Droga ekspresowa połączy Szczecinek i Bobolice

• Tv
Miasto z Wizją / 25.04.2024 / Komentarze
Trwają prace ziemne na ostatnim odcinku S11 w regionie

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczęła prace ziemne na ostatnim odcinku (długość 24 km) drogi ekspresowej S11 na Pomorzu Zachodnim. Kierowcy pojadą nową drogą w 2026 roku.

Na dziś prowadzone są roboty ziemne, usuwany jest humus - wierzchnia oraz żyzna warstwa gleby.

Wybudowana zostanie dwujezdniowa droga z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Na trasie powstaną dwa węzły drogowe: Wierzchowo oraz Szczecinek Północ (w miejscu obecnego ronda na północnym końcu obwodnicy Szczecinka) oraz para Miejsc Obsługi Podróżnych (na południe od węzła Wierzchowo). Do wybudowania jest także 26 obiektów inżynierskich.

Zadanie jest realizowane w systemie buduj, a inwestycja ma już zezwolenie na realizację inwestycji drogowej wydane w listopadzie 2022 r.
Odcinek Bobolice – Szczecinek będzie ostatnim realizowanym w województwie zachodniopomorskim. Połączy z jednej strony 12-kilometrową obwodnicę Szczecinka wybudowaną w 2019 r. z drugiej budowane jeszcze trzy odcinki Koszalin – Bobolice. Te ostatnie są już bliskie finału – ich oddanie do ruchu planowane jest na drugą połowę września tego roku.
S11 docelowo połączy Pomorze Zachodnie ze Śląskiem. Będzie miała 550 km i pozwoli pokonać dystans z północy kraju do A1 na Śląsku w ok. 5 godzin. Na dziś gotowych jest 150 km trasy, w tym obwodnice.

Tekst: Sławomir Włodarczyk

Foto: GDDKiA Szczecin (z góry widać już zarys pierwszych elementów nowego układu drogowego na węźle Szczecinek Północ)

Wideo: GDDKiA