Budynek przy Armii Krajowej do liftingu

Miasto z Wizją / 08.11.2017 / Komentarze
Wiceburmistrz Daniel Rak: W budżecie mamy przeznaczony 1 mln zł na adaptację tego obiektu

Od 2016 roku w budynku dawnego SzOK-u, mieszczącego się przy ul. Bartoszewskiego 12, swoją siedzibę mają liczne organizacje pozarządowe. To tu m.in. spotykają się szczecineccy diabetycy, członkowie ZNP, panie działające w Lidze Kobiet Polskich czy w Stowarzyszeniu Aktywnych Kobiet. Łącznie „rezyduje” tu siedemnaście tego typu organizacji. Wiekowy obiekt jednak od jakiegoś czasu dopomina  się o remont. Z zewnątrz został on odnowiony już kilka lat temu. Teraz przyszedł czas na odnowienie również znajdujących się tu sal, klatki schodowej oraz instalacji. Obecnie trwają przymiarki do realizacji tego zadania.

Plany odnowienia wnętrza wspomnianego budynku niejako wymusiły konieczność  wykonania remontu kolejnego obiektu, bowiem miasto musi myśleć  także o tym, aby zapewnić funkcjonującym tu organizacjom inne siedziby. Obiektem, który najlepiej spełniałby funkcję takiej siedziby, wydaje się być nieużytkowane skrzydło Szkoły Podstawowej nr 6 przy ul. Armii Krajowej, czyli dawnego Gimnazjum nr 1.

- Problem dotyczy stanu technicznego budynku przy ul. Bartoszewskiego. My już zapoznaliśmy się w miarę szczegółowo z informacją dotyczącą zakresu prac przy remoncie poszczególnych elementów, takich jak korytarze, klatki schodowe czy ciągi komunikacyjne. Kilka lat temu ten budynek, poprzez termomodernizację obiektów użyteczności publicznej, przeszedł lifting zewnętrzny uwzględniający wymianę stolarki okiennej, drzwi, docieplenie powierzchni dachowych czy obróbki blacharskiej. Natomiast ten program w swoim zakresie nie obejmował wnętrza, które dzisiaj jest naprawdę w bardzo złym stanie technicznym – mówi nam wiceburmistrz Daniel Rak. - I dzisiaj zastanawiamy się, czy przystępować do remontu, a jeżeli tak, to jakie by to niosło konsekwencje finansowe. Wiemy, że będą to ok. 3 mln zł, stad też poszukujemy innych rozwiązań i zastanawiamy się, co zrobić z organizacjami pozarządowymi, które bardzo licznie użytkują ten obiekt na swoje potrzeby. Tych organizacji pozarządowych jest ponad 20, które praktycznie przez cały tydzień w różnych godzinach użytkują ten obiekt.

- Stoimy na stanowisku, że dla nas optymalnym rozwiązaniem byłoby przeniesienie jednak tego  centrum organizacji pozarządowych w inne miejsce. O tym już zresztą mówi projekt budżetu, który lada dzień będzie wysyłany do Regionalnej Izby Obrachunkowej, a mam nadzieję, że później będzie przedmiotem obrad Rady Miasta i zostanie przyjęty. W jednym z punktów jest przeznaczona kwota bodajże 1 mln zł na adaptację budynku Szkoły Podstawowej nr 6 przy ul. Armii Krajowej, gdzie wcześniej mieściło się Gimnazjum nr 1, a jeszcze wcześniej Szkoła Podstawowa nr 3. Obiekt ten powinien zostać przeprojektowany i dostosowany do potrzeb tak, aby mógł spełniać swoją nową funkcję.

Jak przyznaje nasz rozmówca, najpilniejszą kwestią związaną z usprawnieniem funkcjonowania wspomnianego obiektu jest zapewnienie dostępu do windy i pokonanie barier architektonicznych, aby ułatwić jego użytkownikom dostępu do poszczególnych kondygnacji. – Wiemy także, że trzeba będzie zorganizować dodatkowe miejsca postojowe oraz komunikację w przestrzeni między budynkiem a samą ul. Armii Krajowej. Być może trzeba będzie również wprowadzić dodatkowe ścianki działowe. Natomiast stan techniczny tego budynku jest zadowalający. W budżecie mamy na ten cel przeznaczony 1 mln zł i mam nadzieję, że te pieniądze wystarczą na adaptację budynku w taki sposób, aby jego użytkowanie przez organizacje pozarządowe było jak najbardziej komfortowe – dodaje wiceburmistrz.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Sławomir Włodarczyk