Dlaczego warto inwestować w szpital?

  • Blogi
Anna Szymecka / 22.07.2014 / Komentarze
Obrazek użytkownika Anna Szymecka
Już za kilka dni na sesji Rady Miasta, stanie punkt dotyczący dofinansowania przez Miasto, rozbudowy Szpitala.

Już za kilka dni na sesji Rady Miasta, stanie punkt dotyczący dofinansowania przez Miasto, rozbudowy Szpitala. Burmistrz nie przedłożył jeszcze projektu stosownej uchwały, a do mnie już dochodzą głosy malkontentów, że to zły pomysł i szastanie publicznymi, należącymi do miasta pieniędzmi. Że prowadzenie szpitala to powinno być jak w całej Polsce zmartwienie powiatu i że burmistrz po raz kolejny forsuje wydawanie środków z budżetu miasta, na zadanie które po prostu jest bliższe jemu samemu. Wiadomo. Koszula bliższa ciału, więc robi to dla siebie.

Minął pewnie rok od momentu gdy musiałam przyglądać się żenującej próbie odwoływania przez opozycję Burmistrza Miasta. Wtedy argumentacja była podobna. Burmistrz wykazał się interesownością bo m.in. z rezerwy budżetowej kupił kilka lat temu rolety na okna w Oddziale Chirurgii. Wtedy chodziło o kilka tysięcy zł. które poprawiły jakość warunków przebywania w salach chorych. Dlaczego dziś nie stosować tych samych argumentów, gdy Burmistrz proponuje wydanie na szpital z kasy miasta dodatkowych 900 tys?.

Pracuję w szpitalu w Szczecinku od …. no powiedzmy, że długo.:-)

Przeżyłam tu kilku dyrektorów i różne pomysły i „recepty” na szpital, rządzących powiatem któremu ten szpital zawsze podlegał. Raz było lepiej, raz gorzej. Jednak zupełnie normalnie szpital rozwija się dopiero od momentu gdy powstała spółka i szpital przekształcił się w placówkę niepubliczną, a udziały w spółce wykupiło miasto. Po kilku latach zaczęła rysować się współpraca z powstającymi oddziałami prywatnymi. Szpital zaczął przynosić zyski. Obserwowałam z wielką radością jak remontowano piętro po piętrze kolejne oddziały, jak powstał Oddział Ratunkowy i jak podjęto odważną decyzję o rozbudowie. Dla mnie, moich koleżanek i kolegów nastąpiła niesamowita zmiana w warunkach pracy. Już też nie musiałam się wstydzić przed pacjentami, warunków w jakich są leczeni. Jest więcej węzłów sanitarnych, nowe meble, nowoczesne, komfortowe łóżka. Otrzymaliśmy dostęp do nowoczesnej aparatury. Szpital otrzymał uprawnienia do specjalizowania. Zaczęła napływać nowa, wartościowa kadra lekarska. Dysponujemy nowoczesną aparaturą diagnostyczną.

I nagle do naszego szpitala zaczęli przyjeżdżać chorzy już nie tylko z poza powiatu, ale również z poza województwa.

Pracujemy pewnie ciężej niż przed laty i pewnie cały czas za niesatysfakcjonujące nas pieniądze. Mówiąc o wynagrodzeniu mówię to przede wszystkim w imieniumoich koleżanek pielęgniarek. Jednak coraz częściej obserwuję u personelu dumę z pracy w tym szpitalu. To chyba najlepsza rekomendacja dla przeprowadzanych zmian.

Tak się złożyło, iż miałam w ciągu ostatniego roku okazję obserwowania pracy szpitali w innych miejscowościach. Z powodu leczenia się jednego z członków mojej rodziny spędziłam m.in. dwa tygodnie na przyglądaniu się pracy jednego z najbardziej renomowanych szpitali warszawskich. I może trudno w to uwierzyć, ale zastosowane u nas rozwiązania, podejście do pacjenta, obsługa na oddziałach, organizacja pracy, czystość, stan sanitarny, itd. Itd., u nas są o niebo lepsze. Niespodziewanie dla mnie, mogłam też przez kilka dni obserwować pracę w szpitalu w Nowy Yorku. I możecie wierzyć lub nie, ale też nie mamy się czego wstydzić. Postęp jaki dokonał się w naszym szpitalu jest pewnie proporcjonalny do postępu jakiego w ostatnich latach dokonał cały Szczecinek. Nie bez powodu Burmistrz jest tak dumny ze zrównoważonego rozwoju miasta. Tylko, że osiągnięcie postępu w poziomie usług zdrowotnych, jest szczególnie trudne do uzyskania. A nam się udało! I nie mówcie że tak jest wszędzie.

Radni Wołomina przegłosowali uchwałę nakładającą klauzulę sumienia na miejscowy szpital powiatowy. W szpitalu obowiązuje bezwzględna ochrona życia poczętego, nie wykonuje się przewidzianych prawem aborcji np. w przypadku głębokiego kalectwa płodu, lub ciąży będącej wynikiem gwałtu.

U nas nie ma ideologii i dyskusji o światopoglądzie personelu. W szpitalu w Szczecinku szanuje się pacjentów i po prostu się dobrze leczy. I dlatego w szpital warto inwestować.

{{info}}