Szczecinecka Akademia Ratownictwa

  • Blogi
  • Felietony
Marek Grzegorski / 23.04.2014 / Komentarze
Obrazek użytkownika Marek Grzegorski
Szczecinecka Akademia Ratownictwa działająca przy Hufcu Szczecinek zrzesza młodzież w wieku 15-25 lat w ramach klubu ratowniczego. Sam pomysł akademii powstał już wiele lat temu i raczkował jako Czarny Patrol Ratowniczy działający przy 13 Czarnym Szczepie.

W 2013 r. rozkazem Komendanta Hufca Szczecinek powstała Szczecinecka Akademia Ratownictwa mająca w swych szeregach zarówno harcerzy jak i młodzież Szczecinecka. Hasłem naszego klubu jest ,,Alteri vivas oportet, si vis tibi vivere.” Co znaczy ,, Musisz żyć dla innych ,aby żyć z pożytkiem dla siebie” Seneka Młodszy.

Celem akademii jest popularyzacja wiedzy o pierwszej pomocy i radzeniu sobie z nagłymi stanami zagrażającymi życiu i zdrowiu. Młodzież 2 razy w miesiącu na regularnych zajęciach zapoznaje się z podstawami anatomii i fizjologii człowieka później przechodząc do praktycznych ćwiczeń. Życie jest wartością największą, a przy nagłym zdarzeniu liczy się czas. Członkowie akademii uczą się jak umiejętnie reagować i zachować zimną krew. Nie robimy z nich ratowników medycznych czy ,,Turboratowników”. Chcemy ,aby byli w stanie komuś pomóc kiedy ten ktoś będzie potrzebował pomocy. Nie wychowujemy bohaterów, lecz świadomych obywateli którzy nie boją się zainteresować inną osobą. Na chwile obecną do Szczecineckiej Akademii Ratowniczej należy ponad 30 osób.

Szczecinecka Akademia Ratownictwa nie zajmuje się jedynie ratownictwem, ale również promocją zdrowia czy zabezpieczaniem imprez i zawodów sportowych. Na chwile obecną realizujemy projekt ,, Miasto życia” finansowany przez Szczecinecki Ratusz. W 2013 roku prowadzone były w Szczecinku badania dotyczące wiedzy z zakresu pierwszej pomocy w szkołach średnich przy pomocy członków klubu. Praca ,, EVALUATION OF PREPARATION AND AWARENESS OF FIRST AID SKILLS IN SECONDARY SCHOOLS IN POLAND AND LITHUANIA’’ zajęła 3 miejsce na międzynarodowej konferencji Juvenes pro medicina. Od samych początków Akademii współpracujemy ze Związkiem Harcerstwa Polskiego na Litwie, gdzie szef akademii już 2 krotnie prowadził kursy pierwszej pomocy dla młodzieży.

Wszystkich chętnych w wieku 15 -25 lat interesujących się ratownictwem zapraszamy na bezpłatne zajęcia akademii. Informacje o spotkaniach można znaleźć na Facebooku gdzie posiadamy oficjalny profil , jak również na stronie Hufca Szczecinek http://www.szczecinek.zhp.pl/index.php/akademia-ratownicza-sar

lub kontaktują c się z szefem akademii szef.sar@gmail.com