Rok 2015 widziany z ratusza

  • Blogi
  • Felietony
  • Aktualności
Jerzy Hardie-Douglas / 17.12.2015 / Komentarze
Obrazek użytkownika Jerzy Hardie-Douglas
Końcówka roku kalendarzowego to tradycyjnie już doskonała okazja do wszelkiego rodzaju podsumowań. Warto zatem dokonać takiego résumé i przypomnieć naszym mieszkańcom zarówno najważniejsze inwestycje komunalne, jak i spektakularne wydarzenia kulturalne i sportowe, które przyczyniły się do promocji naszego miasta.

Jeśli chodzi o najważniejsze z punktu widzenia interesu Szczecinka inwestycje, które uruchomione zostały w mijającym roku,  to z pewnością należy wspomnieć o podpisaniu 13 listopada umowy na budowę obwodnicy Szczecinka. Pomimo tego, że nie jest to oczywiście inwestycja finansowana z naszego budżetu, warto pamiętać, że to właśnie obecna ekipa rządzących Szczecinkiem doprowadziła do jej przygotowania.

Lata wytężonych starań, negocjacji z decydentami, dramatycznych zmian i korekt decyzyjnych,  oraz konsekwencja w działaniu doprowadziły w końcu  do tego, że to, co dla naszych politycznych oponentów było ulubionym przedmiotem docinek i czasami niewybrednych żartów, stało się niezaprzeczalnym faktem. Inwestycję, będzie realizowało konsorcjum firm EUROVIA POLSKA S.A. i  WARBUD S.A. Wartość podpisanego dziś kontraktu opiewa na 322 817 734,32 złotych. Realizacja zadania potrwa 34 miesiące, w tym 15 miesięcy jest przewidziane na prace projektowe. Budowa drogi zostanie ukończona w kwietniu 2019 roku. To jedna z największych inwestycji drogowych, jakie realizowane będą w naszym regionie, o niebagatelnym wpływie na lokalną gospodarkę, dlatego też pozwoliłem sobie zacząć swoje podsumowanie właśnie od niej. 

Pozostając przy tematyce drogowej warto w tym miejscu wspomnieć kilka najważniejszych inwestycji drogowych, które zrealizowaliśmy w tym roku,  a trochę się tego uzbierało. Chronologicznie rzecz biorąc, rozpoczęliśmy rok 2015 od drugiego etapu rozbudowy ulicy 1 Maja. Koszt inwestycji zamknął się w kwocie 2 294 748,51 zł. Inwestycja z pewnością rozwiązała problemy komunikacyjne w tym rejonie naszego miasta, a przede wszystkim ułatwiła dojazd do dwóch bardzo ważnych zakładów pracy: Eurokopert i Centrostal. Stała się też alternatywą dla wydostania się z Bugna przy np. zablokowaniu ronda Bergen op Zoom.

Kolejnymi inwestycjami drogowymi w naszym mieście były budowa drogi komunikacyjnej między spółkami miejskimi na ulicy Cieślaka (657 243,45 zł), przebudowa odcinka ulicy Żeglarskiej (638 371,63 zł), uruchomienie I etapu  budowy ulic na osiedlu Raciborki (2 778 348,00 zł), budowa ciągu pieszo-jezdnego przy ulicy Brzegowej (259 880,00 zł) oraz II etap przebudowy ulicy Armii Krajowej (259 880,00 zł). Jeśli dodamy do tego  inwestycje drogowe na osiedlu Marcelin, które formalnie zakończymy w 2016, czy też  uruchomienie  przetargu na przebudowę placu Wolności wraz z  ulicą 9 Maja,  to dopiero wtedy otrzymamy pełny obraz zmian, jakie dokonały się  w infrastrukturze drogowej naszego miasta w 2015 r.

Ważnym wydarzeniem w życiu gospodarczym Szczecinka, choć trudno jeszcze w tej chwili ocenić jego praktyczne rozmiary, było podpisanie listu intencyjnego w sprawie uruchomienia w Szczecinku Wydziału Zamiejscowego Politechniki Koszalińskiej o specjalności Inżynierskie zastosowanie komputerów w branży drzewnej. Po raz pierwszy od wojny staniemy się prawdziwym miastem akademickim, w którym realizowane  będą studia dzienne. To co prawda na razie tylko akt intencjonalny, ale wpisujący się we wspólne działania miasta i firmy Kronospan, zmierzające do rozwoju Szczecineckiego Klastra Meblowego. Nie zmienia to jednak w niczym faktu, że to, co było przez naszych politycznych adwersarzy wielokrotnie wyśmiewane i deprecjonowane, zaczyna nabierać coraz konkretniejszych kształtów. 

Wydaje się, że już tylko kwestią najbliższych dni jest poinformowanie społeczności naszego miasta o powstaniu w Szczecinku dużej fabryki mebli. Na razie uczyniliśmy mały krok do przodu, sprowadzając do Szczecinka firmę meblarską Nitex, która da zatrudnienie kilkudziesięciu mieszkańcom naszego miasta.  

No i w moim prywatnym rankingu najważniejszy news 2015 r. to decyzja Petera Kaindla o rozpoczęciu projektowania przez Kronospan tzw. UTWS, czyli urządzenia, które uwolni nas od uciążliwości odorowych i pylenia z fabryki. Realizacja tej niezwykle drogiej, ale jakże wyczekiwanej przez nas instalacji, powinna zacząć się w 2016 r, a zakończy się pod koniec 2016 lub 2017r.

Osobną grupą inwestycji, które uruchomiliśmy w 2015 roku, stanowiły oczywiście inwestycje o charakterze sportowo-rekreacyjnym – dość szeroko jednak rozumianym. Pierwszą z nich udało się oddać do użytku już 15 maja. Była to trzytorowa, tartanowa bieżna ze stanowiskiem do skoku w dal, którą miasto wybudowało w Gimnazjum nr 2

Kolejną placówką oświatową, w której rozpoczęliśmy w tym roku bardzo ważną inwestycję, jest Szkoła Podstawowa nr 7. To właśnie w popularnej „siódemce” ruszyła budowa i rozbudowa sali gimnastycznej o segment lekkoatletyczny za przeszło 2 mln złotych  (2 011 310,16 zł). Powstanie tunelu dedykowanego lekkoatletom z pewnością  rozwiąże wiele problemów logistycznych, z jakimi boryka się ta grupa szczecineckich sportowców. Hala  Ślusarnia, w której lekkoatleci najczęściej trenowali,  jest pomału wygaszana, gdyż warunki, jakie w niej panują, pozostawiają sporo do życzenia. Dlatego też niezbędną koniecznością stały się inwestycje, które wyjdą naprzeciw oczekiwaniom tej grupy sportowców, a równocześnie poprawią standard nauki w SP7 i G3.

Ważną inwestycją sportową był również remont i przebudowa wielofunkcyjnego boiska przy ul. Narutowicza (515 000 zł). Podobnie jak miało to miejsce rok wcześniej na Osiedlu Zachód, inwestycje wykonaliśmy dzieląc się kosztami pół na pół ze Szczecinecką Spółdzielnia Mieszkaniową Obiekt wyposażony został w sztuczną nawierzchnie,  niezbędne elementy sportowej infrastruktury i cieszy się ogromnym powodzeniem wśród dzieci oraz młodzieży „Osiedla Wodociągowa”, co tylko potwierdza właściwy kierunek naszych działań. 

Najbardziej spektakularnymi inwestycjami w tej grupie było jednak rozpoczęcie budowy stanicy wędkarskiej (736 000,00 zł ) oraz Strefy Aktywnego Wypoczynku przy ulicy Kopernika (1 397 623,60 zł). Oba  przedsięwzięcia ukończone zostaną w przyszłym roku i z całą pewnością przyczynią się do poprawy wizerunku naszego miasta. Pierwsza z tych inwestycji wpisuje się w nasze konsekwentne działania zmierzające do kompleksowego zagospodarowania brzegu jeziora i rozwoju sportu wędkarskiego i wędkarskiej turystyki, druga natomiast jest przykładem skutecznego podejścia do rewitalizacji przestrzeni miejskiej, która przez wiele lat pozostawała poza obszarem inwestycyjnego zainteresowania. 

Tak z grubsza wygląda nasza tegoroczna aktywność inwestycyjna. Nie są to oczywiście wszystkie inwestycje, jakie uruchomione zostały w tym roku.  Ograniczyłem się bowiem jedynie do tych najbardziej spektakularnych. Ale skoro już jesteśmy przy sporcie i rekreacji, to  można by jeszcze – w ramach aneksu –  wspomnieć  o kolejnych zestawach do ćwiczeń na świeżym powietrzu -  czyli popularnych w naszym mieście siłowniach pod chmurką,  oraz  placach zabaw dla dzieci. W tym roku powstały trzy zupełnie nowe stanowiska do ćwiczeń na świeżym powietrzu – na ul. Fabrycznej, Norwida i jedno w dzielnicy Świątki. Oprócz tego doposażyliśmy o kolejne elementy, istniejące już zestawy do ćwiczeń siłowych przy ulicy Kopernika, Jodłowej i Fabrycznej. Powstały też trzy nowe place zabaw dla dzieci  oraz stanowiska do coraz popularniejszego w naszym mieście Street Workout. Listę najważniejszych komunalnych inwestycji można uzupełnić jeszcze o budowę kolejnych 16 gniazd półpodziemnych śmietników na odpady, budowę kanalizacji deszczowej na ul. Mestwina oraz bieżące remonty chodników, jak choćby ciągu pieszego przy ulicy Koszalińskiej, gdzie położono nowy polbruk. 

Jeśli chodzi natomiast o podsumowanie najważniejszych w tym roku wydarzeń kulturalnych i sportowych to trzeba bez fałszywej skromności powiedzieć, że rok 2015 należy uznać za bardzo udany. Przede wszystkim za sprawą dwóch ogromnych koncertów Wielkie odliczanie do Eska Awards i Polo-Hit Festiwal, które transmitowane były przez ogólnopolskie stacje telewizyjne, i które – jeśli wierzyć instytucjom prowadzącym stały monitoring oglądalności – dotarły do przeszło 6 mln odbiorców. Ta liczba będzie jeszcze większa, gdyż stacja POLO-TV regularnie zamieszcza na swojej antenie powtórki ze szczecineckiego koncertu. To były bezsprzecznie największe uderzenia promocyjne, dzięki którym o Szczecinku ponownie zrobiło się bardzo głośno w całej Polsce.

Od 1985 roku, czyli od pamiętnego Turnieju Miast, nie byliśmy na antenie Programu 1 TVP w tak atrakcyjnym czasie antenowym i w tak długim wymiarze. Warto o tym pamiętać, tym bardziej że organizacja tych dwóch spektakularnych wydarzeń pociągnęła za sobą przyjazd do naszego miasta bardzo dużej rzeszy turystów, a to już wymierne korzyści dla naszych hotelarzy i sprzedawców. Chciałbym w tym miejscu powiedzieć, trochę w polemice do tych mieszkańców naszego miasta, którzy nie przepadają za muzyką Disco Polo, że jako samorząd  musimy w swojej ofercie uwzględniać różne gusta muzyczne, dlatego też SAPiK dba o każdy segment lokalnego rynku. Staramy się sprostać wszelkim oczekiwaniom, tworząc zróżnicowaną ofertę kulturalną dla wszystkich mieszkańców naszego miasta.

Dowodem na to jest biegunowo odmienna od Polo Hit Festiwal impreza, jaką jest Art Piknik. Tegoroczna edycja imprezy przebiegła pod znakiem bardzo różnorodnych działań artystycznych. Od koncertów mega gwiazd: Tomasza Stańko czy Katarzyny Nosowskiej i zespołu HEY, po przedstawienia teatrów ulicznych, projekcje filmowe w ramach repliki krakowskiego festiwalu filmowego Etiuda Anima i wiele innych niekonwencjonalnych inicjatyw artystycznych. Impreza pozostawiła też trwały ślad w urbanistycznej przestrzeni miasta w postaci znakomitego muralu autorstwa Tomasza Sętowskiego. Majestatyczny Strażnik Miasta na trwałe wpisał się już w miejski krajobraz, stanowiąc jedną z architektonicznych atrakcji Szczecinka. Art Piknik stał się już marką, imprezą o której coraz wyraźniej  mówi się  w artystycznym świecie i – co chyba najważniejsze – na której chce się występować. 

Osobiście jestem bardzo zadowolony z tego, że po kilku latach starań udało się nam w końcu sfinalizować projekt bezpośrednich transmisji przedstawień, jakie odbywają się w Metropolitan Opera w Nowym Jorku. To prawdziwa gratka dla melomanów. Jesteśmy jedynym miastem w regionie i jednym z nielicznych w Polsce, które posiada taką ofertę i trzeba przyznać, że cieszy się ona coraz większym zainteresowaniem mieszkańców.

Spore zainteresowanie wzbudziła też kolejna Gala Kultury, podczas której wręczana była statuetka Szczecineckiego Gryfity. Wszystko wskazuje, że impreza przyjęła się w środowisku ludzi kultury i jest dobrze odbierana. Tegorocznym zwycięzcą został dyrektor Szkoły Muzycznej w Szczecinku pan Włodzimierz Piesiak i, jak powiedział sam laureat, była to nagroda, którą potraktował jako wyróżnienie dla całej Szkoły Muzycznej. Trudno chyba o lepsze podsumowanie. 

Byliśmy też w mijającym roku widoczni w stacjach komercyjnych. Emitowany przez TVN program Projekt Plaża ponownie pokazał Szczecinek z bardzo atrakcyjnej strony, stając się doskonałym narzędziem promocji naszego miasta. To w dużej mierze dzięki temu programowi, promującemu aktywny wypoczynek i sporty wodne, Szczecinecki Wakepark uhonorowany został specjalnym certyfikatem  dla najlepszego produktu turystycznego w Polsce, przyznawanego przez Polską Organizację Turystyczną.

Powodów do zadowolenia jak widać nie brakuje. Jeśli dodamy do tego stale wzrastającą liczbę odwiedzających nas indywidualnych turystów oraz grup zorganizowanych, otrzymamy obraz miasta, który odbiega od apokaliptycznych wizji głoszonych przez naszych politycznych przeciwników.

Kolejnym bardzo udanym eventem organizowanym już cyklicznie przez miasto był Międzynarodowy Festiwal Balonowy o Memoriał Kurta Hummela. To już szósta edycja tej imprezy i trzeba przyznać, że z roku na rok przybywa nie tylko uczestników – w tym roku mieliśmy 50 załóg, ale i turystów, którzy specjalnie na tę imprezę przyjeżdżają do naszego miasta. Po raz kolejny Szczecinek zorganizował największą imprezę balonową w Polsce. Nawet na zawodach o Mistrzostwo Polski, które odbywały się w Krośnie, organizatorzy nie mieli takiej ilości załóg. To o czymś świadczy. Szczecinek jest rozpoznawalny w środowisku baloniarzy i bardzo dobrze kojarzony. Jesteśmy po prostu sprawdzoną marką. Dlatego też przyjeżdżają do nas ekipy z całej Europy. Wśród załóg, które odwiedziły nasze miasto w ciągu tych pięciu lat, były ekipy z Wielkiej Brytanii, Czech, Szwajcarii, Niemiec, Szwecji, Danii, Holandii, Belgii, Bułgarii, a nawet Rosji. 

Tradycyjnie już  ogromnym zainteresowaniem cieszyły się sztandarowe imprezy organizowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji. Bieg Uliczny Winanda Osińskiego ponownie stał się jedną z najlepiej zorganizowanych imprez biegowych w regionie i tragiczny wypadek, do którego doszło na trasie, tego nie zmieni.  Do Szczecinka corocznie przyjeżdżają miłośnicy biegania z całej Polski i niech tak pozostanie.  Najbardziej jednak cieszy fakt, że z roku na rok zwiększa się grupa szczecineckich biegaczy. 

Bardzo ciekawą inicjatywą, która narodziła się w tym roku, był Szczecinecki Festiwal Biegowy, podczas którego po raz pierwszy w historii naszego miasta zorganizowano bieg na królewskim dystansie 42 km 195 metrów. Organizatorem imprezy był Miejski Klub Lekkoatletyczny, wspierany oczywiście przez OSiR, a finansowo przez miasto. Po raz kolejny okazało się,  że jesteśmy w stanie zorganizować udaną imprezę, bez paraliżowania ruchu drogowego w mieście, z udziałem bardzo dużej ilości amatorów biegania i kibiców.  Jestem pewien, że kolejna edycja szczecineckiego maratonu również okaże się sukcesem, a liczba startujących zawodników będzie przynajmniej dwukrotnie większa.  

Nie sposób wymienić w tak krótkim czasie antenowym wszystkich imprez sportowych. Było ich w 2015 roku naprawdę bardzo dużo i, co najważniejsze, uwzględniały różnorodność lokalnego rynku sportowego oraz poziom społecznych oczekiwań. Współpraca między OSiRem a stowarzyszeniami sportowymi przebiega bez większych zakłóceń, co w połączeniu z miejskim systemem finansowania kultury fizycznej, gwarantuje nam powszechną dostępność do obiektów sportowo-rekreacyjnych, oraz wysoki poziom  prowadzonych zajęć sportowych. Ważnym wydarzeniem, zwłaszcza dla szczecineckich miłośników futbolu, było też powstanie w końcu jednego zespołu seniorskiej piłki nożnej - MKP Szczecinek. Trochę to co prawda trwało, ale lepiej późno, niż za późno. Udało się chyba działaczom wygasić dawne antagonizmy, a nowy zespół, który otrzymuje z budżetu miasta zwiększoną w stosunku do lat ubiegłych dotację, jak na razie spisuje się znakomicie, został mistrzem rundy jesiennej  i robi wszystko, aby w przyszłym sezonie reprezentować barwy Szczecinka w III lidze. 

A kończąc temat 2015 roku należy stwierdzić, że rozpoczęty przez nas 10 lat temu eksperyment, stawiający na masowość sportu, otwierający nieodpłatnie obiekty dla dzieci i młodzieży, dofinansowujący trenerów i instruktorów, zwiększający z roku na rok ilość obiektów dla różnych dyscyplin sportu, uatrakcyjniający tereny rekreacyjne, ścieżki rowerowe, tereny do biegania, w 100% sprawdził się. Dziś nasze piękne miasto to teren ludzi wypoczywających i masowo korzystających z uroków i walorów Szczecinka. Każdego dnia przez 365 dni w roku setki biegaczy, chodziarzy, rowerzystów i to w każdym wieku (!) przemierzają choćby tereny wokół jeziora Trzesiecko. Dla takiego widoku warto pracować.