Wojewoda "uczcił" Dzień Kobiet

Miasto z Wizją / 08.03.2021 / Komentarze
Uchwała Sejmiku wspierająca kobiety unieważniona

Pod koniec stycznia br. Sejmik Wojewódzki przyjął uchwałę wspierającą kobiety na Pomorzu Zachodnim - "Stanowisko Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego wspierające kobiety na Pomorzu Zachodnim".

Stało się to tuż po fali protestów, które przelały się przez kraj a były następstwem wyroku Trybunału Konstytucyjnego kierowanego przez Julie Przyłębską.

W uchwale mogliśmy przeczytać, m.in.: Sejmik Województwa. Zachodniopomorskiego w odniesieniu do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, zabierającego kobietom prawo do decydowania o własnym losie w dramatycznych życiowych sytuacjach, solidaryzuje się z kobietami na Pomorzu Zachodnim, które manifestują w obronie prawa wyboru i decydowania o własnym życiu.

W obliczu zagrożenia wielu kobiet na Pomorzu Zachodnim, które mogą znaleźć się w dramatycznej sytuacji, nie tylko życiowej, ale i formalno-prawnej, Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego uważa, że należne jest im wsparcie.

W związku z powyższym, Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego wnioskuje do Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego o przeznaczenie kwoty 100 tys. zł na opracowanie oraz realizację przez organizacje pozarządowe programu pn. „Program wsparcia kobiet na Pomorzu Zachodnim" polegającego m.in. na pomocy prawnej i psychologicznej dla kobiet dotkniętych skutkami wprowadzonego prawa.

Apelujemy także do innych jednostek samorządu terytorialnego z terenu województwa zachodniopomorskiego o podejmowanie podobnych działań".

Szerzej na ten temat w artykule: "Sejmik wspiera kobiety na Pomorzu zachodnim"

Co było do przewidzenia, uchwała nie spodobała się Wojewodzie Zachodniopomorskiemu. Do Sejmiku wpłynęła właśnie decyzja o uchyleniu uchwały. Nie wiadomo jeszcze, czy Sejmik podejmie kroki prawne i wystąpi na drogę sadową.

Do sprawy, w jednym z wcześniejszych artykułów, odniósł sie radny Sejmiku Jakub Hardie-Douglas.

- Widać, że nadrzędnym celem Pana Wojewody Zbigniewa Boguckiego do niedawna radnego PiS zasiadającego w Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego jest uchylanie wszystkich uchwał, w których to Sejmik ośmiela się wyrażać zaniepokojenie lub dezaprobatę dla działań rządu - powiedział "Miastu z Wizją" Jakub Hardie-Douglas.

- W szczególności dotyczy to takich inicjatyw, których  skutki mogą okazać się skrajnie niebezpieczne i niekorzystne dla mieszkańców całego kraju, w tym w szczególności dla mieszkańców naszego województwa.

- Przypomnę, że podobnie było w przypadku podjętej niedawno przez Sejmik uchwały wzywającej Rząd RP do odstąpienia od próby wetowania unijnego budżetu. Konsekwencje takich działań mogłyby się bowiem okazać opłakane w skutkach. Sejmik postanowił zareagować. Wojewoda unieważnił podjętą uchwałę błędnie interpretując swoje kompetencje a przede wszystkim rolę, która w pierwszej kolejności powinna sprowadzać się do dbania o interes mieszkańców województwa. Postępowanie nadzorcze Wojewody zostało oczywiście skierowane do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i tam znajdzie swój finał.

- Tym razem Wojewoda kontynuuje swoją krucjatę walki z wszystkimi wartościami stojącymi w sprzeczności z ideologią Państwa PIS. To przykre, że  postanowił pójść na wojnę z samymi kobietami. Trudno bowiem inaczej interpretować informację o wszczęciu postępowania, które może skutkować uchyleniem uchwały będącej formą wsparcia walczących o swoje prawa kobiet. Wsparcia zarówno w wymiarze czysto symbolicznym jak i materialnym zważywszy, że idzie za tym stworzenie wojewódzkiego programu wsparcia kobiet na Pomorzu Zachodnim z budżetem na poziomie 100 tyś zł.

Trudno nie odnieść wrażenia, iż  Pan Wojewoda jest niestety bezkrytycznym wykonawcą woli Państwa PiS a jego działania i motywacje mają dość wątpliwy charakter.

- Wydaje się, że zamiast pracować na rzecz regionu, Pan Bogucki jak na razie pracuje głównie na rzecz uznania rządzącej partii - kończy radny. (red)