Do urn wyborczych pójdziemy 21 października

Miasto z Wizją / 14.08.2018 / Komentarze
Druga tura wyborów burmistrza dwa tygodnie później - 4 listopada

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 21 października. Tak zdecydował premier Mateusz Morawiecki. Rozporządzenie w sprawie terminu wyborów zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z terminarzem, druga tura wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odbędzie się w niedziele 4 listopada.

Opublikowanie daty wyborów oznacza, że od dziś partie polityczne, koalicje, stowarzyszenia, organizacje społeczne i sami wyborcy mogą tworzyć komitety wyborcze. Należy je zgłosić w zależności od rodzaju do Państwowej Komisji Wyborczej lub właściwego komisarza wyborczego. Następnie komitety wyborcze zgłaszają swoich kandydatów. Formalnie od momentu ogłoszenia aktu zarządzenia wyborów rusza też kampania wyborcza.

Według znowelizowanego w tym roku Kodeksu wyborczego kadencja organów samorządu terytorialnego została wydłużona z 4 do 5 lat. Nowe przepisy wprowadziły też m.in. dwukadencyjność wójtów i burmistrzów.