Część przedszkoli wraca od dziś do pracy

Miasto z Wizją / 18.05.2020 / Komentarze
Pozostałe placówki przygotowują się na powrót dzieci od 25 maja

Rządowe restrykcje związane z trwającym w kraju stanem zagrożenia epidemiologicznego kolejno zostają znoszone. Jedno z obostrzeń, które w ostatnim czasie złagodzono, dotyczy możliwości otwarcia żłobków, przedszkoli i oddziałów przedszkolnych. Jednak placówki nie wróciły do swojej normalnej pracy. Przed ponownym otwarciem muszą spełnić szereg wymogów dotyczących zasad zachowania bezpieczeństwa. W zajęciach może uczestniczyć także mniej dzieci z uwagi na konieczność zredukowania ilości maluchów w grupach. Jednak decyzje dotyczące tego, czy dane placówki wznowią swoją działalność mają zdecydować już poszczególne samorządy oraz właściciele niepublicznych przedszkoli i żłobków. Jak sytuacja obecnie wygląda w Szczecinku?

- Kolejne przedszkola uruchamiają swoje oddziały, natomiast dopiero 25 maja niemal wszystkie będą ponownie prowadziły zajęcia – mówi nam Tomasz Czuk, dyrektor Komunalnego Centrum Usług Wspólnych. – Przedszkole Publiczne im. K. Makuszyńskiego otworzyliśmy 11 maja. 30 rodziców zdecydowało się posłać swoje dzieci do placówki. Dzieci zostały podzielone na dwie grupy. Placówka funkcjonuje z zachowaniem wszelkich obostrzeń wynikających z wytycznych GISu i MENu.

- Nie zanotowaliśmy też nagle jakiegoś wzmożonego zainteresowania rodziców, którzy chcieliby posłać swoje dzieci do przedszkola. Chociaż obawialiśmy się, że nastąpi tendencja wzrostowa, ale jak na razie nie ma takiej sytuacji. Łącznie w przedszkolu jest 174 dzieci, natomiast obecnie na zajęcia uczęszcza trzydzieścioro. Na pewno nie ma takiej sytuacji, w której przedszkola ruszyłyby z maksymalnym obłożeniem, a więc z taką samą ilością wychowanków, jaka uczęszczała na zajęcia przedszkolne przed ogłoszeniem o zawieszeniu działań szkolnych  – dodaje nasz rozmówca.

„Makuś” to oczywiście nie jedyne przedszkole w Szczecinku, które zdecydowało się na ponowne otwarcie.  Na powrót do pracy zdecydowało się Przedszkole Niepubliczne Krasnoludek, które przyjęło podopiecznych od 6 maja. Wznowione zostały także zajęcia m.in. w żłobku 4Kids.

Od poniedziałku, 18 maja do pracy ponownie wróci m.in. Przedszkole „U Cioci Gosi”, Przedszkole „Bajka” czy Przedszkole „Tęcza”. Nieco dłużej na powrót do zajęć będą czekały pozostałe maluchy, których rodzice zdecydowali się posłać do placówek. Za tydzień – 25 maja – ponowne otwarcie planuje m.in. Przedszkole „Nutka” oraz Przedszkole „Miś”. Jeśli część rodziców maluchów uczęszczających do Przedszkola „Słoneczko” wyrazi chęć posłania swoich maluchów za zajęcia, wówczas placówka również planuje wznowić działanie od 25 maja.

Tekst: Marzena Góra

Foto: 123rf