Dobry rok szczecineckiej Policji

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 01.02.2018 / Komentarze
Nasi policjanci podjęli ponad 18 tys. interwencji, ujawnili 26 tys. wykroczeń i ponad tysiąc przestępstw

W rocznym sprawozdaniu z działalności szczecineckiej policji jej szef mł. insp. Andrzej Dziemianko podkreślił, że zapewnienie obywatelom bezpieczeństwa wymaga działań systemowych opartych o współpracę instytucji, samorządów, społeczności lokalnych, organizacji pozarządowych, prokuratury oraz sądownictwa.

W 2017 roku szczecinecka policja może pochwalić się wysokimi wynikami w służbie.

- Skuteczność naszych przedsięwzięć w ujawnianiu i ściganiu przestępczości kryminalnej oraz utrzymania dobrego poziomu wykrywalności wzorem lat poprzednich określana była miernikami pracy, które objęły siedem najważniejszych kategorii przestępczości wymienionych w strategii wojewódzkiej, jako najbardziej niepożądane z punktu widzenia porządku publicznego i oczekiwań mieszkańców – ujawnia insp. Dziemianko.

- Najlepsze efekty w 2017 roku uzyskaliśmy właśnie, w zakresie wykrywania sprawców przestępstw zaliczanych do siedmiu najbardziej uciążliwych i zarazem podstawowych kategorii przestępstw, dynamiki wszczęć tych postępowań a także w kategorii pozbawiania sprawców majątku zdobytego na skutek ich przestępczej działalności .W miarę dobre efekty osiągnęliśmy w zakresie zwalczania przestępczości gospodarczej a dobre odnośnie wszczęć spraw z przestępczości korupcyjnej, gdzie z efektami wykrywalności musimy poczekać do zakończenia tych spraw. Również dobre efekty osiągnęliśmy w zakresie dynamiki czynów stwierdzonych, praktycznie we wszystkich - za wyjątkiem kradzieży z włamaniem - kategoriach czynów kryminalnych.

Nasi policjanci w 2017 roku przeprowadzili ponad 18 tys. interwencji, które w dotyczyły 1443 interwencji w mieszkaniach –stwierdzając w 107 przypadkach przemoc w rodzinie oraz wszczynając procedurę niebieskiej karty, ponad 16,6 tys. innych interwencji oraz wylegitymowali 65 714osób. Za popełnione wykroczenia nałożyli blisko 16 tys. mandatów karnych na kwotę 1,65 mln zł. Skierowali 854wnioski o ukaranie oraz ujawnili ponad 26 tys. wykroczeń.

Nasi policjanci realizujący zadania w zakresie ograniczenia przestępczości i demoralizacji nieletnich przeprowadzili szereg spotkań, działań i akcji poświęconych zasadom bezpieczeństwa i przeciwdziałania patologiom. Odbyli 457 spotkań z młodzieżą, 985 spotkań ze społeczeństwem, 278 spotkań z samorządami lokalnymi, 350 rozmów z pedagogami, a także sporządzili 43 wystąpień do szkół, rodziców oraz sądów rodzinnych.

W 2017 roku szczecineccy policjanci wszczęli 1014 postępowań przygotowawczych, w których stwierdzono 1007 przestępstw i 24 czynów karalnych popełnionych przez nieletnich sprawców, wykrywając 831z pośród nich i uzyskując wskaźnik ogólnej wykrywalności na poziomie 82 proc. przy średnim wskaźniku dla województwa wynoszącym 74,1 proc. Tym samym zanotowali wzrost wszczętych postępowań o 67 w stosunku do ubiegłego roku.

- Jednocześnie zakończyliśmy 1111 postępowań przygotowawczych, pozostawiając na biegu 140 spraw, dzięki czemu uzyskaliśmy wskaźnik zaległości statystycznej na poziomie 1,40 przy średniej dla województwa zachodniopomorskiego wynoszącej 1,71 – podkreśla insp. A. Dziemianko.

Podobne wyniki zanotowano w zakresie zwalczania wszystkich przestępstw kryminalnych. Stwierdzono wzrost ilości wszczętych dochodzeń z 565w 2016 r. do 617w 2017 roku oraz wzrost czynów stwierdzonych z 581 w 2016 roku do 640 w 2017 r., a osiągnięta wykrywalność na poziomie 74,5 proc. jest większa od tej uzyskanej w poprzednich latach i nadal należy do jednej z najlepszych w województwie zachodniopomorskim.

- W 2017 r. w kategorii siedmiu podstawowych przestępstw kryminalnych wszczęliśmy 269 postępowania - o 53 mniej niż w roku 2016. Jednocześnie stwierdziliśmy 311czynów i wykryliśmy 185 czynów. Uzyskany rezultat wykrywalności 58,4 proc. jest wyższy od ubiegłorocznego i uplasował naszą jednostkę na trzecim miejscu w województwie.

- W kategorii bójka i pobicie wszczęto w 2017 roku 5 dochodzeń - o 3 mniej niż w poprzednim roku. Stwierdzono tyle samo, co rok wcześniej - 4 przestępstwa. Wykrywalności w tej kategorii przestępczości kształtuje się na poziomie 100 proc. Rezultat ten jest identyczny jak osiągnięty w 2016 r. a wskaźnik zagrożenia tą kategorią przestępczości jest niski, co plasuje naszą jednostkę w czołówce stawki wojewódzkiej.

Dominującą i najbardziej dokuczliwą dla mieszkańców powiatu szczecineckiego grupę popełnianych przestępstw stanowią przestępstwa przeciwko mieniu –kradzieże, kradzieże z włamaniem i uszkodzenia rzeczy. W kategorii kradzieży cudzej rzeczy wszczęto w 2017 r. 97 dochodzenia, tj. o 38 mniej niż rok wcześniej. Wykryto 50 z pośród nich.

Spośród rożnych kategorii przestępczości kryminalnej do najbardziej uciążliwych dla społeczeństwa, a jednocześnie o znacznym ciężarze gatunkowym, zaliczyć należy rozboje i wymuszenia rozbójnicze. W tej kategorii nasi policjanci wszczęli w 2017 roku 6 postępowań przygotowawczych.

Realizując zadania związane ze zwalczaniem przestępczości narkotykowej policjanci KPP w Szczecinku zebrali materiały na podstawie, których wszczęli w 2017 roku 62 postępowania - o 8 więcej niż w roku 2016. Zabezpieczyli blisko 800 gramów marihuany, 435,7 gramów amfetaminy, 14 sadzonek roślin oraz zlikwidowali 2 plantacje konopi.

To nie wszystkie dane zawarte w skrupulatnym opracowaniu szczecineckiej policji. W 2017 roku funkcjonariusze zatrzymali 284 osoby poszukiwane przez wymiar sprawiedliwości. Ponadto pracownicy zespołu ds. poszukiwań odnaleźli 30 osoby zgłoszone, jako zaginione.

W kategorii przestępstw o charakterze gospodarczym wszczęto 155 postępowań przygotowawczych - o 6 więcej niż w roku poprzednim. W zakończonych sprawach stwierdzono 7 czynów korupcyjnych.

- W dalszym ciągu przestępczość gospodarcza rozwija się wyjątkowo intensywnie – ujawnia insp. A. Dziemianko.

- Spowodowane jest to nie tylko zwiększeniem ilości czynów w zakresie zwykłych oszustw internetowych, ale przede wszystkim rozwojem nowej dziedziny jaką jest cyberprzestępczość, gdzie sprawcy działają poza granicami naszego kraju, wykorzystując nowoczesny sprzęt i programy ukrywające i zmieniające tożsamość w sieci. Już na dziś oblicza się, że sprawy te to około 50 proc. wszystkich spraw wchodzących w skład przestępczości gospodarczej, przy czym zjawisko to nosi charakter zwyżkowy.

W sprawozdaniu możemy też wyczytać, że szczecinecka komenda policji na koniec ub. roku liczyła 152 etaty policyjne oraz 26,5 etatów pracowników cywilnych.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk