O targowisku i kwiatach w Mieście

  • Blogi
Tadeusz Chruściel / 06.08.2014 / Komentarze
Obrazek użytkownika Tadeusz Chruściel
Ulica Cieślaka w ciągu ostatnich kilku lat przeżywa swoisty renesans.

Ulica Cieślaka w ciągu ostatnich kilku lat przeżywa swoisty renesans. Po jednej stronie uporządkowanie i ukwiecenie terenu po byłym miasteczku ruchu drogowego, zamiana działek Miasta Szczecinek z dawnym właścicielem „targowiska”, skutkująca wybudowaniem SANO i restauracji McDonald (i powstaniem kilkudziesięciu miejsc pracy) oraz nowoczesnego targowiska miejskiego a po drugiej zamiany i uporządkowanie terenów spółek samorządowych PGK, ZGM-TBS, PWiK, PKS i KM oraz podłączenie ogrzewania do kotłowni węglowej MEC. Komunikacja Miejska wybudowała nowoczesną myjnię samochodową oraz rozbudowała stację paliw, co w dużej mierze usprawniło organizację zaopatrzenia w paliwo pojazdów i urządzeń PGK. Budynek biurowy PWiK zyskał nowego właściciela w postaci Konsorcjum PKS-KM a wiaty zaplecza magazynowego ZGM-TBS zostały przekazane w użytkowanie spółkom PGK i PKS. PGK dobudowało niezbędne wiaty magazynowe na sól drogową, piasek i przygotowane do sprzedaży posegregowane surowce wtórne a PKS wybudowało nowoczesną halę serwisową i parkingi dla autobusów. Proces dywersyfikacji usług spółek samorządowych trwa nadal a więc w najbliższym czasie spodziewać się można kolejnych inwestycji.

Ale do rzeczy. MÓJ RYNEK to blisko 200 stanowisk przeznaczonych dla producentów artykułów rolno-spożywczych oraz handlujących artykułami przemysłowymi. Targowisko czynne codziennie, dające szansę dla osób produkujących żywność (zwłaszcza ekologiczne produkty regionalne), działkowiczów, okolicznych rolników, sprzedawców art. Przemysłowych, ale też kupujących, gdyż potencjalnie każdego dnia można będzie kupować świeże produkty żywnościowe. Obecnie brakuje dostatecznej ilości handlujących towarami (poza wtorkami i piątkami, czyli dniami naznaczonymi długoletnią tradycją) oraz odpowiednich dla handlu artykułami spożywczymi pawilonów, które w niedalekiej przyszłości zapewne powstaną. Koncentracja oferentów zapewnić powinna stosunkowo niskie ceny towarów. Giełda samochodowa oraz możliwość sprawdzenia kupowanego pojazdu w stacji obsługi Komunikacji Miejskiej nieopodal rynku, przy ul. Cieślaka to kolejna dobra zdaniem mieszkańców oferta targowiska.

Możliwości wynikające z uruchomienia rynku są bardzo duże. Mieszkańcy potrzebują świeżych produktów żywnościowych, które oferują im rolnicy. Okolice Szczecinka to ogromne tereny rolnicze złożone z gospodarstw o zróżnicowanej powierzchni uprawowej. Dodatkowym atutem są obszary wodne i leśne stanowiące bogactwo Pomorza Zachodniego. Wędzone ryby dla powracających znad morza turystów stanowią znakomitą ofertę, podobnie jak grzyby, czy owoce leśne. Przetwórstwo spożywcze w formule spółdzielczej odnosi ogromne sukcesy, o czym świadczą statystyki. Na bogatą ofertę ekologicznych produktów regionalnych na szczecineckim rynku bardzo liczymy, podobnie zresztą jak na mechanizmy tworzenia i wspierania lokalnego biznesu. MÓJ RYNEK posiada jeszcze niedrogie stanowiska dla osób prowadzących działalność gospodarczą w obszarze produktów rolno-spożywczych ….

Kwiaty w mieście

W okresie letnim każde miasto w szczególny sposób troszczy się o swój wygląd. Dotyczy to głównie przestrzeni publicznej w obszarze parków, skwerów, deptaków, rond, pasów zieleni przydrożnej. Szczecinek od wielu lat zabiega o dobry wizerunek. Można zauważyć pewną historyczną cykliczność starań, bo poczynając od założeń parkowych z końca XIX wieku na osuszonym brzegu jeziora, poprzez piękny park z „ogrodem różanym” upamiętniony na starych przedwojennych widokówkach, aż po okres świetności przypadający na działalność PGKiM posiadającą szklarnie oraz niezapomnianego ogrodnika miasta Mieczysława Karamuckiego, tworzącego kalendarz kwiatowy i wreszcie obecny proces rewitalizacji parku i przestrzeni miejskiej. Wiosną przyszłego roku mamy gościć uczestników Ogólnopolskiej Konferencji „Zarządzanie Zielenią Miejską”. To duże wyróżnienie organizatora, bo dotychczas gospodarzami były: Poznań, Łódź, Warszawa, Katowice, Wrocław, Kielce, Bydgoszcz. Chcemy poprzez różnorodne działania promować nasze coraz piękniejsze miasto a jednym z takich elementów jest uczestniczenie w konkursie. Organizatorem konkursu jest firma TERRA Gubin, która od wielu lat dba o pozytywny wizerunek polskich miast. Posiadamy z tej firmy wieże na kwiaty jednoroczne zlokalizowane przy muszli koncertowej, przy pomniku J. Piłsudskiego, przy ul. Podgórnej, na narożnikach „prostokąta” w parku przy ul. Mickiewicza i wreszcie od niedawna donice wiszące na lampach oświetleniowych ul. Boh. Warszawy i 1 Maja. Zachęcam Państwa do udziału w konkursie oraz do głosowania.