Do szpitala trafił sprzęt od Fundacji WOŚP
- Aktualności
Podczas tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mieszkańcy naszego miasta kolejny raz okazali się niezwykle hojni, wrzucając do oznaczonych czerwonym serduszkiem puszek kwotę blisko 50 tys. zł. To nie pierwszy raz, kiedy szczecinecczanie wsparli tę inicjatywę, której celem jest sfinansowanie i zakup sprzętu niezbędnego do ratowania zdrowia i życia. Od czasu trwania Wielkiej Orkiestry do miejskiego szpitala trafiły urządzenia medyczne o łącznej wartości ponad 395 tys. zł.
Podobnie jak w minionych latach, tak i tym razem część tej sumy wróciła do Szczecinka w postaci specjalistycznego sprzętu do ratowania życia noworodkom. Do miejskiego szpitala dotarła dobra wiadomość – Fundacja WOŚP postanowiła podarować placówce urządzenie do badań USG oraz wysokiej klasy lokalizator naczyń krwionośnych.
- Lokalizator naczyń krwionośnych VIVO500S jest przenośnym illuminatorem naczyniowym wykorzystującym promieniowanie podczerwone, który umożliwia szybką i precyzyjną projekcję siatki naczyń krwionośnych występujących na głębokość do 8 mm. Dzięki dwuzakresowemu źródłu podczerwieni pozwala bardziej szczegółowo zobrazować przebieg żył, a obraz jest wyświetlany bezpośrednio na skórę pacjenta – mówi Tomasz Jagoszewski, kierownik ds. Administracyjnych, Rozwoju i Zakupów ze Szpitala w Szczecinku. - Opracowana technologia pozwala wykonać nakłucie u pacjentów z bardzo trudnymi warunkami żylnymi.
Jak dodaje: - Oprócz projekcji siatki żył w celu pobrania krwi, urządzenie ma również zastosowanie w ocenie podskórnych krwawień, żylaków i pajączków. Wielkość wyświetlanego pola może być regulowana co sprawia, że projektor sprawdza się u dorosłych oraz u małych dzieci czy też niemowląt.
Szczecinecka placówka będzie mogła teraz korzystać także z aparatu USG firmy Samsung (HS40), który wykorzystuje zaawansowane technologie firmy Samsung, wcześniej stosowane tylko w aparatach klasy premium. Znacznie lepsze możliwości wizualizacji zapewniają skuteczną i efektywną diagnostykę pacjenta. Aparat ten wyposażony został w trzy głowice: liniową, konweksową oraz mikrokonweksową, a także w funkcję „Elastoscan”. - Ta metoda diagnostyczna pozwala ocenić twardość i spoistość badanego narządu, a dzięki temu również wskazać tkanki zmienione w wyniku procesu chorobowego, który znacząco wpływa na ich budowę – dodaje Tomasz Jagoszewski.
Przypomnijmy, że w 2016 roku Fundacja WOŚP podarowała naszej placówce także m.in. urządzenie do stosowania nieinwazyjnej wentylacji z zastosowaniem HFNC. Wówczas do Szczecinka trafił aparat „Precision Flow”, a szczecinecki oddział noworodkowy został przez Konsultanta Krajowego oraz Zarząd Fundacji wybrany do pilotażowego wprowadzania w Polsce metody nieinwazyjnego wsparcia oddechu noworodków z zastosowaniem donosowej wentylacji wysokoprzepływowej.
Tekst: Marzena Góra
Zdjęcia: Tomasz Jagoszewski