Radni rozliczają przeszłość

Miasto z Wizją / 29.01.2018 / Komentarze
Jednogłośnie podjęli uchwałę pozbawiającą byłych esbeków tytułów honorowych "Zasłużony dla Miasta Szczecinka"

Po raz pierwszy problem ten dyskutowany był na sesji Rady Miasta w sierpniu 2016 roku. Wszystko za sprawą wniosku mieszkańca Szczecinka, który zaapelował do radnych o pozbawienie honorów byłych oficerów Służby Bezpieczeństwa PRL.

Wówczas radni nie znaleźli podstaw prawnych by podjąć taką uchwalę, ale obiecali sobie, że sprawie się wnikliwie przyjrzą i postanowią coś zaradzić.

Radni uzgodnili, że ponad partyjnymi podziałami będą pracować nad taką formułą uchwały, by ta mogła wejść w życie nie naruszając przy tym prawa. Jak sobie obiecali, tak zrobili i podjęli stosowną uchwałę na sesji 15 maja 2017 roku.

W myśl zapisów "dekomunizacyjnej uchwały" pozbawienie odznaki "Zasłużony dla Miasta Szczecinka" będzie mogło się odbyć, m.in. na wniosek mieszkańca, który poprze go stosownymi, wiarygodnymi dokumentami świadczącymi o niechlubnej działalności wyróżnionego.

W nowej uchwale znalazł się m.in. zapis o następującej treści: Rada Miasta Szczecinek, może podjąć uchwałę o pozbawieniu odznaki na wniosek Komisji Prawa, Legislacji i Porządku Publicznego Rady Miasta w razie stwierdzenia nadania odznaki w wyniku wprowadzenia w błąd lub osobie, która pracowała lub służyła w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracowała z tymi organami w okresie od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 lipca 1990 r. albo, gdy wyróżniony dopuści się czynu, wskutek którego stał się niegodny odznaki, w szczególności rażącego naruszenia zasad współżycia społecznego.

Radni w trakcie poniedziałkowej (29 stycznia) sesji jednogłośnie podjęli uchwalę o pozbawieniu Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Miasta Szczecinek” Zdzisława Sieberta i Wojciecha Waligóry.

W uzasadnieniu uchwały czytamy m.in.: 4 grudnia 2017 r. wpłynął do Rady Miasta Szczecinek wniosek Pana J.Z. M. o pozbawienie Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Miasta Szczecinek” Pana Zdzisława Sieberta oraz Pana Wojciecha Waligórę i „usunięcie ich nazwisk z listy Zasłużonych Mieszkańców Szczecinka opublikowanej na oficjalnej stronie Urzędu Miasta Szczecinek.”. Wnioskodawca do ww. wniosku załączył szereg dokumentów pochodzących z Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, które potwierdzają, że ww. byli funkcjonariuszami Służby Bezpieczeństwa w Szczecinku, którym Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Szczecinku w dniu 26 września 1988 r. przyznało Odznakę Honorową „Zasłużony dla Miasta Szczecinek”.

W/w oficerowie Milicji Obywatelskiej byli zastępcami Komendanta Rejonowego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Szczecinku ds. Służby Bezpieczeństwa. Pełnili służbę na tym stanowisku w latach 80/90. Obaj też negatywnie zostali zweryfikowani i wydaleni z szeregów tworzącej się po transformacji ustrojowej Policji Państwowej.

Tekst: Sławomir Włodarczyk

Foto: Wikipedia