Kolejna porażka wojewody w sądzie

Miasto z Wizją / 07.06.2021 / Komentarze
Pomorze Zachodnie będzie wspierać kobiety!

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie uchylił rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody o nieważności uchwały Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego w sprawie przyjęcia stanowiska wspierającego kobiety na Pomorzu Zachodnim. Uchwała została przyjęta pod koniec stycznia po fali protestów, która przetoczyła się przez polskie ulice po słynnym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, w wyniku którego kobiety utraciły prawo do aborcji w przypadku stwierdzonego ciężkiego uszkodzenia płodu.

- Kolejna porażka Wojewody Zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego próbującego cenzurować samorządy. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie potwierdził, że na Pomorzu Zachodnim możemy wspierać kobiety, które znalazły się w trudnym położeniu po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. Nie miałem wątpliwości, że możemy i powinniśmy to czynić - komentuje sprawę Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Przypomnijmy: 28 stycznia br. Sejmik Województwa podjął uchwałę skierowaną do kobiet z Pomorza Zachodniego, oraz do jednostek samorządu terytorialnego z terenu województwa, która była wyrazem wsparcia, ale też apelem do innych samorządów z terenu województwa, aby także zdecydowały się na pomoc kobietom znajdującym się w trudnej sytuacji. Jednocześnie w budżecie województwa zabezpieczono kwotę 100 tys. zł dla organizacji pozarządowych, które udzielą pomocy psychologicznej kobietom, które wyniku wyroku Trybunału Konstytucyjnego  ograniczającego prawo do legalnej aborcji będą narażone na osobiste, trudne do uniesienia dramaty życiowe. Uchwałę uchylił Wojewoda.

W odpowiedzi na rozstrzygnięcie wojewody Województwo Zachodniopomorskie złożyło skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie. Marszałek tak komentował sprawę:

- Niezrozumiały jest upór, z jakim pan wojewoda usiłuje zakneblować usta radnym, którzy zabierają głos w sprawach dotykających region i jego mieszkańców. Przypomnę, że to kolejna próba unieważnienia stanowiska Sejmiku. Poprzednio wojewoda unieważnił apel do polskiego Rządu o to, by nie wetować budżetu Unii Europejskiej, jako najważniejszego źródła finansowania rozwoju regionu. Teraz mamy do czynienia z działaniem, które wpisuje się w pisowski nakaz zignorowania społecznego wzburzenia, jakie panuje po zrujnowaniu kruchego kompromisu w sprawie aborcji. Samorządowcy nigdy się na takie działania nie zgodzą – mówił marszałek Olgierd Geblewicz.

WSA w Szczecinie uchylił rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody. Oznacza to, że przyjęta przez Sejmik uchwała jest legalna.

Treść uchwały Sejmiku: https://baw2.wzp.pl/UMWZP/document/77/Uchwa%C5%82a-XXII_263_21

Tekst: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Foto: Shutterstock