Czy czeka nas podwyżka opłaty śmieciowej?

Miasto z Wizją / 23.01.2019 / Komentarze
Burmistrz Daniel Rak: Wielu mieszkańców nie płaci za odbiór śmieci. Płacą za nich ci, co uczciwie złożyli deklaracje. To niesprawiedliwe

Miasto rozważa zmianę sposobu naliczenia opłaty śmieciowej. Jedna z koncepcji jest taka, że mieszkańcy byliby rozliczani według ilości zużytej wody

W tym roku mieszkańcy wielu polskich miast zapłacą więcej za wywóz śmieci. W niektórych przypadkach wzrost opłat jest nawet dwukrotny. Jak sytuacja wygląda w Szczecinku. Czy czekają nas podwyżki opłata za odbiór śmieci?

- Sami zadajemy sobie to pytanie - mówi burmistrz Daniel Rak. - Miasto już od kilku lat umożliwiło mieszkańcom segregację śmieci, m.in. poprzez budowę półpodziemnych zbiorników na odpady komunalne. To już powoduje, że ta wstępna segregacja optymalizuje nam koszty odpadów.

- Jeżeli chodzi o segregację śmieci, to z tym, niestety bywa różnie. O ile właściciele posesji jednorodzinnych czynią to bardzo skrupulatnie, o tyle z mieszkańcami budynków wielorodzinnych różnie bywa, wielu nie przestrzega konieczności segregacji śmieci, mimo, że na ten temat prowadzimy szeroką kampanię społeczną. To powoduje wzrost kosztów całej operacji śmieciowej.

- Miasto organizuje, co roku przetarg na odbiór śmieci. W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, będzie to czyniło Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej za kwotę 2,8 mln zł - mówi nam D. Rak.

- Nasze śmieci jadą do składowiska w Wardyniu. Za to wnosimy stosowną opłatę. Z opłaty śmieciowej utrzymywani są też pracownicy zajmujący sie gospodarką odpadami, zatrudnieni nie tylko w PGK, ale również w Wydziale Komunalnym Urzędu Miasta. Z tych pieniędzy musimy też prowadzić niezbędne inwestycje, min. budowę zbiorników półpodziemnych na odpady komunalne (tych w Szczecinku jest już ponad 150 - dop. red.). Reasumując: Szczecinek rocznie wydaje na śmieci 6,25 mln zł. Tę sumę dzielimy na wszystkich mieszkańców i wychodzi nam opłata śmieciowa. Na dziś to 14 zł dla osób, które segregują śmieci i 21 zł dla osób niesegregujących.

Burmistrz ujawnił, że jeżeli miasto zostanie przy tzw. opłatach za jedną osobę, to koszt opłaty za śmieci segregowane wyniesie 17 zł.

- Analizuję ze swoim zespołem koncepcję zmiany sposobu wyliczenia opłaty śmieciowej - ujawnia D. Rak. - Inne miasta wprowadziły różne sposoby. Moim zdaniem optymalnym dla Szczecinka rozwiązaniem jest wprowadzenie opłaty śmieciowej, która będzie pochodną od ilości zużycia wody. Dlaczego? Wielu mieszkańców Szczecinka nie wnosi opłaty śmieciowej. Tak jest m.in. z nowymi lokatorami nowych budynków, nie mamy wzrostu deklaracji śmieciowej. Dlaczego zatem mieszkańcy, którzy rzetelnie złożyli deklarację śmieciową mają płacić za osoby, które tych opłat unikają.

- Tak będzie uczciwiej i sprawiedliwiej. System ponoszenia opłaty śmieciowej jest kompatybilny z systemem opłat za wodę i będzie najbardziej sprawiedliwy dla mieszkańców. Obecnie jesteśmy na etapie podejmowania decyzji. Niebawem poinformujemy, w którym kierunku pójdziemy - kończy Daniel Rak.