Czy będzie strajk w PKS?

Miasto z Wizją / 30.03.2018 / Komentarze
Obradował Zarząd Powiatu Szczecineckiego

Podczas wczorajszego (czwartek 29.03) posiedzenia Zarządu Powiatu Szczecineckiego bardzo dużo czasu poświęcono spółce PKS. Członkowie Zarządu w głównej mierze dyskutowali o sytuacji finansowej przewoźnika, ale poruszyli również kwestię protestu zapowiadanego przez załogę. Widmo strajku pojawiło się na skutek zawieszenia rozmów pomiędzy prezesem spółki Eugeniuszem Szymonikiem, a pracownikami.

Przypomnijmy. Prezes Szymonik zaproponował rozróżnienie wynagrodzenia, w zależności od tego czy kierowca prowadzi czy ma postojową przerwę - 12 i 14 zł za godzinę jazdy i 5 zł za każdą godzinę postoju. Trzeba również pamiętać, że jeśli kierowca porusza się po liniach zagranicznych należy mu się dodatkowe uposażenie, co reguluje ustawa UE. Tymczasem kierowcy nie są zainteresowani propozycją prezesa i żądają wzrostu uposażenia o 40%, czyli 20 zł za godzinę bez względu na to czy jadą, czy odpoczywają. Oczekują również wysokiego wzrostu diet.

Podczas posiedzenia Zarządu zdecydowano o kolejnym spotkaniu z załogą spółki. Odbędzie się ono 3 kwietnia i weźmie w nich udział Zarząd spółki, Rada Nadzorcza oraz Zgromadzenie Wspólników w postaci Zarządu Powiatu. O spotkaniu zostaną również poinformowani powiatowi radni. 5 kwietnia zaś odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Powiatu, podczas której starosta Krzysztof Lis zaproponuje projekt uchwały poręczenia spółce PKS kredytu obrotowego w wysokości 1 140 000 zł. Aktualny kończy się 7 kwietnia. Jeśli takowego poręczenia nie będzie, to istnieje realna obawa, iż 8 kwietnia spółka nie będzie dysponowała środkami nie tylko na uposażenie, ale również na wydatki związane z codziennym funkcjonowaniem.

Ponadto starosta planuje złożyć wniosek, aby samorząd powiatowy zwiększył wysokość pożyczki dla spółki o dodatkowe 500 tys. zł. Wspomniane fundusze są niezbędne, aby uruchomić wszystkie działania związane z planowanym transportem ciężarowym i osobowym.

W tym miejscu należy przypomnieć, iż w najbliższym czasie spółka wyleasinguje kolejnych dziesięć  samochodów ciężarowych marki Renault, które będą świadczyć usługi w ramach współpracy z firmą Silva. Także już niebawem w ramach  parafowanej współpracy z Flixbusem zostanie uruchomiana linia Warszawa – Wiedeń. Wszystkie te zabiegi mogą sprawić, że niebawem szczecinecki PKS podniesie  się z kryzysu i wreszcie zacznie odnotowywać przychody. Szacuje się, że jeszcze  w tym roku będzie to 500 tys. zł. Aby jednak tak się stało, Zarząd spółki i pracownicy muszą dojść do konsensusu.

(…) Mam nadzieję, że pracownicy odstąpią od strajku – tak skomentował sytuację starosta Krzysztof Lis. – Jeżeli  będzie on miał miejsce, to samorządy, z którymi mamy podpisane umowy na transport dzieci do szkół nałożą na nas kary. Trzeba będzie zorganizować transport zastępczy, za który też będziemy musieli zapłacić. Oczekiwałbym również, aby kierowcy powstrzymali się z pochopnymi działaniami, chociaż do czerwca. Jeżeli wszystko zacznie funkcjonować tak jak byśmy tego oczekiwali, to wówczas wrócimy do kwestii zwiększenia uposażenia, ale biorąc pod uwagę realne możliwości spółki. Jeżeli od 1 lipca spółka odnotuje wzrost przychodów, to stać ją będzie, aby tymi zyskami podzielić się z załogą. Ale załoga nie może mieć tak wygórowanych żądań, gdy spółka sama potrzebuje oddechu i tlenu do życia w postaci poręczenia przez Powiat kredytu obrotowego i pożyczki.

Wśród spraw finansowych Zarząd Powiatu zdecydował również o zwiększeniu środków finansowych i wyłonienia oferty najkorzystniejszej w przetargu nieograniczonym na przebudowę odcinka ulicy Koszalińskiej. Zarząd zwiększył środki finansowe na sfinansowanie zadania do kwoty 1 358 444,25 zł brutto. Do rzeczonej sumy zostanie również doliczony koszt nadzoru inwestorskiego.

Tekst: Piotr Rozmus - rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego

Foto: Sławomir Włodarczyk

O sytuacji w szczecineckim PKS również tu: