Wyższe opłaty za lokale ZGM

Miasto z Wizją / 23.04.2019 / Komentarze
Tomasz Wełk: Podwyżka narzucona została przez politykę czynszową

Od lipca tego roku lokatorzy zamieszkujący lokale, którymi zarządza ZGM-TBS muszą liczyć się ze wzrostem czynszu. Podwyżka ta narzucona została przez politykę czynszową realizowaną w ramach „Wieloletniego programu gospodarowania zasobem miasta Szczecinek na lata 2017-2021”.

- W programie tym została określona polityka czynszowa w zakresie mieszkalnictwa komunalnego. I w tej polityce czynszowej jest zawarte założenie mówiące o tym, że na koniec tego programu ma zostać osiągnięty wskaźnik 2,7 proc. wartości odtworzeniowej – mówi Tomasz Wełk, prezes ZGM-TBS. - W ostatnich latach wzrasta ta stawka odtworzeniowa podawana przez wojewodę. Ostatni wzrost nastąpił w 2016 roku. W 2017 i 2018 roku stawki czynszu, zgodnie z tym dokumentem, zostały „zamrożone”. Teraz jest to pierwszy rok, gdzie ta regulacja została dokonana.

- W związku z tym, że w ciągu trzech ostatnich lat stawka za metr odtworzeniowy wzrosła i w tej chwili wynosi już ponad 3600 zł, to według wyliczeń zgodnie ze wspomnianym wieloletnim programem stawki czynszu od 1 lipca wzrosną z 7,21 do 7,55 zł. Jest to ta stawka bazowa, a wzrost nastąpi o 34 gr. To jest maksymalna stawka czynszów jeśli chodzi o komunalny zasób miasta. Z kolei stawka czynszu socjalnego wzrośnie z 1,99 do 2,08 zł.

Jak zauważa Tomasz Wełk, w ciągu ostatnich trzech lat, czyli w okresie funkcjonowania obecnej stawki czynszu, wystąpiła również bardzo wysoka „inflacja budowlana”. – Znacząco wzrosły m.in. ceny usług i robót budowlanych oraz projektowych. Ceny te w niektórych sektorach wzrosły o kilkadziesiąt procent. Jeśli chodzi chociażby o materiały budowlane, to tu nastąpił wzrost cen o 50 i więcej procent – dodaje prezes ZGM-TBS.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk