Szczecinek z nowym muralem

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 06.04.2021 / Komentarze
Tym razem zleceniodawcą będzie Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Tym razem zleceniodawcą będzie Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Przetarg na wykonanie muralu został właśnie opublikowany na stronach Urzędu Marszałkowskiego. Do wykonania są dwa murale- jeden w Szczecinie, drugi w Szczecinku. Oba mają zostać wykonane antysmogową farbą foto katalityczną.

- Rok 2021 r. decyzją Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego został uznany rokiem ekologicznym. Ma to wymiar nie tylko symboliczny ale też bardziej wymierny, bowiem Urząd Marszałkowski zaplanował w swoim budżecie środki na realizację różnych wydarzeń o charakterze ekologicznym - mówi Jakub Hardie-Douglas, radny Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego.

Jednym z nich będzie właśnie realizacja ściennych malowideł. - Bardzo się zatem cieszę, iż Urząd Marszałkowski zdecydował się na realizację tego przedsięwzięcia akurat w Szczecinku. Nasze miasto jest już mocno utożsamiane z inwestowaniem w kulturę, a murale stały się od kilku lat jej ważną częścią. Ten street-art jaki propagujemy w Szczecinku staje się powoli naszym znakiem rozpoznawczym. Mamy już murale autorstwa uznanych „polskich firm” z głównego nurtu malarstwa współczesnego- Tomka Sętowskiego czy Darka Milińskiego. Chcemy kontynuować ten kierunek realizując kolejne wysokogatunkowe projekty.

- Nie ukrywam zatem, że bardzo liczę na to, że i tym razem mural zostanie zaprojektowany przez któregoś z uznanych artystów, który w swojej koncepcji uwzględni nie tylko element związany z ekologią ale będzie potrafił umiejętnie wpisać się w charakter naszego miasta. Przy tego typu realizacjach, pewien kontekst miejsca jest niezwykle istotny. Ważne, żeby mieszkańcy utożsamiali się z tym muralem.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, mural powstanie do końca lipca tego roku, choć i wcześniejszy termin jest bardzo realny. Wszystko zależy od warunków pogodowych gdyż farba foto katalityczna z której będą wykonane murale ma swoje wymagania w tym zakresie.  

- Szczecinek jest dla władz województwa ważnym ośrodkiem miejskim. Takie przedsięwzięcia, potwierdzają, że jesteśmy też pełnoprawnym i uznanym partnerem. Podziękowania dla Pani Prezes Szczecineckiej Spółdzielni Mieszkaniowej - Pani Barbary Kucab, która chętnie podchwyciła temat i włączyła się w naszą inicjatywę oddalając do dyspozycji Urzędu Marszałkowskiego ścianę jednego z bloków.  To kapitalne miejsce w centrum miasta, vis a vis Ratusza,  które idealnie wyeksponuje nowy mural - dodaje Jakub Hardie-Douglas. /zr/

Foto projekt: Dariusz Miliński (jedna z propozycji konkursowych)

Zdjęcie główne - kolaż: Sławomir Włodarczyk