Awantury o pomnik "Obywatela Włapko" ciąg dalszy

Miasto z Wizją / 09.10.2016 / Komentarze
Czy szkaradne "dzieło" ma szansę stanąć w Szczecinku?

Jeżeli ktoś myślał, że po sierpniowej sesji Rady Miasta (radni nie zgodzili się wówczas, by na ulicach Szczecinka stanął pomnik "Obywatela Włapko") sprawa szkaradnej "rzeźby" na dobre odeszła do lamusa, ten się srodze mylił.

Symbol urzędniczej złośliwości i łapówkarstwa znów wraca pod obrady. Po raz kolejny za sprawą Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Obywatela Włapko. Inicjatywie przewodniczy Zbigniew Klimowicz.

O "pomniku" Obywatela Włapko pisaliśmy kilkukrotnie. Figura przedstawiająca podobiznę byłego Miejskiego Konserwatora Zabytków, za sprawą jego twórców i radnych opozycji, którzy ochoczo "podpięli" się pod inicjatywę, budzi szereg kontrowersji.

Podobnie było na sierpniowej (28.08) sesji Rady Miasta. Wówczas radni rozpatrzyli wniosek Społecznego Komitetu Budowy Pomnika "Obywatela Włapko". Komisja Rady Miasta, opiniując wniosek, stwierdziła, że to nie pomnik.

Pisaliśmy o tym w artykule:

Dyskusja była ostra. Radny Andrzej Grobelny poinformował, że powstał społeczny komitet budowy pomnika.

- Ludzie chcą tego pomnika, chcą postawić go na własny koszt. Chcemy wskazania miejsca, gdzie ten pomnik ma stanąć - mówił radny.

Odpowiedział burmistrz Jerzy Hardie-Douglas: - To nie jest żaden pomnik. Proszę panie radny zajrzeć do dokumentów w tej sprawie. (…) Dziwię się, że nasz uznany artysta Wiesław Adamski dał się wmanewrować w tę manipulację. Osobiście, jak również urzędnicy Urzędu Miasta, jesteśmy oburzeni tym "wizerunkiem" a nie pomnikiem. Jest mi po prostu przykro.

Radny Grobelny ani myślał ustępować: - To nie opozycja jest inicjatorem tego przedsięwzięcia, chcemy tylko pomóc ludziom, którzy chcą wyeksponować ten pomnik - stwierdził. - My nie obrażamy urzędników, to są ludzie zaangażowani i wspaniale pracujący. Nie mamy też zamiaru obrażać pana burmistrza.

Radny Marcin Bedka przekonywał: - Jestem za tym, by Obywatel Włapko stanął w Szczecinku. Byłby z pewnością… atrakcją turystyczną naszego miasta.

Z kolei radny Jacek Lesiuk stwierdził: - Jest mi wstyd, że siedzę z panem przy jednym stole (do radnego A. Grobelnego). Pan się naśmiewa z burmistrza, z miasta i jego mieszkańców. Jednoznacznie przy tym pan insynuuje. Proszę sobie postawić Włapkę na swojej posesji. Nikt nie chce już pana oglądać. Z obrad rady miasta robi pan cyrk, cyrk i jeszcze raz cyrk.

Przewodnicząca Rady Miasta Katarzyna Dudź poinformowała radnych, że Sąd Rejonowy zdecydował się podjąć sprawę Obywatela Włapko z prywatnego oskarżenia burmistrza.

Jerzy Hardie-Douglas: - Sprawa jest w sądzie, pan (do radnego A. Grobelnego) usiądzie na ławie oskarżonych, również radny Jacek Pawłowicz.

[8 kwietnia br. Jerzy Hardie-Douglas wniósł do Sądu Rejonowego w Szczecinku -Wydział Karny, prywatny akt oskarżenia z art. 212 par2 KK (zniesławienie poprzez środki masowego przekazu) przeciwko radnym: Andrzejowi Grobelnemu i Jackowi Pawłowiczowi. Pozew dotyczy wypowiedzi radnego Grobelnego na ostatniej sesji RM i wręczenie burmistrzowi plakatu „Obywatel Włapko”, oraz przedstawianie tegoż plakatu środkom masowego przekazu - dop. red.].

Sprawa dotyczy opisywanego przez nas zachowania się radnych opozycji na sesji Rady Miasta 4 kwietnia br.

Pisaliśmy o tym w artykule:

Radni przegłosowali uchwałę. 15 radnych było przeciw, 3 za, jeden się wstrzymał od głosu.

"Obywatel Włapko" wraca. Radni będą o nim dyskutować na najbliższej sesji Rady Miasta w poniedziałek 17 października.

W projekcie uchwały zapisano m.in.: "Postanawia się uznać za bezzasadne wezwanie Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Obywatela Włapko do usunięcia naruszenia prawa poprzez zmianę uchwały Rady Miasta Szczecinek z 29 sierpnia w sprawie negatywnego rozpatrzenia wniosku Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Obywatela Włapko o wskazanie lokalizacji inicjatywy w formie postumentu p.n. „Obywatel Włapko”.

Z kolei w uzasadnieniu uchwały czytamy m.in.: "Rada Miasta po ponownym przeanalizowania sprawy, której przedmiotem jest wniosek Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Obywatela Włapko w całości podtrzymuje zasadność podjęcia kwestionowanej przez wzywającego uchwały z dnia 29 sierpnia.

"Obywatel Włapko" nie jest pomnikiem, gdyż nie jest dziełem rzeźbiarskim lub architektoniczno - rzeźbiarskim, które ma być wzniesione ku czci jakiejś osoby, dla upamiętnienia jakiegoś wydarzenia. To skutkuje uznaniem, że Rada Miasta nie jest uprawniona do podjęcia uchwały wyrażającej zgodę bądź niewyrażającą zgodę na wzniesienie „inicjatywy w formie postumentu p.n. „Obywatel Włapko” autorstwa artysty rzeźbiarza Wiesława Adamskiego.

Tekst: Sławomir Włodarczyk

Foto: Marzena Góra