Kartki z siedmiu kalendarzy

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 13.01.2024 / Komentarze
Szczecineckie stycznie 2011-2017

Rozpoczynamy zupełnie nowy cykl wspomnień z najnowszej historii Szczecinka. Co miesiąc wspólnie "podróżować" będziemy przez miasto i pisać o tym, co najważniejszego wydarzyło się nad Trzesieckiem w latach 2011-2017/2021. Pierwszy odcinek wspomnień nosi tytuł "Szczecineckie stycznie".

Styczeń 2011: Weszła wówczas w życie ustawa o nieodpłatnym przekazywaniu samorządom dworców kolejowych przez PKP. Nowe prawo powstało z myślą by uchronić wiekowe budynki przed zniszczeniem i pozwolić na uporządkowanie terenów wokół nich. Już wówczas miasto - 7 lat temu prowadziło rozmowy z PKP. Trzeba było jednak aż sześć lat, by zostały sfinalizowane pomyślnie. Do dziś czekamy na finał aneksji zabytkowej budowli przy torach. Ten wydaje się już bardzo bliski.

Ruszył przetarg mający na celu znalezienie wykonawcy budowy tzw. małej obwodnicy Szczecinka. Ostatecznie inwestycja została sfinalizowana w grudniu 2012 roku.

Miasto ogłosiło też przetarg na przebudowę naszego najzacniejszego zabytku – Zamku Książąt Pomorskich. Inwestycja realizowana była pod roboczą nazwą: „Odrestaurowanie zabytkowego skrzydła Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinku na Centrum kongresowo-szkoleniowe z zapleczem gastronomicznym i hotelowym”. Została sfinalizowana latem 2013 roku.

Styczeń 2012: Trwały roboty przy budowie nowej siedziby szczecineckich policjantów przy ul. Polnej. Uroczystość otwarcia miała miejsce w lipcu 2013 roku - w dniu Święta Policji Państwowej.

Zakończyły się roboty przy rewitalizacji Parku Miejskiego. Kosztowały blisko 3 mln zł. Połowę tej kwoty miasto pozyskało z RPO WZ. W ramach inwestycji w sąsiedztwie Półwyspu Tajwan oraz hotelu "Residence" powstały pierwsze w Szczecinku "zielone siłownie". Wykonano też nowe ciągi komunikacyjne, przebudowano dwie fontanny, ułożono nową nawierzchnię z bruku przed zamkiem, naprawiony schody oraz wybudowano pomost na półwyspie Tajwan. W parku stanął zegar pokazujący godzinę na cztery strony świata, powstał plac zabaw dla dzieci, stylizowane oczko wodne oraz szachownica.

Styczeń 2013: Miasto podpisało drugą umowę z firmą Kronospan. Porozumienie dotyczyło m.in. inwestycji pn. „Modernizacja ogrzewania suszarni MDF I i MDF II". Mowa była też o dalszej likwidacji hałdy przy ul. Waryńskiego i budowie nowoczesnego kolektora odprowadzającego wody opadowe, zamiast do jeziora Trzesiecko, do jeziora Wielimie. W tym miejscu dodajmy, że postanowienia umowy pomiędzy burmistrzem Jerzym Hardie-Douglasem a członkami zarządu Kronospanu zostały w całości zrealizowane.

Styczeń 2014: Szczecineccy urzędnicy otrzymali do dyspozycji nowy Pałac Ślubów. Nowe pomieszczenia otrzymało też archiwum Urzędu Stanu Cywilnego, w którym najstarsze księgi pochodzą z 1900 roku.

Styczeń 2015: Zakończył się remont pierwszego odcinka ul. Armii Krajowej - od skrzyżowania z ul. Wyszyńskiego do ul. Poniatowskiego (wraz z rondem). Całość przebudowy jednej z newralgicznych dla ruchu kołowego Szczecinka ulicy sfinalizowano kilka miesięcy później.

Trwała też budowa przyszłego Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji jezior.

Ugrupowanie "Razem dla Szczecinka" rozpoczęło akcję poprzedzającą referendom mającym na celu likwidację Straży Miejskiej. Po kilkumiesięcznym zbieraniu podpisów okazało się, że inicjatywa nie przypadła mieszkańcom Szczecinka. Głosów "za" po prostu zabrakło.

Styczeń 2016: Do Szczecinka zjechali przedstawiciele duńskiej firmy "Tvilum" produkującej meble. Na Zamku Książąt Pomorskich ogłosili, że ruszają z produkcją nad Trzesieckiem - w ramach Szczecineckiego Klastra Meblowego. Jak zapowiedzieli, tak uczynili. "Tvilum" ma się coraz lepiej, powiększa powierzchnie produkcyjna i zatrudnienie.

Konferencję podsumował burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. - Dziś zamykamy jakby pierwszy etap naszego wspólnego przedsięwzięcia - mówił. - Firma już zarezerwowała część powierzchni w hali przy ul. Waryńskiego. (…) To projekt rozwojowy. Jestem przekonany, że w niedalekiej przyszłości zaowocuje powstaniem nawet kilkuset nowych stanowisk pracy. (…) Dzień to dla mnie szczególny, bo nie tak dawno pomysł powstania Szczecineckiego Klastra Meblowego wyśmiewano, mówiono o nim drwiąco…

Ostatniego dnia stycznia mieszkańcy Osiedla Zachód i Trzesieki poszli do urn wyborczych by uzupełnić skład Rady Miasta. O miejsce zwolnione przez Małgorzatę Golińską (jesienią 2015 roku zdobyła mandat posła na Sejm RP) rywalizowało czworo kandydatów: Renata Rak - Łączy nas Miasto, Paweł Rybak - Razem dla Szczecinka, Dariusz Siubdzia - Porozumienie Samorządowe Powiatu Szczecineckiego i Michał Ponichtera - Nowoczesna. Mandat zdobyła, uzyskując 200 głosów i zostawiając mocno w tyle swoich rywali, Renata Rak.

Styczeń 2017: Miasto wyłoniło wykonawcę budowy ul. Turystycznej. Gruntowy trakt łączący ul. Trzesiecką z małą obwodnicą Szczecinka został oddany do dyspozycji kierowców kilka miesięcy później.

Do Szczecinka "przyleciała" ptasia grypa. U kilku padłych łabędzi bytujących na jeziorze Trzesiecko stwierdzono wirusa tej groźniej dla ptactwa choroby. Nasze łabędzie bytujące zostały odizolowane "od świata". Burmistrz zaapelował do mieszkańców by nie dokarmiali ptaków. Miasto zadbało, by łabędzie i dzikie kaczki nie były chore, m.in. dostawały dwa posiłki dziennie - pszenicę i gotowane ziemniaki.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk