Budżet Obywatelski 2024 - głosowanie do 19 października

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 20.09.2023 / Komentarze
Mamy do wyboru 28 projektów

Dziś (poniedziałek, 18 września) ruszyło głosowanie na projekty Budżetu Obywatelskiego 2024. Ich szczegółowy opis dostępny jest na stronie internetowej:

https://szczecinek.budzet-obywatelski.org/projekty

Zachęcamy Was do zapoznania się z pomysłami naszych mieszkańców oraz jak zawsze do głosowania. To ważne abyśmy decydowali razem.

Odwiedzając stronę dowiemy się również w jaki sposób oddać swój głos:

https://szczecinek.budzet-obywatelski.org/wszystko-o-budzecie/glosowanie,34

Głosowanie potrwa do 9 października br.

Jakie inicjatywy przeszły pomyślnie weryfikację i zakwalifikowały się do BO 2024?

1. Gryf i Jesiotr w akcji - zakłada zaprojektowanie, wymodelowanie, odlanie z brązu
oraz zamontowanie kolejnych 10 rzeźb-scen "z życia Gryfa i Jesiotra - postaci z godła Szczecinka, które zostaną zamontowane w istotnych miejscach miasta kolejnych 10 groteskowych rzeźb-scen z udziałem symboli z godła miasta.

2. POMOST Widokowo-Wędkarski na jeziorze Trzesiecko - Projekt dotyczy wykonania pomostu widokowo-wędkarskiego na jeziorze Trzesiecko. Realizacja tego projektu może bardziej uatrakcyjnić park miejski tworząc obszar widokowo-wędkarski dla mieszkańców i turystów odwiedzających nasze miasto.

3. Czytelnia Komiksów Czytelnia i świetlica komiksów dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Czytelnia taka mogłaby działać  przy wsparciu stowarzyszenia Komiksowy Szczecinek co zaowocowałoby np. spotkaniami ze znanymi polskimi rysownikami.

4. Tężnia solankowa w Parku Miejskim - Projekt zakłada budowę w parku miejskim tężni solankowej z technologią naziemną (w miarę możliwości technologią podziemną) z altaną i ławkami, będzie to świetne miejsce do inhalacji dla ludzi  z problemami zdrowotnymi dróg oddechowych, alergią i nadciśnieniem tętniczym.

5. Boisko dla malucha - Budowa stacjonarnego boiska do piłki nożnej o wymiarach 8x13,5m z przeznaczeniem dla dzieci w wieku od 3 do 9 lat. Boisko ze sztuczną nawierzchnią poliuretanową, ograniczoną bandami i piłkołapem z siatki poliuretanowej.

6. Przebudowa drogi oraz parkingu Małpi Gaj - Remont istniejącego odcinka drogi oraz pokrycie go nawierzchnią bitumiczną oraz pokrycie nową nawierzchnią bitumiczną przynależnego do drogi parkingu. Inwestycja polegać będzie na  przebudowie istniejącego odcinka drogi przy ul. Kołobrzeskiej

7. MECHANICZNA SOWA - mała architektura - Instalacja architektoniczna "Mechaniczna sowa" to przykład sztuki nowoczesnej. Większość materiałów pochodziło będzie z recyklingu części samochodowych.

8. Rozmowy o krańcach świata cykl spotkań podróżniczych, literackich, fotograficznych - cykl darmowych dla mieszkańców miasta, 8-10 spotkań z podróżnikami, literatami bądź fotografami.

9. Bardziej inteligentny pies - Stworzenie placu zabaw toru agility dla małych, średnich i dużych czworonogów poprzez posadowienie przeszkód dla psów celem poprawy zwinności oraz zapewnienie wysiłku intelektualnego czworonogów.

10. Szczecinek - miasto gier umysłowych - projekt zakłada zorganizowanie w Szczecinku festiwalu gier logicznych. Głównym wydarzeniem będzie I Szczecinecki Kongres Brydżowy. Jako imprezy towarzyszące zostaną rozegrane turnieje szachowe, warcabowe oraz gier planszowych.

11. TRIATHLON SZCZECINEK FESTIWAL - Zawody Triathlonowe i Biegowe, Koncert, Atrakcje dla dzieci - Zawody dla dzieci i dorosłych, sportowców a także dla mniej aktywnych pragnący przeżyć przygodę w triathlonie lub w osobnym wyścigu- Biegu na 5km po Szczecineckim Deptaku.

12. Sprawny rower! - montaż samoobsługowych stacji naprawczych - Projekt zakłada zakup oraz montaż samoobsługowych stacji naprawczych, które umożliwią lokalnym cyklistom drobne naprawy. Doraźna naprawa rowerów na pokonywanej trasie poprawi bezpieczeństwo rowerzystów.

13. Koncert rapowy połączony z graffiti jam w Szczecinku - Wspieranie działań na rzecz młodzieży, rozwijających ich pasje i angażujących w życie społeczności lokalnej. To działania mające na celu poprawę widoczności grupy docelowej, rozbudzenie jej aktywności.

14. DARMOWA NAUKA PŁYWANIA dla dzieci i młodzieży sprawnych oraz z niepełnosprawnościami w wieku 7-14 lat  - Projekt NIEODPŁATNEJ nauki pływania adresowany jest dla dzieci i młodzieży w wieku . zamieszkałych na stałe na terenie miasta Szczecinek. W zajęciach weźmie udział 80 osób z podziałem na grupy wiekowe.

15. Modernizacja drogi dojazdowej na Mysią Wyspę - Przeprowadzenie trwałej modernizacji drogi dojazdowej na Mysią Wyspą w możliwie dostępnej i ekonomicznej technologii, na przykład przy wykorzystaniu destruktu pofrezowego.

16. Cyfrowe informatory miejskie - telebimy wielkoformatowe - urządzenia multimedialne w wielkim formacie – tak aby informacje dotyczące życia kulturalnego i społecznego mogły docierać do mieszkańców nie korzystających z komunikacji miejskiej.

17. Nowe miejsca wypoczynku w Parku Miejskim - rekreacyjne meble z drewna - Rekreacyjne meble wykonane z drewna, które staną w Parku Miejskim stworzą przestrzeń do spotkań i relaksu dla mieszkańców i turystów odwiedzających nasze miasto.

18. Tor przeszkodowy NINJA - W pełni darmowa i ogólnodostępna konstrukcja z atestowanymi przeszkodami, przeznaczona do wszechstronnego rozwoju fizycznego każdego mieszkańca Szczecinka.

19. Wakacyjne wodne szaleństwo - Aktywne atrakcje wodne dla mieszkańców Szczecinka. W każdy wakacyjny weekend od 22 czerwca 2024 r. do 25 sierpnia 2024 r. nieodpłatne przejażdżki na sprzętach wodnych dmuchanych holowanych za motorówką.

20. Strefa gier plenerowych przy Szkole Podstawowej nr 1 w Szczecinku - Projekt zakłada stworzenie strefy gier plenerowych (gry podwórkowe termozgrzewalne, stoły do gry  w tenisa stołowego, szachy i chińczyka) stanowiących zwartą przestrzeń do zbiorowego wypoczynku.

21. Ta droga jest dziurawa jak ser szwajcarski - Celem projektu jest położenie płyt żelbetowych typu Jomb na drodze dojazdowej do garaży położonych przy osiedlu „Wodociągowa”. Miejsce realizacji projektu: Droga pomiędzy garażami przy ul. Wodociągowej w Szczecinku.

22. Remont oczka wodnego w Zwierzyńcu u św. Franciszka - Remont i uszczelnienie oczka wodnego na terenie rekreacyjnym przy Hospicjum i Parafii św. Franciszka. Koszt po weryfikacji: 50 000 zł

23. Wszystkie struny świata szczecineckiego lata - Organizacja letnich koncertów plenerowych, podczas których zaprezentują się lokalni artyści oraz zaproszeni goście. Koszt po weryfikacji: 180 000 zł

24. Wykonanie muralu na ścianach garaży przy ul. Chełmińskiej w Szczecinku - W ramach projektu ma zostać namalowana seria murali na ścianach przy bramach wjazdowych  do garaży od strony Starostwa Powiatowego oraz na ścianie bocznej. Na każdej ścianie zostanie wykonany odrębny mural z motywem roślinne - zwierzęcym który przy oglądaniu pod określonym kątem będzie łączył się w jedną całość.

25. Łuczniczy Szczecinek - Cykliczne ogólnodostępne zajęcia z łucznictwa tradycyjnego dla całych rodzin. Piknik historyczny  z udziałem Koszalińskiej Kompanii Rycerskiej (turniejem łucznictwa tradycyjnego, pokaz szermierki, zajęcia z kaligrafii, zabawy plebejskie, tańce i animacje).

26. MURAL. KONCERTY, TEATRY - ART PIKNIK FESTIWAL - Wydarzenia zgłoszone w projekcie są wydarzeniami towarzyszącymi przyszło rocznej XI- edycji Art Piknik Festiwalu. Zawiera on m.in. stworzenie kolejnych szczecineckich murali  oraz zorganizowanie szeregu koncertów, spektakli teatrów ulicznych oraz wystaw sztuki.

27. Mural, wystawa, warsztaty oraz Gala Sportów Walki w hołdzie Krzysztofowi Pajewskiemu. Projekt ma na celu popularyzację zdrowego trybu życia, kultury fizycznej i sportu ze szczególnym uwzględnieniem aktywizacji dzieci i młodzieży poprzez wykorzystanie potencjału dalekowschodnich sztuk walki.

28. Misja życie - Czujniki czadu i dymu dla mieszkańców, karty informacji zdrowotnej, kursy pierwszej pomocy, warsztaty edukacyjne, Przygody Pana Apteczki, czyli teatrzyk edukacyjny w szkołach podstawowych. Pakiet odblasków dla pierwszoklasistów.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk