Byliśmy na debacie z policjantami

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 02.12.2016 / Komentarze
Czy Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa spełnia swoją rolę?

Na to pytanie starali się odpowiedzieć szczecineccy policjanci. W tym celu zorganizowali debatę, na którą przybyli samorządowcy z terenu powiatu szczecineckiego, również radni Rady Miasta (wiceprzewodnicząca RM Małgorzata Bała, Maciej Batura i Zdzisław Miechowiecki), przedstawiciele instytucji, sołtysi z gmin powiatu, mieszkańcy Szczecinka oraz policjanci, w tym szefowie wydziałów szczecineckiej komendy i dzielnicowi.  

Czy internetowa aplikacja zwana Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa spełnia swoją rolę? Zdaniem policjantów, tak, choć nie dońca. Są też pewne mankamenty. Zdaniem uczestników debaty "z drugiej strony" wygląda to dużo, dużo gorzej.

Debatę poprowadził Komendant Powiatowy Policji w Szczecinku podinspektor Andrzej Dziemianko. Oficer przedstawił zebranym sporo liczb, m.in. dotyczących stanu bezpieczeństwa w powiecie i Szczecinku.

- Ilość przestępstw systematycznie spada - ujawnił A. Dziemianko. - Również dzięki zaangażowaniu społeczeństwa i dobrego kontaktu z policjantami. W ubiegłym roku na terenie powiatu podjęliśmy ponad 11 tys. interwencji. W powiecie jest bezpiecznie. Świadczy o tym spadek dynamiki zdarzeń kryminogennych.

Komendant powiedział również, że przy pomocy aplikacji MZB szczecineccy policjanci przyjęli od września 322 zgłoszenia, w tym w samym Szczecinku - 188.

- Systematycznie sprawdzamy każde zgłoszenie - zapewnił szef szczecineckich policjantów. - Zasadność "klikania" w mapę potwierdza się w około 30 proc. Niestety, są też zgłoszenia, których w żaden sposób nie możemy pozytywnie zweryfikować. Takie zgłoszenie jest anonimowe i dowcipnisie bardzo często bawią się tą aplikacją. Aplikacja będzie dla nas pomocna wówczas, gdy ludzie nie będą sobie robić żartów.

Jakie zdarzenia najczęściej zgłaszają mieszkańcy naszego regionu za pomocą MZB?

- Spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, nieprawidłowe parkowanie i przekraczanie dozwolonej prędkości - ujawniła mł. insp. Anna Matys, rzecznik prasowy szczecineckiej policji.

Pani rzecznik, odpowiadając na pytanie m.in. radnego Zdzisława Miechowieckiego, podkreśliła, że w Szczecinku nie ma miejsc szczególnie zagrożonych przestępczością.

- Zdarzenia nam zgłaszane niejako są "rozrzucone" są po całym mieście - mówiła i ujawniła, że pracą z MZB zajmuje się w naszej komendzie dwóch funkcjonariuszy.

Podinspektor Dziemianko przybliżył też zebranym zasady pełnienia służby przez policjantów. Chodziło głownie o pracę w terenie, również o patrole piesze.

- Komenda Powiatowa Policji w Szczecinku ma stan etatowy 150 funkcjonariuszy - mówił m.in. oficer. - To jak na tak rozległy powiat wcale nie jest dużo. Często bywa, że musimy niejako "ustawiać" kolejność podejmowanych interwencji zaczynając od tych poważniejszych. Mieszkańcy o tym nie wiedzą, stąd się nie dziwię ich zdenerwowaniu w następstwie dłuższego oczekiwania na przyjazd patrolu.

Dyskusja był dość owocna, głos zabierali również sołtysi miejscowości położonych na terenie powiatu. Opowiadali m.in. o problemach swoich wsi. Komendant Dziemianko obiecał, że w tym względzie uczuli komendantów poszczególnych posterunków oraz dzielnicowych.

Pilotażowy program pn. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa został wprowadzony w lipcu br. w trzech garnizonach policji: podlaskim, pomorskim i stołecznym. Zdaniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, sprawdził się. W województwach, gdzie innowacyjne przedsięwzięcie zostało wdrożone wyraźnie podniósł się poziom bezpieczeństwa w miejscach wskazanych przez mieszkańców.

Dlatego też MSWiA podjęło decyzję o wdrożeniu Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie całego kraju. W naszym województwie uruchomienie aplikacji nastąpiło pod koniec września br.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to interaktywne narzędzie, dzięki któremu mieszkańcy mają możliwość zapoznania się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa i zagrożeń w danym regionie kraju.

Mapa zawiera informacje m.in. o przestępstwach najbardziej uciążliwych społecznie: kradzież cudzej rzeczy, kradzież z włamaniem, rozbój, uszkodzenie rzeczy, wymuszenie, bójka, pobicie, uszczerbek na zdrowiu, oszustwo na wnuczka i na policjanta oraz przestępstwa na tle seksualnym, przestępstwa narkotykowe związane z posiadaniem i udzielaniem innej osobie środków odurzających lub substancji psychotropowych, przestępczość nieletnich.

Uwzględnia ona również wybrane kategorie przestępstw gospodarczych, informacje o zagrożeniach w ruchu drogowym i wypadkach drogowych.

Za pomocą interaktywnej strony mieszkańcy mogą przekazywać informację o zagrożeniach występujących w ich okolicy. Jak wspomnieliśmy, policja weryfikuje te sygnały, a jeżeli przekazane informacje się potwierdzają, wtedy zostają wprowadzone do mapy. Takie rozwiązanie umożliwiło uszczegółowienie informacji nie tylko dotyczące samego miasta lub powiatu, ale dzielnicy, ulic czy nawet osiedli.

- Mapa nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 i 997 - podkreśliła w rozmowie z "Miastem z Wizją" A. Matys.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk