150 rowerów już do naszej dyspozycji!

Miasto z Wizją / 04.06.2018 / Komentarze
Miejskie jednoślady dotarły do KM. Prezentują się znakomicie (bogata galeria zdjęć)

Dobiegł już końca montaż stacji dokujących przy przystankach autobusowych. To właśnie tu będziemy mogli wypożyczyć jeden ze 150 miejskich rowerów. Trwają również ostatnie prace nad programem umożliwiającym korzystanie z wypożyczalni. Tych na terenie miasta zlokalizowanych będzie 22. Ich rozmieszczenie można zobaczyć TUTAJ. Wszystko wskazuje na to, że mieszkańcy będą mogli z nich korzystać już za kilka dni. 11 czerwca mija bowiem termin obioru inwestycji.

- Wydaje mi się, że cały program jest dobrze skrojony na miarę naszego miasta. Również sam koszt inwestycji jest atrakcyjny. Wstępnie Komunikacja Miejska zakładała, że całość może wynieść nawet 2 mln zł. Ostatecznie przetarg wygrała firma Comdrev proponując cenę 1,1 mln zł.  Przy 85 % dofinansowaniu zewnętrznym na tę inwestycję, jej koszt jest naprawdę niewielki i żal byłoby z tego nie skorzystać – powiedział nam wiceburmistrz Daniel Rak.

Wykonawca dostarczył już także do Komunikacji Miejskiej jednoślady, którymi już za kilka dni będą mogli poruszać się mieszkańcy. W poniedziałek, 4 czerwca dotarło do nas 150 rowerów – w tym pięć tandemów. Zapraszamy do poniższej galerii, gdzie prezentujemy, jak w całej okazałości bęą prezentowały się miejskie rowery.

Ile zapłacimy za wypożyczenie jednośladu z systemu? Co ważne, cennik został tak przygotowany, aby pozwalał użytkownikom na bezpłatne przemieszczanie się na krótkich odcinkach, np. pomiędzy przystankami.

Jednorazowa opłata inicjacyjna wynosić będzie 19 zł. Następnie każdy z użytkowników będzie mógł za darmo wypożyczyć rower do 20 minut. Za pierwszą godzinę korzystania z roweru zapłacimy 50 gr. Kolejna godzina to koszt 1 zł, a jeszcze kolejna to 2 zł. Po tym czasie każda następna godzina kosztować nas będzie 3 zł.

Jak przyznaje wiceburmistrz Daniel Rak sama aplikacja również będzie rozbudowana. – Każdy będzie mógł np. siedząc w domu zarezerwować sobie taki rower na danej stacji, lub jadąc autobusem i chcąc przesiąść się na rower również może z tym 5-minutowym wyprzedzeniem dokonać takiej rezerwacji, żeby mieć pewność, że rower będzie na niego czekał po wyjściu z autobusu. Aplikacja powie nam także, za ile minut, poruszając się autobusem, dojedziemy na dany przystanek. Za jej pomocą sprawdzimy również, ile rowerów w danej chwili znajduje się na konkretnej stacji, ile z nich zostało zarezerwowanych czy za jaki czas te wypożyczone zostaną zwrócone. Sam rower także jest dosyć solidnie przygotowany. Jest wyposażony w kosz, są wykonane zabezpieczenia, jest oznakowany, łatwy w prowadzeniu i mam nadzieję, że spełni oczekiwania użytkowników.

Wkrótce rozpocznie się także akcja informacyjna odnośnie sposób wypożyczenia miejskich rowerów.

Tekst, zdjęcia: Marzena Góra