Szatan najechał Szczecinek. Czy aby na pewno?

  • Blogi
  • Felietony
Ryszard Pazoła / 16.09.2017 / Komentarze
Obrazek użytkownika Ryszard Pazoła
Felieton Ryszarda Pazoły

To, że diabeł przyjedzie nad Trzesiecko, wiadomo było od początku roku, gdy burmistrz Jerzy Hardie-Douglas ogłosił, że podczas tegorocznej edycji Festiwalu Materiafest zagra legendarny Behemoth.

Lider kapeli Adam "Nergal" Darski ma srogo nagrabione u katolików od czasu, gdy jego zespól gra muzykę satanistyczną a on sam na jednym z koncertów podarł Biblię. Do tego - zdaniem osób wierzących - teksty jego utworów ranią ich uczucia.

Lament rozległ się okrutny. Przeciwko występowi Behemotha zaprotestowała część mieszkańców Szczecinka. Nad wyraz "czujnie" zachowali się też radni ugrupowania "Razem dla Szczecinka", którzy zażądali wygnania Behemotha z miasta. W efekcie zostali koncertowo "spuszczeni" i nic politycznie nie ugrali.

To histeryczne działania skwitował w swoim felietonie burmistrz Jerzy Hardie-Douglas:

Od kilku lat organizujemy w Szczecinku Materiafest. To ukłon w stronę naszej „Materii”, szczecineckiej kapeli heavy metalowej, która dzięki konsekwencji i ciężkiej pracy odniosła swoisty sukces i jest rozpoznawalna w „swojej kategorii muzycznej” w Polsce.

Jeśli coś już organizujemy, to staramy się, aby do Szczecinka przyjechali najlepsi. Zaprosiliśmy, więc (zresztą specjalnie nie licząc na to, że się zgodzą), grupę Behemoth. Na koncerty Behemotha przychodzą tysiące entuzjastów tej muzyki. Ja za death/black metalem nie przepadam. Muzyka mroczna, teksty prowokacyjne, a scenografia niezbyt mi odpowiadająca. Jednak Behemoth to numer jeden. Jedyny polski zespół, który „przebił się” za granicą. Lider zespołu, "Nergal" przyznaje, że jego twórczość ma charakter antychrześcijański.  W trakcie występów zespół wykorzystuje rekwizyty okultystyczne, posługuje się jakimiś symbolami pogańskimi itd. Wiem, że to wszystko może razić osoby wierzące, ale przecież… nikt nie każe słuchać i oglądać Behemotha, a już tym bardziej kupować na ich występy biletów. Gdybyśmy tak podchodzili do rzeczy, balibyśmy się urażenia cudzych uczuć, to nie wolno by w Polsce wydawać Harry Pottera, oglądać takich filmów jak „Dziecko Rosemary”, „Omen”, „Egzorcysta” albo „Dziewiąte wrota”. Musielibyśmy też zakazać urządzania, co roku w kinie Nocy Horrorów.

Zostałem burmistrzem dzięki głosom mieszkańców Szczecinka, którzy w zdecydowanej większości deklarują, iż są praktykującymi katolikami. Doskonale to wiem. Staram się mieć jak najlepsze stosunki z naszymi parafiami, czy Kurią Biskupią. Jednak Polska i Szczecinek to nie tylko katolicy. Powinniśmy o tym pamiętać. Jestem też burmistrzem niewierzących, Żydów, prawosławnych, ewangelików, gejów, lesbijek, ludzi o przekonaniach lewicowych.

Jak powiedział burmistrz, tak też uczynił. Koncert się odbył - w obecności kilku tysięcy widzów ze Szczecinka, Polski i wielu krajów europejskich.

Jak poinformowały służby, które postawiono w stan najwyższej gotowości bojowej, przed koncertem, w czasie koncertu i po nim, setnie się wynudziły. Zero interwencji! Nie to, co na koncercie disco polo.

Behemoth zagrał. I to jak! Niesamowita muzyka, niesamowita scenografia. Widzowie wpadli w euforię. Kto był ten widział. Zero przesady, tak po prostu było.

Uczestnicy koncertu chętnie dzielili się swoim wrażeniami na Facebooku. Oto kilka wpisów, również humorystycznych:

* Zapach siarki i smoły spaliły me nozdrza, szatański ogon schlastał mą twarz, czarcie kopyta styrały me umęczone ciało...PIEKŁO!!!

* Zagrali zaj….. i na dodatek wyj…. taki show, że zapierało dech w klacie. Mistrzowie w swojej stylistyce muzycznej!

* Sprawdziliście stan kotów w okolicy? I czy żyją jeszcze, aby wszystkie dziewice? Bo wiecie, szatan ofiar z bananów nie przyjmuje.

* To nie był koncert to był spektakl widowisko

* Świetny koncert i mam nadzieję, że nie mój ostatni!!! Nergal mega dzięki. Było wspaniale  

* Jak w domniemanie wolnym, demokratycznym kraju można zabraniać facetowi i jego zespołowi muzykowania? Przecież to jest ich sposób na zarabianie pieniędzy.

* Wielkie dzięki za wspólną zabawę, wybitny koncert, świetne wydarzenie, kapele na bardzo wysokim poziomie, pełen szacunek i uznanie.
* Panie Adamie, pochodzę ze Szczecinka i rozpiera mnie duma. Inteligencja, niezależność i wolna wola wygrały nad okultyzmem. Kto wie może to początek większych zmian, zapoczątkowanych tutaj, dzisiaj w Szczecinku. Pozdrawiam z tego jakże uroczego miasteczka na Pomorzu.

Rzecz jasna były też komentarze o biegunowo odmiennym wydźwięku, bardzo zjadliwe, wręcz chamskie i obrażające burmistrza, Adama Darskiego, Szczecinek i mieszkańców Szczecinka.

To ja tyle

Ryszard Pazoła

Foto: Sławomir Włodarczyk