Wypełnij ankietę, weź pieniądze, zmień piec

Miasto z Wizją / 16.05.2019 / Komentarze
Mieszkańcy będą mogli ubiegać się o środki na wymianę kotłów opalanych węglem i na termomodernizację swoich nieruchomości

Urząd Miasta będzie starał się o otrzymanie środków z kasy Urzędu Marszałkowskiego na walkę ze smogiem. Pokaźne środki, które można otrzymać, docelowo trafią do mieszkańców i pozwolą na wymiany kotłów oraz termomodernizacje budynków. Zanim jednak tak się stanie urzędnicy sprawdzą, czy są osoby zainteresowane pozyskaniem pieniędzy na inwestycje we własne nieruchomości. O wspomniane środki będzie mógł aplikować każdy mieszkaniec Szczecinka mający na swojej posesji, m.in. piec opalany węglem.

- W pierwszej kolejności zbieramy informacje wśród mieszkańców, czy są zainteresowani tego typu przedsięwzięciami – mówi wiceburmistrz Maciej Makselon. - W tym celu przeprowadzamy ankiety, które można pobrać ze strony internetowej Urzędu Miasta lub otrzymać w Biurze Interesanta. Dotyczą one tego, czy mieszkańcy są zainteresowani wymianą starego kotła lub pieca opalanego węglem i podłączenia się do sieci ciepłowniczej miasta lub, jeśli jest to niezasadne ekonomicznie, wymianę na nowszej generacji kocioł ciepłowniczy. Dotyczy to mieszkańców Szczecinka, którzy mają akt własności domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego, jak np. mieszkania w kamienicy.

- Jednostkowe dofinansowanie, jakie mieszkaniec może otrzymać, wynosi 7,5 tys. złotych na wymianę  kotła. Drugim działaniem jest termomodernizacja budynków jednorodzinnych. W przypadku przeprowadzenia częściowej termomodernizacji budynku jednorodzinnego wraz z likwidacją istniejącego źródła ciepła opartego o spalanie węgla - a są dwie rzeczy, które trzeba wykonać – można otrzymać 25 tys. złotych. Można także wykonać pełną termomodernizację budynku wraz z likwidacją kotła i w tym przypadku można otrzymać 50 tys. złotych.

- W pierwszej kolejności zbieramy informacje o zapotrzebowaniu na takie działania, dlatego zachęcamy do kontaktu i wypełnienia ankiety. Później, po zebraniu tych informacji, będziemy aplikować do Urzędu Marszałkowskiego o przyznanie pieniędzy na ten cel. Kiedy je otrzymamy, mieszkańcy będą mogli dokonać wymiany kotłów i przeprowadzić termomodernizację swoich nieruchomości – dodaje wiceburmistrz.

Więcej na ten temat w dzisiejszym (16.05) programie samorządowym.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk