Powitanie miasta
- Blogi

Każde miasto posiada swój niepowtarzalny klimat, który je wyróżnia na tle innych. Oprócz budowli, zabytków czy parków w ogólnodostępnej przestrzeni publicznej ważną rolę odgrywają place, deptaki, ronda oraz centralne ulice. Nie każdy odwiedzający ma czas na zwiedzanie, tak więc zarejestrowany obraz przejazdu przez miasto pozostawia jedyny ślad w pamięci. Podobnie jak w handlowych relacjach interpersonalnych, a wiedzą dobrze o tym praktycy marketingu, pierwsze 20 sekund decyduje o sukcesie lub porażce tak samo po przekroczeniu tablicy miejscowości lub oznakowanego terenu zabudowanego ten niezwykle krótki czas pozostawia trwałe wrażenie, kształtując opinię o wizerunku miasta. Przy prędkości około 50 km/godzinę to odcinek zaledwie 300 m. Stąd też „witacze” jeszcze ćwierć wieku temu powszechnie obowiązujące (często powiązane z hasłami „jedynie słusznej drogi”), zapewniały przyjezdnych o wartościach ideologicznych jednostki osadniczej. Współczesne miasta potrzebują promocji a dotyczy to szczególnie tych mniejszych, co do których potencjalni inwestorzy muszą się przekonać a mają do wyboru szeroką ofertę.
Piszę o tym w perspektywie decyzji RDOŚ dotyczącej zgody na wycinkę pozostałych starych drzew rosnących wzdłuż ulicy Kościuszki. Zapewne ekspertyza statyki i stanu zdrowotnego kilku drzew (w tym oznaczonego nr 1 klonu przy wspomnianej ulicy) przeprowadzona przez znanego dendrologa prof. M. Siewniaka na zlecenie PGK wspomogła starania o ponowne rozpatrzenie wniosku, bo tak naprawdęw pierwszej kolejnościliczy się bezpieczeństwo użytkowników dróg. Przedwczesną radość zainteresowanych bezpieczeństwem wzdłuż pasów drogowych zelektryzowało niedawne odkrycie nowych gatunków mchów i paproci przez inspektorów RDOŚ (Aktualności Temat.net z 30 maja br.) Ale jak się ma do tego stan zdrowotny drzew? Nasze doświadczenia niestety nie są aż tak optymistyczne. Dobrze z zewnątrz wyglądające drzewa w parku wytypowane przez znakomitego dendrologa do badań,po przeprowadzonej ekspertyzie nie wyglądały już tak „okazale”. Również dzięki temu zostanie niedługo usunięty pomnik przyrody (topola rosnąca w pobliżu ścieżki rowerowej w okolicach „kwadratu”). Problem stanu zdrowotnego i statyki drzew, z uwagi na często niewidoczne gołym okiem defekty dotyczy nie tylko obszaru Polski, lecz znacznej części Europy. Konieczne jest zatem wykonywanie ekspertyz starych drzew, szczególnie tych rosnących w pasach drogowych, jak również dokonywanie kompleksowej wymiany na drzewa młode. Starych drzew szkoda, bo stanowią cząstkę nas, naszych wspomnień, otoczenia w którym wzrastaliśmy, widoków, do których się przyzwyczailiśmy. Zmieniające się warunki pogodowe a także nasilająca się komunikacja pieszych, rowerzystów i zmotoryzowanych skłania do refleksji o priorytetach.
Dział Zieleni Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej opracował koncepcję odnowienia zieleni ul. Kościuszki, zakładając, iż pas nowych drzew, najchętniej o wąskiej kolumnowej formie, powinien znajdować się wyłącznie po stronie zabudowanej (co częściowo zostało już zrealizowane wiosną ubiegłego roku dzięki Nadleśnictwu Szczecinek, przy współudziale f. KRONOSPAN i PGK) Pas zieleni pomiędzy jezdnią a wybrukowaną ścieżką od strony lasku miejskiego powinien być obsadzony wyłącznie różnorodnymi krzewami ozdobnymi. Żywopłot wkomponuje się w tło drzew lasku komunalnego, oddzielając spacerowiczów i rowerzystów od hałaśliwej jezdni, zapewniając jednocześnie poczucie bezpieczeństwa oraz będzie zdobić o różnych porach roku, jeżeli tylko dobór gatunkowy krzewów będzie różnorodny bądź tak dobrany, że w każdej porze roku zapewni paletę barw poprzez kwitnienie, ulistnienie, przebarwianie liści czy kolorowe owoce pozostające na zimę.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańcom, prosimy o włączenie się w dobór gatunkowy krzewów, które powinny pojawić się w długim żywopłocie. Propozycje dotyczą dwóch wariantów:
- Zachowania jednolitego gatunku żywopłotu całego odcinka wzdłuż ul. Kościuszki od początku lasku miejskiego aż do plaży w Trzesiece
- Zastosowania kompozycji różnych gatunków krzewów ozdobnych ułożonych w pewnej sekwencji
Ponadto prosimy o wskazanie gatunków krzewów (zaznaczając jeden lub kilka a nawet wszystkie), które Państwa zdaniem (mając jednakże na uwadze zacienioną ekspozycję oraz możliwość zasolenia podłoża) byłyby najodpowiedniejsze dla tego projektu:
A) Berberys
B) Tawuła japońska
C) Róża pomarszczona
D) Cis pospolity
E) Forsycja
F) Bez czarny
G) Dereń biały
H) Porzeczka alpejska
I) Pigwowiec
Prosimy o wyrażanie swojego zdania w komentarzach.
{{info}}