Absolwenci gimnazjów poznali wyniki tegorocznych egzaminów

Miasto z Wizją / 19.06.2019 / Komentarze
Wypadli nieznacznie lepiej, niż ich koledzy z pozostałej części województwa

Kilka tygodni temu nasi gimnazjaliści, podobnie jak ich rówieśnicy z całego kraju, zmierzyli się z najtrudniejszym w ich dotychczasowej nauce egzaminem. To także niejako podsumowanie trzech lat nauki i szansa – w przypadku uzyskania wysokiego wyniku – na dostanie się do wymarzonej szkoły średniej. Sprawdziliśmy, jak tegoroczni absolwenci szczecineckich gimnazjów poradzili sobie z wszystkimi zadaniami.

W zestawieniu szczecineckich wyników wzięto pod uwagę rezultaty zmagań egzaminacyjnych siedmiu szkół: Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 3, Gimn. STO, Gimn. przy prywatnym LO oraz dwie szkoły dla dorosłych: przy ZS im. Jana III Sobieskiego oraz Prywatne Gimnazjum przy ul. Krakowskiej.

Z j. polskiego nasi uczniowie uzyskali łącznie 58 % (województwo: 59 %, wśród szkół publicznych najlepszy wynik uzyskało Gimn. nr 1 – 62 %), z historii i WOS-u 55,69 % (woj.: 59 %, Wśród szkół publicznych Gimn. Nr 2 – 57 %). Matematyka zdecydowanie poszła słabiej, o czym świadczy wynik 38 % (w województwie również 38 %; Gimn. nr 1 – 43%), natomiast z przedmiotów przyrodniczych 47% (woj. 38%,, Gimn. nr 2 – 48%).

Lepiej, w porównaniu do wyników wojewódzkich, wypadły także egzaminy z języka angielskiego. Na poziomie podstawowym nasi uczniowie uzyskali 67 % (w woj. 66 %), j. ang. na poziomie rozszerzonym – 52 % (51 %). Nieco gorzej absolwenci porazili sobie z j. niemieckim. Na poziomie podstawowym – 49 % (50 %), j. niem. rozsz. – 14 % (39 %).

Jeżeli natomiast chodzi o szkoły prywatne, Gimnazjum STO poradziło sobie lepiej w przypadku j. ang. na poziomie podst. Z niemal wszystkich przedmiotów, czyli j. polskiego, przedmiotów przyrodniczych, WOS-u i historii, matematyki, j. ang. na poziomie rozszerzonym lepiej wypadli uczniowie Gimn. przy prywatnym LO.

Tekst: Marzena Góra
Foto: rmit edu au