"Prosimy media o niewprowadzanie w błąd"

• Tv
Miasto z Wizją / 27.04.2018 / Komentarze
W ratuszu odbyła się konferencja prasowa poświęcona programowi rehabilitacji seniorów

W grudniu minionego roku ruszył szczecinecki program rehabilitacji seniorów, w ramach którego mieszkańcy, którzy ukończyli 65 rok życia, mogą skorzystać z bezpłatnych zabiegów w jednej z dwóch placówek medycznych – w Pomorskim Ośrodku Diagnostyki Medycznej „Podimed” przy ul. Kilińskiego oraz w Zakładzie Rehabilitacji Reha Medica przy ul. Kościuszki. Teraz, po blisko pół roku od uruchomienia programu, przyszedł czas na pierwsze podsumowania. Dziś (26.04) w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, w której wzięły udział wiceprzewodnicząca Rady Miasta Małgorzata Bała, radna Renata Rak, radna Grażyna Kuszmar oraz Beata Kowal, pełnomocnik do spraw uzależnień i kontaktów z organizacjami pozarządowymi.

Jak przedstawiają się statystyki po kilku miesiącach funkcjonowania programu? W grudniu 2017 liczba pacjentów, która została zakwalifikowana do programu to było 71 osób. Wówczas wykonano 2 064 zabiegi za łączną kwotę 20 640 zł. Z kolei w pierwszym kwartale tego roku zakwalifikowanych zostało 250 osób, którzy łącznie przeszli 6864 zabiegi za kwotę 68 640 zł. Łącznie z programu – od początku jego uruchomienia – skorzystało już 321 seniorów, którzy poddali się 8928 zabiegom. Na ten cel z budżetu miasta wydano 89 280 zł.

- Na realizację programu w tym roku przeznaczonych zostało 120 tys. zł. Już widzimy, że w pierwszym kwartale znaczna część środków została wykorzystana przez obydwie placówki realizujące to zadanie – mówi radna Renata Rak.

Póki co pozostałe fundusze wystarczą na realizację zabiegów w ramach programu w Zakładzie Reha Medica do maja oraz w Podimedzie do września. Wkrótce jednak burmistrz uruchomi kolejne środki na kontynuację programu. Wówczas kolejni pacjenci będą mogli rejestrować się na zabiegi.

- Program cieszy się dużą popularnością – zauważyła radna Grażyna Kuszmar. - Świadczą o tym docierające do nas na bieżąco informacje, że w zakładzie Reha Medica pacjenci już są zarejestrowani na maj i w chwili obecnej więcej pacjentów już nie rejestrują, natomiast w zakładzie Podimed pacjenci jeszcze mogą się rejestrować, bo są jeszcze wolne miejsca. Chcemy również uspokoić mieszkańców, że wywiązujemy się ze swoich zobowiązań, a wszystkie rachunki są solidnie płacone i mamy ogromna akceptację burmistrzów Szczecinka i potwierdzenie, że ten program będzie dalej realizowany. Gdyby nie było tego programu, to pacjenci ze skierowaniem z NFZ mogliby np. w Podimedzie rejestrować się dopiero na 2019 rok. Więc zmniejszenie tej kolejki i czasu oczekiwania jest naprawdę zdecydowane. Prosimy mieszkańców również o cierpliwość, bo kiedy tylko burmistrz uruchomi te środki, to za chwilę mieszkańcy będą mogli się zapisywać na rehabilitację.

- Bardzo również prosimy media o niewprowadzanie w błąd naszych pacjentów i mieszkańców, ponieważ pojawiają się nieprawdziwe informacje – zaapelowała radna Grażyna Kuszmar. To nawiązanie do artykułu, jaki ukazał się 25 kwietnia w „Temacie Szczecineckim”, w którym można przeczytać, że jeden z pacjentów otrzymał informację z przychodni o odwołaniu mu zabiegów, ponieważ „ratusz nie przelał pieniędzy”. Pomiędzy radnymi a dziennikarką wspomnianego portalu wywiązała się rozmowa, z której można się dowiedzieć, że sytuacja ta miała miejsce w przychodni przy ul. Polnej. Jak jednak zauważyła radna Grażyna Kuszmar, ta przychodnia nie ma i nigdy nie miała podpisanej umowy z miastem na realizację tego programu.

– Zgodnie z umową każdy z tych dwóch podmiotów co miesiąc składa nam sprawozdanie m.in. o tym, ilu pacjentów zostało zakwalifikowanych, ile wykonano pełnych cykli zabiegów. Na tej podstawie wystawiane są faktury, które co miesiąc opłacamy. Do tej pory zostały zapłacone 4 faktury i wszystko odbywa się terminowo – poinformowała z kolei Beata Kowal, pełnomocnik do spraw uzależnień i kontaktów z organizacjami pozarządowymi.

Jak dodała radna Renata Rak: – Ja naprawdę apeluję o to, żeby nie wprowadzać mieszkańców w błąd, bo też czytamy informację, że w ramach tego programu może być przyjętych tylko stu pacjentów. Nie wiem skąd taka informacja. Stu pacjentów mogło być przyjętych w programie w samym grudniu 2017 roku. To jest przekazywanie nierzetelnych informacji, które później gdzieś tam żyją swoim życiem, a pacjenci są zagubieni w tym wszystkim.

Powyżej udostępnimy pełny zapis wideo z dzisiejszej konferencji.

Tekst, zdjęcia, montaż: Marzena Góra