To był intensywny czas wypełniony zabawą

Miasto z Wizją / 04.02.2018 / Komentarze
Dzieci podczas zimowych ferii zdecydowanie nie mogły narzekać na nudę

W minionym tygodniu dobiegła końca zimowa przerwa od zajęć szkolnych. Jednak dzieci z całą pewnością – pomimo braku śniegu – nie mogły narzekać na nudę. W tym czasie najmłodsi, którzy zdecydowali się spędzić ten czas na spotkaniach w ramach Miejsko-Powiatowych Ferii, niemal każdy dzień mieli po brzegi przepełniony atrakcjami. O to zadbali organizatorzy – Samorządowa Agencja Promocji i Kultury oraz Ośrodek Sportu i rekreacji. 135 małych mieszkańców każdego dnia spędzało aktywnie czas podczas licznych zajęć sportowych, warsztatów plastycznych, zwiedzania okolicy czy spotkań z ciekawymi ludźmi. Oczywiście nie zabrakło także wycieczek i innych rozrywek.

- Dwa tygodnie wspólnie spędzanego czasu szybko upłynęły – podsumowują minione ferie organizatorzy. - 15 stycznia na scenie kina „Wolność” pojawili się specjaliści od eksperymentów „Mały Inżynier” z Piły, którzy przenieśli wszystkich w świat fizyki i chemii. Mali Odkrywcy rozpoczęli w ten sposób swoją przygodę. Kolejne dni z SAPiK-iem i OSiR-em dzieci spędziły bardzo aktywnie. Na każdą z grup czekało wiele atrakcji takich jak, na przykład ścianka wspinaczkowa, gdzie podczas zajęć dzieci uważnie słuchały uwag trenera, podobnie jak podczas zajęć z tenisa ziemnego czy też tenisa stołowego. Zimowa aura sprzyjała zabawom na śniegu, dlatego też nie lada atrakcją było lodowisko i nauka jazdy na łyżwach.

- W kolejnych dniach naszych ferii Mali Odkrywcy pojechali na wycieczki. Wszystkie grupy odwiedziły Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni, Fabrykę Bombek TESTPOL w Polanowie oraz Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. Bardzo zmęczeni, ale pełni wrażeń wracali wieczorem do rodziców, by następnego dnia rano znów ruszać na spotkanie z przygodą, którą zorganizowały SAPiK i OSiR. Nasze wspólne dwa tygodnie zakończyliśmy konkursami, rywalizacją i zabawą z instruktorami. Mamy nadzieję, że wszystkim naszym uczestnikom udało się „coś” odkryć, a wspólnie spędzony czas będą wspominać z uśmiechem na twarzy.

Tegoroczne ferie i odpoczynek od szkolnych obowiązków były doskonałą okazją także do wizyt w Muzeum Regionalnym. Przez dwa tygodnie, w każdy wtorek oraz czwartek, w siedzibie muzeum przy ul. Szkolnej 1 odbywały się zajęcia plastyczno-historyczne. Podczas każdego ze spotkań na uczestników feryjnych warsztatów czekały rozmaite atrakcje i – nie mogło być inaczej - solidna dawka lokalnej historii – oczywiście „przemycana” podczas rozmaitych wycieczek i zabaw. Dzieci miały okazję m.in. uczestniczyć w lekcjach o szczecineckim Zamku, książęcym gimnazjum, wzgórzu Marientron i pracowni astronomicznej.

O najmłodszych nie zapomnieli także pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. K. Makuszyńskiego (ul. Jeziorna 15). Tu również przez dwa tygodnie trwały feryjne spotkania. Miłośnicy książek moli odwiedzać placówkę w każdy poniedziałek, środę i piątek. Tu czekały na nich liczne atrakcje  w postaci m.in. zajęć plastycznych, zabaw ruchowych, a także zabaw umysłowych i rozmaitych gier.

- Ferie to czas wolny, który można spędzić radośnie i przyjemnie np. w bibliotece. Przekonały się o tym dzieci, które u nas w czasie ferii malowały bańkami, lepiły bałwana, wykonywały kartki na dzień Babci i Dziadka, zrobiły maski karnawałowe, kartki walentynkowe i świetnie się przy tym bawiły – pracownicy placówki także w kilku słowach podsumowali cykl spotkań.

W czasie dni wolnych od zajęć szkolnych zdecydowanie warto było także odwiedzić świetlicę Szczecineckiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Dzieci mogły tu wziąć udział w licznych zabawach tematycznych oraz zajęciach edukacyjnych, jak również udoskonalić swoje plastyczne talenty. Na uczestników czekały także m.in. wycieczka, bal karnawałowy i wizyta w kinie. - Na nudę nie można było narzekać podczas akcji „Zima w mieście”, którą zorganizowaliśmy po raz kolejny w Spółdzielczym Domu Kultury. Okres ferii zimowych to czas wolny od zajęć szkolnych, który nie musi być nudny i zostać spędzony tylko i wyłącznie przed komputerem. W naszej placówce dzieci spędzały miło czas uczestnicząc w zajęciach plastycznych, różnorodnych grach i zabawach edukacyjnych oraz zajęciach rekreacyjnych na basenie – przyznają organizatorzy feryjnych zabaw ze Spółdzielczego Domu Kultury.

- Dzieci uczestniczyły w programie edukacji historycznej pod nazwą „Bohaterowie legend w historycznych miejscach Szczecinka” organizowanym przez Muzeum Regionalne w Szczecinku. Ciekawych informacji dostarczyły dzieciom także  zajęcia w Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior. Było kino feryjne oraz wyjazd do Bałtyckiego Teatru  Dramatycznego w Koszalinie na spektakl „Tygrys tańczy dla Szu-Hin”. Dziękujemy za wspólną zabawę, jednocześnie mamy nadzieję, że ferie z nami upłynęły kreatywnie, a uczestnicy pełni energii wrócili do szkoły.

Tekst: Marzena Góra

Foto: SAPiK/ Biblioletka im. K. Makuszyńskiego/ SzSM