ostatnich latach niejako tradycja - przychodzi zima, przybywa osób pozostających bez pracy. Głównie z uwagi na zakończenie prac interwencyjnych i znacznie mniejszy "przerób" na budowach.

- Na koniec listopada w naszych rejestrach mieliśmy zapisanych 4900 osób poszukujących zatrudnienia, w tym 2787 kobiet. To dane za cały powiat - mówi "Miastu z Wizją" Maciej Batura, zastępca dyrektora szczecineckiego PUP.

- To o 130 osób więcej niż miesiąc wcześniej. Z kolei w Szczecinku pracy poszukuje 2037 osób (o 20 więcej niż w październiku br.), w tym 1156 pań. Prawo do zasiłku posiada 967 osób (powiat) i 427 osób (miasto). Stopa bezrobocia na koniec września wynosi 18,9 proc. Z kolei wskaźnik bezrobocia w Szczecinku - 8 proc.

Jak nam powiedział dyr. Batura, obecnie Urząd Pracy nie prowadzi szkoleń dla bezrobotnych.

- Wyczerpaliśmy już wszystkie tegoroczne środki finansowe na aktywne formy zwalczania bezrobocia. W kilku przypadkach pojedyncze osoby kończą jeszcze szkolenie. Czekamy już na nowe rozdanie funduszy. Z pewnością spłyną one na nasze konto na początku przyszłego roku. Pocieszającym jest fakt, że żaden ze szczecineckich i okolicznych przedsiębiorców nie zgłosił nam zamiaru prowadzenia zwolnień grupowych.

Powiatowy Urząd Pracy dysponuje obecnie 95 ofertami pracy. Ponad 30 stanowisk kasjera - sprzedawcy jest do wzięcia w nowo powstającym sklepie "Intermarche" przy ul. 1 Maja.

Ponadto pracodawcy zapewnią etaty: elektromechanikom, fryzjerom, kierowcom, kelnerom, kucharzom, masarzom, mechanikom samochodowym, murarzom, pracownikom ogólnobudowlanym i pracownikom w produkcji drzewnej.

- W celu sporządzenia wykazu potrzeb szkoleniowych zapraszamy partnerów rynku pracy, w szczególności pracodawców, organizacje pracodawców, organizacje związkowe, jednostki organizacyjne pomocy społecznej i centra integracji społecznej do określenia kierunków szkoleń dla bezrobotnych i innych osób uprawnionych, na które istnieje zapotrzebowanie na lokalnym rynku pracy - mówi dyr. Batura.

Stosowne ogłoszenie dostępne jest pod adresem internetowym:

z kolei ankieta pod adresem: http://szczecinek.praca.gov.pl/-/3855114-wykaz-potrzeb-szkoleniowych