Zamek "od jeziora" na początku XX wieku

Miasto z Wizją / 19.04.2021 / Komentarze
Upłynęło 120 lat, a widok niemal ten sam

Oczywiście, z tym samym widokiem na początku XX stulecia i obecnie, to bardziej przenośnia niż rzeczywistość. Ale tak po prawdzie, w tym zakątku Szczecinka, w przyzamkowej zatoce jeziora Trzesiecko, przez lata niewiele się zmieniło.

Prezentowane niżej kolorowane pocztówki pochodzą z Neustettin z początków ubiegłego wieku. Pierwsza jest datowana na rok 1901, druga - dwa, trzy lata później. Możemy już podziwiać na niej nadjeziorny hangar. Fotografowi pozuje też dżentelmen stojący na małym pomoście i rowerzysta na brzegu jeziora.

Budynek z czerwonej cegły (pochodzący z końca XIX stulecia), w którym przez wiele lat w polskim Szczecinku swoją siedzibę mieli żeglarze i w którym urzędował Powiatowy Ośrodek Sportów Wodnych oraz ŻMKS "Orlę", nadal ma się dobrze. Pięknie zrewitalizowany jest obecnie siedzibą Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior.

Tekst i foto współczesne: Sławomir Włodarczyk