Współcześni rycerze zapraszają na turniej

Miasto z Wizją / 28.06.2017 / Komentarze
Wielki finał odbędzie się na planszy usytuowanej na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich. Organizatorem Turnieju jest UKS Siódemka sekcja szermiercza

Przed laty w szermierce - tej niezwykle pięknej i widowiskowej dyscyplinie sportowej - byliśmy światową potęgą. Złote medale Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata czy Europy sypały sie jak z rogu obfitości, a szermierze byli jednymi z najpopularniejszych sportowców w Polsce.

Lata mijały i polska szermierka z roku na rok traciła nie tylko na sportowym na znaczeniu. Dziś mało, kto już pamięta, a na pewno młodzi ludzie, o niezwykle emocjonujących bojach toczonych na planszy przez Witolda Woydę, Jerzego Pawłowskiego, Wojciecha Zabłockiego, Egona Franke czy Ryszarda Parulskiego.

Bliższa nam przeszłość to sukcesy szermierki kobiecej. Nasze panie wciąż należą do światowej czołówki i niemal na każdych Igrzyskach Olimpijskich, Mistrzostwach Świta czy Europy walczą o medale i czołowe lokaty. Z różnym powodzeniem.

Nie można też zapominać o pięcioboju nowoczesnym. Jedną z konkurencji wchodzącą w skład pięciobojowego cyklu rywalizacji, oprócz pływania, strzelania, jazdy konnej i biegu, jest właśnie szermierka.

Od kilku lat szermierka odradza się również nad Trzesieckiem. Z mniejszym lub większym powodzeniem nasi młodzi "współcześni rycerze" rywalizują w wielu turniejach. Odnoszą nawet indywidualne sukcesy.

Znakomita okazją, by podziwiać w akcji szczecineckich szermierzy, będzie miała miejsce w niedzielę 2 lipca. To wówczas w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 4 przy ul. Jasnej odbędzie się X Międzynarodowy Turniej Szermierczy Memoriał dr Adama Papee. Młodzi szermierze, zarówno dziewczęta jak i chłopcy rywalizować będą w szabli, szpadzie i florecie. Początek walk o godz. 11. Uroczyste rozpoczęcie turnieju pół godziny wcześniej.

Wielki finał odbędzie się na planszy usytuowanej na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich - początek o godz. 17. Organizatorem Turnieju jest UKS Siódemka sekcja szermiercza. Oczywiście nie mogło zabraknąć wsparcia miasta, powiatu, OSiR-u czy SAPiK-u.

Fotorelacja z ubiegłorocznego - IX Międzynarodowego Turnieju Memoriału dr Adama Papee dostępna tutaj:

Tekst: Sławomir Włodarczyk

Foto: Marzena Góra