Rybacy zapraszają wędkarzy

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 05.04.2021 / Komentarze
Na ryby na 34 jeziora i na rzekę Gwdę. Łowisko specjalne Wielimie - od czerwca

Dobiegł końca wędkarski sezon zimowy na wodach administrowanych przez szczecinecką Spółkę Rybacką. Od czwartku 1 kwietnia rybacy zapraszają wędkarzy do letniego wędkowania. Znamy już szczegóły dotyczące udostępnionych jezior i cen za przyjemność "moczenia kija". Warto dodać, że letni sezon na rybackich akwenach zakończy się 30 listopada.

Rybacy podzielili zezwolenia za wędkowanie na cztery pakiety: połów na dwie wędki z brzegu lub spinning, połów ryb z łodzi (sezon od 1 maja br.), połów ryb z łodzi (sezon od 1 czerwca) oraz połów ryb w nocy (z brzegu).

Do dyspozycji wędkarzy oddano 34 jeziora, łowisko specjalne na jeziorze Wielimie (nie wolno tam poławiać w marcu, kwietniu i maju - o zasadach połowów napiszemy w późniejszym terminie) oraz obwód rybacki nr 2 na rzece Gwda.

Ryby u rybaków będzie można łowić m.in. na jeziorach: Białe, Bielsko, Cieszęcino, Dołgie, Drzonowskie, Jamen, Kniewo, Przełęg, Rybno, Spore, Trzebiechowo i Wielatowo.

Rzecz jasna, by zapolować na rybę na rybackich łowiskach musimy posiadać kartę wędkarską oraz uiszczoną stosowną opłatę. Jej wysokość zależy od ilości wybranych przez wędkarza łowisk, okresu prowadzenia połowów oraz ich metody. Np. opłata zezwalająca na połów ryb na wszystkich wodach administrowanych przez szczecineckie Przedsiębiorstwo Rybackie (metoda: dwie wędki z brzegu) kosztuje za cały sezon 180 zł. To o 5 zł więcej, niż w ubiegłorocznym sezonie.

Wędkarz może też wykupić zezwolenie: 1, 3, 7 oraz 14 dniowe, a także wybrać sobie do wędkowania 3 jeziora. Wówczas całosezonowa opłata wyniesie 150 zł (o 10 zł drożej niż w roku ubiegłym). Na rybackich jeziorach wolno łowić od wschodu do zachodu słońca - zgodnie z kalendarzem.

Rybacy zezwalają na korzystanie ze swoich łowisk również w porze nocnej (nie wolno łowić z łodzi!). Do dyspozycji wędkarzy oddano w tym przypadku 34 jeziora plus wspomniany obwód rybacki na rzece Gwdzie.

Nocne połowy kosztują: 60 zł na trzech jeziorach lub 80 zł na wszystkich udostępnionych do połowów nocną porą. Nocą wolno łowić wyłącznie z brzegu. Połów z łodzi jest zabroniony.

Wędkarze będą mogli poławiać również z łodzi. Połowy mogą być prowadzone na wszystkich dopuszczonych do uprawiania sportu wędkarskiego akwenach, oprócz jezior: Jeleń, Płociczno, Smodowo i Spore Małe. Na rzece Gwdzie połowy dozwolone są tylko z brzegu. Opłata za sezon na wszystkich łowiskach to 320 zł (trzy jeziora - 260 zł). Opłaty w porównaniu do ub. roku są droższe o 5 zł. Warto dodać, że wyższa opłata wniesiona przez wędkarza zastępuje niższą.

Rybacy zdecydowali się też utrzymać ulgi w opłatach za wędkowanie dla emerytów i rencistów (warunek: dochód netto do 1500 zł) oraz dla studentów i uczącej się młodzieży do 25 roku życia. Zniżka przysługuje na połowy przy pomocy dwóch wędek zwykłych z brzegu lub spinningu z brzegu tylko na jednym jeziorze i wynosi połowę opłaty podstawowej dla wybranego jeziora.   

Oczywiście, na wodach rybackich obowiązują wymiary, limity i okresy ochronne ryb. Jednak w kilku wypadkach nie są one zbieżne z ustaleniami Polskiego Związku Wędkarskiego. Np. leszczy o wadze pow. 2 kg wolno nam złowić 3 szt. dziennie. Z kolei węgorza - 2 szt., a sandacza, lina, pstrąga potokowego, lipienia, suma i amura - 3 szt. łącznie. Połów ryb nieobjętych limitem nie może przekroczyć 4 kg dziennie. Warto o tym wiedzieć wybierając się na zasiadkę na rybackie łowiska. 

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk