Do szkół zawitał "Kreatywny Ninja"

Miasto z Wizją / 18.06.2019 / Komentarze
To kolejna realizacja przedwyborczych obietnic burmistrza Daniela Raka

Wśród ośmiu pakietów dla Szczecinka, obiecanych przez Daniela Raka w trakcie ubiegłorocznej kampanii wyborczej, znalazł się również ten poświęcony szkolnictwu i edukacji. Część obietnic już udało się z powodzeniem zrealizować wśród nich Projekt Edukacyjny pn. "Kreatywny Ninja".

To dodatkowe lekcje kreatywności podczas których uczniowie dowiedzieli się , co to znaczy być kreatywnym i jak rozwijać swój twórczy potencjał. Poznali proste i praktyczne narzędzia, które pozwolą im twórczo rozwiązywać problemy i tworzyć duże ilości  nowych rozwiązań. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, czym jest inspiracja i jak jej  poszukiwać. Zobaczyli także jak tworzyć nowe  połączenia i myśleć poza schematem.  Ważną częścią tych zajęć  było także  poznanie zasad pracy kreatywnej w grupie, a  także  dobra zabawa.

Zajęcia z uczniami przeprowadziła Monika Dołębska – urodzona w Szczecinku  trenerka kreatywnego myślenia, specjalistka ds.  tworzenia i wdrażania innowacji  metodą Design Thinking.

Jak powiedział Burmistrz Daniel Rak: Pani Monika Dołębska wystąpiła do urzędu miasta z inicjatywą przeprowadzenia zajęć  z kreatywnego myślenia dla szczecineckiej młodzieży. Skierowaliśmy, więc  zapytanie do dyrektorów szkół  czy są zainteresowani projektem i  odzew był bardzo pozytywny. Zdecydowaliśmy się, więc zaadresować pilotażowy program  do najstarszych uczniów szkół podstawowych, czyli ósmoklasistów i przeprowadzić go już po egzaminach końcowych.

- Po zajęciach, w których wzięło udział 340 ósmoklasistów mogę śmiało powiedzieć, że w tych starszych już dzieciach  jest wciąż wiele energii i entuzjazmu, a także otwartości na  taki  inny styl pracy  i uczenia się - mówi Monika Dołębska.

- Dlatego  w większości było mi bardzo, bardzo  przyjemnie  pracować z uczniami szczecineckich szkół. Jestem  też wdzięczna urzędowi miasta, a zwłaszcza Burmistrzowi, że zgodził się przeprowadzić taki   niestandardowy projekt w podległych mu placówkach.  Mam nadzieję, że przyniesie to pozytywne efekty.

Projekt "Kreatywny Ninja" powstał we współpracy z Samorządową Agencją Promocji i Kultury oraz Miejską Jednostką Obsługi Oświaty pod patronatem burmistrza Daniela Raka.

Tekst: Marzena Góra/SAPiK

Foto: Szkoła Podstawowa nr 1