Kandydaci – Dlaczego chcą do Parlamentu?

  • Blogi
  • Felietony
  • Aktualności
Jerzy Hardie-Douglas / 30.09.2015 / Komentarze
Obrazek użytkownika Jerzy Hardie-Douglas
Odsłuchałem sondy ulicznej, a raczej rejestrowanych na ulicy rozmów z kandydatami na posłów i senatorów RP ze Szczecinka. Takiego pustosłowia, braku konkretów i nagromadzenia banałów, dawno nie słyszałem.
Szczerze, to zaskoczony nie jestem. Po niektórych nie należało się spodziewać niczego innego. Najzabawniejszy z tego towarzystwa jest z pewnością Marcin Bedka. Facet ma takie parcie na zaistnienie i wybicie się, że pewnie kiedyś dopnie swego. I to będzie smutny dzień, bo poza rozbuchanymi ambicjami, nic wartościowego sobą nie reprezentuje. 
 
Pan Marcin, gdy dostanie się już do Senatu RP, będzie twórcą prawa polskiego! To prawo ma być prostsze i bardziej zrozumiałe. Ambitne przedsięwzięcie dla człowieka mającego średnie wykształcenie i widoczny, choćby na każdej sesji RM, problem z prawidłowym wyartykułowaniem w swoim ojczystym języku jednego zdania, bez popełnienia kilku językowych błędów. 
„.. Problemem Polski jest tworzone prawo. Miejscem, w którym to prawo można pilnować, tego, by to prawo miało sens jest właśnie Senat. Chcę w ten sposób dołożyć swoją małą cegiełkę do faktu tworzenia dobrego prawa. Jeżeli to prawo nie będzie tworzone lepiej nie będzie w lepszym stanie, nie będzie prostsze, łatwiejsze, to to, co robimy na poziomie samorządów, będzie dla nas bardzo utrudnione…” 
Prawda, że bardzo głęboka, choć lekko niegramatycznie wyrażona myśl?
Słowa kluczowe: prawo, prawa, tworzyć
 
Do Sejmu chce dr Radosław Lubczyk – stomatolog. 
„..”Nowoczesna” jest alternatywą dla obecnej władzy. PO chce zwalczać PiS, a PiS chce zwalczać PO, a Nowoczesna chce działać dla lepszej Polski. My nazywamy się „Nowoczesna PL” . My jesteśmy nowoczesna Polska, a nie PiS ani PO. Bo oni uważają, że mamy Polskę PiS i Polskę PO. My mamy Nowoczesną. A Nowoczesna to jest po prostu Polska. Niezależnie czy to będzie  PiS, cokolwiek, jakakolwiek partia. Nowoczesna to jest po prostu Polska…” Hmmm. To już znamy program i motywacje pana Doktora. 
Słowa kluczowe: Polska, Polski, Polskę, PiS, PO, Nowoczesna. 
 
Małgorzata Golińska jak na kobietę przystało epatuję wrażliwością społeczną:
„..Zdecydowałam się kandydować dlatego, że nie lubię stać z boku wtedy kiedy wokół mnie coś się dzieje. Zwłaszcza wtedy, gdy dzieje się nie tak, jak ja chciałabym aby się działo. Dzisiaj oceniam, że to co wokół się dzieje nie idzie w dobrym kierunku. Wszelkie zmiany które powinny się dziać, uważam, że trzeba  zacząć od siebie, czyli najpierw się zaangażować i właśnie to robię. A dlaczego i co mi nie pasuje? Nie pasuje mi wiele rzeczy. I przede wszystkim podejście osób rządzących do człowieka. Bo tak naprawdę wielu rządzących zapomina o tym, że to oni maja służyć nam mieszkańcom, a nie odwrotnie. To nie jest tak, że mieszkańcy maja być tłem dla polityków. Co trzeba zmienić? Prawo które dziś istnieje, nie jest czytelne dla prostego człowieka. Jest jedno prawo i kilka interpretacji…”.  Potem jest o tym, że:„… młode osoby przez obowiązujące prawo i obowiązujące standardy są zmuszane do wyjazdu za granicę i tam szukania sposobu na życie. Dziś, gdy nawet znajdą pracę to jest słabo opłacana albo jest dla wybranych, czyli dla kolegów, dla znajomych i w ten sposób rozwijamy biurokrację, rozbudowujemy administrację, ale tak naprawdę niewiele zostaje dla przeciętnego człowieka...”. Na koniec jest o tym jak cierpi rodzina gdy nie ma pracy. Albo rodzina jest rozbita bo jedno z rodziców musi wyjechać za granicę za pracą, albo kończy się tym (ale to już są skrajne przypadki), że przychodzi kobieta z opieki i zabiera dzieci rodzicom ze względu na biedę ...” I na koniec: „Wszystkie zmiany muszą się zacząć od tego, że musimy słuchać ludzi…, że politycy powinni przypomnieć sobie, że są od tego, że powinni służyć ludziom, żeby słuchać ludzi, i żeby działać tak, aby prawo służyło ludziom. Żeby nie było takich przypadków, że człowiek idzie do urzędu i czuje się jak przestępca…więc wszystkie zmiany muszą się zacząć od tego że musimy słuchać ludzi”.
Słowa kluczowe: dziać się, dzieje się, się działo, ludzie, ludzi, ludziom, słuchać, służyć
 
Widać, że pani Małgorzata jest pojętną uczennicą Prezesa Jarosława. Jej wypowiedź dokładnie wpisuje się w retorykę PiS. -  Polska w ruinie. Wyalienowana „władza” nie słucha mieszkańców. Praca tylko dla wybranych. Ludzie zastraszeni, boją się wejść do urzędu. Dzieci zabierane biednym rodzicom. Jeśli Polacy uwierzą w ten czarny obraz naszego pięknego kraju, spowodują faktycznie powrót do władzy PiS. Partii, która jak pamiętamy z dwóch lat ich rządów, kochała ludzi, upraszczała prawo, spowodowała, że nie było biedy, a wszyscy czuli się bezpieczni i nie musieli wyjeżdżać za granicę.
 
Porażające jest to, że nikt z dość dokładnie zacytowanych przeze mnie  kandydatów, nawet nie musnął programu swojego, lub swojej partii. Wszyscy poruszając się na najwyższym poziomie ogólności opowiadali banały o tym, że trzeba zrobić wszystko byśmy byli piękni, bogaci, zdrowi i żyli długo i szczęśliwie. Tylko jak tego dokonają w Parlamencie? Jak to jak?  Prosto. Będą zmieniać prawo, słuchać ludzi i działać dla Polski, z Polską, w Polsce i z Polakami.  
 
Tylko jeden kandydat, Wiesław Suchowiejko, w krótkiej wypowiedzi zszedł z chmur na ziemię. Mówił o konieczności walki o zrównoważony rozwój Pomorza Środkowego i subregionu Szczecineckiego, o swoich staraniach o budowę 11-tki, jako drogi ekspresowej na odcinku między Koszalinem a Poznaniem, o potrzebie lepszego skomunikowania Szczecinka z resztą Polski, o zabieganiu o przejęcie i rewitalizację dworca. Chce iść do Sejmu by wspomagać rozwój miejsca, które ma Go do tego Sejmu wydelegować. 
Słowa kluczowe: Szczecinek, subregion, Pomorze, rozwój
 
Warto posłuchać, przemyśleć i dokonać dobrego wyboru. I jak zawsze pamiętajcie. Nie dajcie się nabrać. 
 
Zdjęcia: 
Kpalion wikipedia.org