Kronospan - przekleństwo czy szansa?

  • Blogi
Jerzy Hardie-Douglas / 29.09.2014 / Komentarze
Obrazek użytkownika Jerzy Hardie-Douglas
Dobry temat na jubileusz. Już ćwierć wieku w Szczecinku funkcjonuje austriacki potentat z branży przeróbki drewna. Szczecinek to jedna z sześciu lokalizacji zakładów koncernu Kronospan w Polsce. Pozostałe to Strzelce Opolskie, Mielec, Poznań, Rudawa i Pustków.

Dobry temat na jubileusz. Już ćwierć wieku w Szczecinku funkcjonuje austriacki potentat z branży przeróbki drewna. Szczecinek to jedna z sześciu lokalizacji zakładów koncernu Kronospan w Polsce. Pozostałe to Strzelce Opolskie, Mielec, Poznań, Rudawa i Pustków. Olbrzymi udział w rynku produkcji płyty wiórowej, MDF, HDF, OSB, papieru do oklein i chemikaliów. W skali światowej, holding to ponad 40 fabryk na większości kontynentów, łącznie z Ameryką Płn. i Azją i kilkanaście tysięcy zatrudnionych osób,.

Siłę firmy pokazują okolicznościowe spotkania klientów reprezentujących setki fabryk na całym świecie: targi Hausemesse, czy takie uroczystości jak jubileusz 25 lecia Kronospanu w Polsce.

Polska zajmuje już drugie miejsce na świecie w produkcji mebli. Światowy kryzys, spowodował kłopoty fabryk meblarskich. Teraz, gdy się kończy, nastąpiło ich „odbicie się ” od dna. Szynaka Meble, Bodzio, Black Red & White, BFM i dziesiątki innych polskich producentów mebli, zwiększają produkcję, rozbudowują swoje przedsiębiorstwa, zatrudniają nowych pracowników. Kryzys, a potem jego ustępowanie, spowodowały dość paradoksalną sytuację na rynku produkcji płyty meblowej. Wielu europejskich konkurentów Kronospanu zbankrutowało, przez co podaż płyty zmniejszyła się. Firma stała się niekwestionowanym samodzielnym liderem, muszącym stawić czoło sytuacji, w której nagle popyt, zdecydowanie przewyższył podaż. Otwarcie fabryk Kronospanu na Białorusi i w Rosji, poprawiło sytuację, jednak czy trwale? Przy obecnej sytuacji politycznej na wschodzie i bombardowaniu się UE i Rosji wzajemnymi restrykcjami i embargami, nikt nie potrafi precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie. Sytuacja kłopotliwa, ale… dla Szczecinka korzystna.

Niestabilne rynki wschodnie, dopiero „uczące się fachu” nowe fabryki za wschodnią granicą, osłabieni producenci płyt w Europie Zachodniej, pozamykane zakłady w Hiszpanii, czy Francji. To wszystko powoduje, iż Szczecinek z tradycjami, wysoką kulturą produkcji, dobrymi wynikami finansowymi, dobrym dostępem do portów i surowca, staje się perłą w koronie Petera Kaindla. A o taką perłę należy dbać.

Opinia o Kronospanie w społeczeństwie Szczecinka dobra nie była i ciągle nie jest. Trzeba bardzo starać się, aby popełnić tyle błędów ile popełnił Kronospan w kształtowaniu swego wizerunku. Najważniejszym błędem powielanym przez lata, było okłamywanie mieszkańców. A ludzie, co powtarzam przy każdej okazji, głupi nie są. Mieszkańcy Szczecinka są inteligentni i nie dają sobie, używając kolokwializmu, wciskać ciemnoty. Są dość konserwatywni, ale pragmatyczni. Rozumieją potrzebę tworzenia miejsc pracy, mogą znieść dużo, ale nie rozumieją dlaczego karmi się ich kłamstwami o braku odpowiedzialności za pylenie, unoszący się nad miastem smród, zanieczyszczanie całymi latami jeziora. Ludzie są w stanie dużo wybaczyć, ale tylko gdy podchodzi się do nich po partnersku i uczciwie. Takiego podejścia w Krono przez lata brakowało. Nie nazywając rzeczy po imieniu, klucząc, fabryka psuła swój image. To natrafiło na wspaniały grunt dla ludzi tworzących „Terrę”. Przekonanie społeczeństwa iż Kronospan odpowiedzialny jest za wszystko zło, za każdy rodzaj zanieczyszczenia powietrza, gleby i wody, za choroby, alergie, nowotwory, było już proste. Bułka z masłem. I nic to, że oskarżenia te są w zdecydowanej większości kłamliwe.

Trochę socjotechniki, nauczenie się paru złowrogo brzmiących nazw chemicznych i ma się wózek, na którym przy poparciu posłów z PiS, można wjechać może i do Ratusza. Na błędy Krono spuśćmy zasłonę milczenia. Powoli, ale systematycznie do Zarządu fabryki i do jej właściciela docierała świadomość konieczności szybkiego naprawienia tego, co przez lata psuli.

Dziś Szczecinek staje do rozmów z Kronospanem w podwójnej roli. Gospodarza goszczącego u siebie największy zakład grupy Kronospan. Miasta w którym można zwiększyć produkcję, zbudować klaster meblowy, które może pomóc firmie w umocnieniu się na pozycji światowego lidera i zapewnieniu stabilności. Jednak też miasta mającego świadomość posiadania narzędzi do wyegzekwowania inwestycji proekologicznych i zlikwidowania uciążliwości.

Jak we wszystkim, potrzebny jest więc kompromis. Miasto przygotowało grunty w Specjalnej Strefie Ekonomicznej, sprzedało uzbrojone tereny Kronospanowi, zadekretowało inwestowanie części uzyskanych ze sprzedaży przychodów w budowę klastra meblowego. Ratusz zmienia pod potrzeby Kronospanu plany zagospodarowania przestrzennego, przywozi celem zapoznania się z zakładem i jego problemami Premierów, Ministrów, Marszałków, ułatwia dostęp do środków pomocowych, doprowadził do zatwierdzenia budowy obwodnicy i węzła drogowego, dedykowanego de facto firmie. W zamian oczekuje konkretów przy tworzeniu nowych miejsc pracy i likwidowaniu uciążliwości.

Temu służyło ostatnie, sobotnie spotkanie Kaindl – Geblewicz - Douglas. I konkrety padły.

- Do końca września 2015 r. powstanie mokry elektrofiltr na suszarni płyty wiórowej. W połączeniu z dodaniem tzw. mokrego scrubbera przy elektrofiltrze na suszarni MDF, powinno to zredukować pylenie o ponad 90% i prawie całkowicie zniwelować uciążliwości odorowe.

- Całkowitej przebudowie ulegnie układ rozładunku, korowania, zrębkowania, składowania i dozowania drewna. Powstanie instalacja z zadaszonym taśmociągiem, która zmniejszy w kapitalny sposób tzw. emisję wtórną pylenia.

- Koncern zainwestuje na terenie Szczecinka do końca 2017r, 100 mln Euro. Pieniądze będą przeznaczone na odnawialne źródła energii (OZE), unowocześnianie istniejącego zakładu i budowę klastra meblowego.

- Mimo braku wybranego operatora fabryki mebli, będą trwały prace przy kończeniu 4,0ha nowej hali fabrycznej z cała otaczającą ja infrastrukturą. „…Niech każdy robi swoje..” -powiedział Peter Kaindl. Fabryka mebli w Szczecinku powstanie.

- Spółka jest gotowa bez mała od zaraz rozpocząć zagospodarowanie posiadanego terenu na cyplu przy jeziorze (obok stadionu OSiR). Powstanie tam nowoczesny hotel pasywny, będący wizytówką dla rozpoczęcia przez Kronospan przygotowywania półproduktów do instalowania budynków pasywnych (czyli budynków ekologicznych - prawie nie zużywających w eksploatacji energii).

Na takie deklaracje czekaliśmy długo. W najbliższych dniach zostaną skonkretyzowane na piśmie w formie, mam nadzieję, ostatniego lub jednego z ostatnich porozumień – Kronospan – Burmistrz. A z odpowiedzią na pytanie: przekleństwo czy szansa, dziś już nie mam najmniejszego kłopotu. Wreszcie.

{{info}}