Asfaltową drogą z Trzesieki na Świątki

Miasto z Wizją / 08.02.2018 / Komentarze
Wiceburmistrz Daniel Rak: To spełnienie naszych pomysłów i deklaracji złożonych przed włączeniem wsi do Szczecinka w 2009 roku

Przebudowa ulicy Wilczkowskiej i tzw. drogi leśnej nr 8 to jedna z ważniejszych w tym roku inwestycji miejskich. Po jej zwieńczeniu "zapasowa arteria" łącząca Trzesiekę i Świątki, przebiegająca poza miastem - omijająca Szczecinek od południa, zostanie wreszcie ucywilizowana. Nie ma się zatem co dziwić, że kierowcy już nazywają drogę czwartą obwodnicą Szczecinka.

Przetarg na roboty został ogłoszony. Miasto otrzymało dwie oferty. Tą niższą, finansowo korzystniejszą, złożyła znana z inwestycji w Szczecinku firma POL-DRÓG z Drawska Pomorskiego.

Niższa, nie znaczy, że mieszcząca się w finansowych planach miasta. Samorząd zamierzał przeznaczyć na inwestycję 1,2 mln zł. Wyszło o nieco ponad 35 tys. zł więcej. Jak nam powiedział burmistrz Jerzy Hardie-Douglas, o dalszych losach procedury przetargowej zdecyduje Rada Miasta. Jeżeli radni wyrażą zgodę na podwyższenie ceny inwestycji, a komisja przetargowa zaakceptuje dokumentację, wówczas prace na południowym brzegu jeziora Trzesiecko będą mogły ruszyć. Ich zwieńczenie zaplanowano na 31 sierpnia br.

O tej ważnej dla Szczecinka inwestycji rozmawialiśmy z wiceburmistrzem Danielem Rakiem.

- Ulica Wilczkowska mierzy 230 metrów. Droga otrzyma nie tylko nowy dywan asfaltowy, ale też oświetlenie. Będzie też deszczówka oraz zatoczki postojowe. Z kolei droga leśna od ulicy Wilczkowskiej do ul. Żeglarskiej, do zjazdu na Mysią Wyspę, mierzy 2,1 km - mówi D. Rak.

Nasz rozmówca przy okazji tej inwestycji odniósł się do wcześniejszych inwestycji realizowanych na Świątkach.

- Od 2010 roku, czyli od włączenia Świątek w granice administracyjne miasta, wydarzyło się tam bardzo dużo, m.in. jeżeli chodzi o inwestycje drogowe - podkreśla D. Rak.

- Miło dziś patrzeć jak Świątki się rozwijają. Do 2010 roku to była taka przyklejona do Szczecinka wieś o dużym deficycie infrastruktury drogowej czy też oświetleniowej. Każdy, kto pamięta ten czas to wie, że Świątki niczym się nie różniły od małych miejscowości rozsianych wokół Szczecinka, np. Sitna.

- Dziś z pełną odpowiedzialnością możemy powiedzieć, że decyzje które zapadły w 2009 roku były jak najbardziej trafne. Dziś Świątki to bardzo przyjazna, rozwijająca się dzielnica miasta. Ci, którzy trwają przy swoim, odmiennym zdaniu oraz twierdzą, że burmistrz ma swoje wizje, z tego tytułu stawiają mu zarzuty. Niech się teraz uderzą w piersi mieszkańcy Świątek, którzy w 2009 roku nie chcieli być mieszkańcami Szczecinka. Np. państwo Pawłowiczowie, którzy organizowali protesty przeciwko włączeniu Świątek do Szczecinka.

- Dziś oni i ich sąsiedzi są beneficjentami naszych pomysłów, naszych rozwiązań. Reasumując: Inwestycje, które już zrealizowaliśmy na Świątkach i te, które zamierzamy zrealizować, m.in. przebudowę ulicy Wilczkowskiej i drogi leśnej nr 8, to spełnienie naszych pomysłów i deklaracji złożonych przed włączeniem wsi do Szczecinka w 2009 roku.

Więcej na ten temat w naszym dzisiejszym Programie Samorządowym.