2 mln zł dla szczecineckiego szpitala

Miasto z Wizją / 10.02.2016 / Komentarze
To finał negocjacji zarządu spółki z dyrekcją Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Szczecinie

To z pewnością bardzo dobra wiadomość dla szczecineckiego szpitala. Spółka zakończyła już rok obrotowy. Odbyły się także renegocjacje umowy ze ZOW NFZ, w których udział wziął m.in. prezes placówki Radosław Niemiec. Finał tych rozmów okazał się pozytywny – szpital otrzyma znaczną kwotę za świadczenia zdrowotne zrealizowane w ramach tzw. nadlimitów.

- Można powiedzieć, że jako jednostka jesteśmy w stu procentach zadowoleni, chociaż nie dostaliśmy 100 proc. zwrotu nadlimitów. Jednak uważamy, że więcej raczej nie udałoby się wynegocjować – mówi „Miastu z Wizją” Radosław Niemiec, prezes zarządu spółki. – Fundusz do naszej jednostki podszedł bardzo racjonalnie. Tym samym otrzymaliśmy ok. 85 proc. zrealizowanych przez nas nadlimitów. To nam pozwoli wyfakturować ponad 2 mln zł dodatkowych środków dotyczących kontraktu z 2015 roku, co stanowi wzrost o 8 proc. wartości kontraktu początkowego.

- W sumie w minionym roku wykonaliśmy nadlimity na ponad 2,5 mln zł, z czego znaczna część środków do nas wróci. Również w ciągu roku zostały nam wypłacone nadlimity, choć tu kwoty były o wiele niższe. Większość tych nadlimitów trafiła do naszego szpitala, czyli zostały one nie tylko sensownie wykonane, ale też w większości opłacone przez fundusz. To jest bardzo dobra wiadomość nie tylko dla jednostki, ale również dla naszych pacjentów.

Jeżeli chodzi o wartości środków wypłaconych nadlimitów, wygląda to bardzo podobnie, jak w roku poprzednim, choć wówczas procentowa ich wartość wyniosła ok. 90 proc. Dla porównania w 2009 r., czyli w pierwszym roku istnienia spółki, placówce wypłacono zaledwie22 proc. nadlimitów.

- Jesteśmy naprawdę bardzo zadowoleni i postaramy się te środki przeznaczyć m.in. na trwający w spółce proces inwestycyjny. Z pewnością będą one sensownie spożytkowane – zapewnia nasz rozmówca.

Tekst i foto: Marzena Góra